Polskie Radio
Section05

pr24

W środę poznamy szczegóły projektu ustawy ws. "pakietu wolnościowego". Czarnek: chcemy urzeczywistniać konstytucję

- Wolność słowa jest fundamentalną wartością w państwie praworządnym, demokratycznym, państwie prawa i państwie wolnym. My tę właśnie wolność chcemy urzeczywistniać - powiedział w Polskim Radiu 24 Przemysław Czarnek, minister edukacji i nauki.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 POLSKA społeczeństwo Tadeusz Płużański Przemysław Czarnek szkolnictwo wyższe

Sytuacja psychiatrii w Polsce. Z jakimi problemami zmagają się najczęściej dorośli?

Reforma psychiatrii dorosłych wkracza w nowy etap. Ministerstwo zdrowia przygotowało projekt rozporządzenia, które podnosi m.in. stawkę ryczałtu dla Centrów Zdrowia Psychicznego oraz wydłuża pilotaż reformy. O reformie, a także o zmaganiu się Polaków z zaburzeniami psychicznymi mówił Marek Balicki, kierownik Biura ds. Pilotażu Narodowego Programu Ochrony Zdrowia Psychicznego. 
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Błażej Prośniewski psychiatria Marek Balicki

"Sytuacja jest nadzwyczajna". Prof. Ernest Kuchar o Narodowym Programie Szczepień

- Nawet w latach 50. XX wieku poradzono sobie, gdy wybuchła epidemia ospy we Wrocławiu. Wszędzie były punkty szczepień, nie zawsze obsługiwali je lekarze. Być może nie było to najbezpieczniejsze postępowanie, ale skuteczne. Ognisko zlikwidowano w kilka miesięcy.- mówił na antenie Polskiego Radia 24 specjalista chorób zakaźnych prof. Ernest Kuchar.
Zobacz więcej na temat:  koronawirus Koronawirus w Polsce szczepienia wirus

153. rocznica urodzin Józefa Piłsudskiego. "Za cel stawiał sobie dokończenie przerwanej walki z Moskalami"

- Przekornie mówił o sobie Litwin. Tymczasem Litwini uważali go za zdrajcę lub Polaka, który chciał im Litwę zabrać - mówił na antenie Polskiego Radia 24  szef Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych Jan Józef Kasprzyk. 153 lata temu, 5 grudnia 1867 roku w Zułowie na Wileńszczyźnie, urodził się Józef Piłsudski.
Zobacz więcej na temat:  Józef Piłsudski II Rzeczpospolita II RP niepodległość historia Polski

Sprawa Białorusi staje się coraz bardziej zapomniana? Dr Bryc: niestety mogę się podpisać pod takim stwierdzeniem

- Nie widzę specjalnej woli wśród państw Europy zachodniej oraz Stanów Zjednoczonych, by zainteresować się przemianami na Białorusi, wesprzeć tamtejszą opozycję i doprowadzić przynajmniej do powtórzenia wyborów - powiedziała dr Agnieszka Bryc z Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Mateusz Drozda Agnieszka Bryc Białoruś Rosja Europa Wschodnia

Prof. Kleiber o negocjacjach ws. budżetu UE: odbiją się na naszej polityce krajowej

- To co się ma stać za tydzień, może się okazać wielkim wstrząsem dla polskiej opinii publicznej i odpowiedzialność spadnie w pierwszym rzędzie na pana premiera - powiedział w Polskim Radiu 24 prof. Michał Kleiber, były prezes Polskiej Akademii Nauk w odniesieniu do negocjacji budżetowych w Unii Europejskiej.
Zobacz więcej na temat:  Unia Europejska Michał Kleiber POLSKA Polskie Radio 24 fundusze unijne

"Zamiast szukać informacji, ludzie szukają sensacji". Prof. Gut o szczepionce przeciwko COVID-19

- Przede wszystkim należy zabezpieczyć tych, którzy są najbardziej narażeni albo ze względu na wykonywany zawód, czyli praktycznie przymus kontaktu z wirusem, albo ze względu na to, że należą do grupy wysokiego ryzyka - powiedział w Polskim Radiu 24 prof. Włodzimierz Gut, specjalista w dziedzinie mikrobiologii i wirusologii.
Zobacz więcej na temat:  szczepionka COVID-19 pandemia koronawirus Koronawirus w Polsce POLSKA Polskie Radio 24

