Polskie Radio
Section05
pr24

"Niebezpieczeństwo zbliża się do stolicy Madrytu"

"Największy alert w Madrycie przed przyjazdem pseudokibiców Legii", "Niebezpieczeństwo zbliża się do stolicy Madrytu", "Ostrzeżenie przed wandalizmem. Ci