Nieprzypadkowe ujawnienie sprawy brukselskiej orgii? Prof. Grosse: to element presji politycznej i medialnej

- Sprawę orgii wykorzystuje się przede wszystkim po to, by skompromitować i uderzyć w Polskę oraz Węgry. Chodzi o to, by oba kraje ustąpiły, wycofały zapowiedź weta, a w związku z tym przegrały w rozgrywce negocjacyjnej - powiedział prof. Tomasz Grzegorz Grosse, europeista z Uniwersytetu Warszawskiego.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 POLSKA polityka Tadeusz Płużański Unia Europejska Polska w Unii Europejskiej budżet UE 2021-2027 Bruksela Węgry

"Ciągle rozbijamy się o kwestie fundamentalne". Piotr Dmitrowicz o sprawie sędziego Iwulskiego

- Muszą być odpowiednie mechanizmy, które takie sytuacje będą nagłaśniać i wyjaśniały, i robiły wszystko, żeby osoby z taką przeszłością nie pełni żadnych ważnych funkcji czy to w sądownictwie, czy to w innych działach państwa - powiedział w Polskim Radiu 24 Piotr Dmitrowicz, dyrektor Muzeum Jana Pawła II i Prymasa Wyszyńskiego w kontekście sprawy sędziego Iwulskiego.
Zobacz więcej na temat:  sądownictwo PRL Piotr Dmitrowicz POLSKA Polskie Radio 24

Wiceminister nauki i szkolnictwa wyższego: nie będzie naszej akceptacji dla wykluczania kogoś za jego światopogląd

- Naszym zamiarem jest to, by uczelnie były miejscem debat o charakterze pluralistycznym, gdzie do głosu dopuszczani są przedstawiciele nie tylko centrum czy lewicy, ale również środowisk konserwatywnych. (…) Chcemy wolności badań naukowych, ale też głoszenia opinii - powiedział prof. Włodzimierz Bernacki, wiceminister nauki i szkolnictwa wyższego.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 POLSKA polityka Tadeusz Płużański szkolnictwo wyższe uczulenia studenci Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego

Prof. Żurawski vel Grajewski o publikacji "Gazety Wyborczej": to gest rozpaczy i pokaz hipokryzji

- Załamywanie rąk nad brakiem moralności pana Szajera, i to jeszcze w wymiarze homoseksualnym, jest raczej gestem rozpaczy, bo dotąd ta strona promowała wprost przeciwne pozycje - powiedział prof. Przemysław Żurawski vel Grajewski, politolog z Uniwersytetu Łódzkiego, o publikacji "Gazety Wyborczej".
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 POLSKA polityka Tadeusz Płużański Unia Europejska Polska w Unii Europejskiej budżet UE 2021-2027 Gazeta Wyborcza

"Próba realizacji nowej targowicy". Antoni Macierewicz działaniach opozycji ws. budżetu UE

- Polska walczy przeciwko bezprawiu, jakie jest uprawiane przez niektórych polityków UE, przeciwko łamaniu traktatów UE, przeciwko próbie zlikwidowania, zniszczenia UE jako porozumienia niepodległych państw - powiedział w Polskim Radiu 24 Antoni Macierewicz, wiceszef Prawa i Sprawiedliwości, były minister obrony narodowej.
Zobacz więcej na temat:  Unia Europejska fundusze unijne Antoni Macierewicz POLSKA Polskie Radio 24

"Dosyć pozorowanej działalności". Andrzej Rozpłochowski o wniosku IPN ws. sędziego Iwulskiego

- Immunitety mają rzekomo bronić dane osoby przed nieuczciwymi pozwami. To jest bajka dla naiwnych dzieci. W szanujących się państwach taka instytucja nie istnieje - mówił na antenie Polskiego Radia 24 działa opozycji w PRL Andrzej Rozpłochowski. Gośćmi byli również Wojciech Borowik i Andrzej Michałowski.
Zobacz więcej na temat:  Instytut Pamięci Narodowej Sąd Najwyższy PRL komunizm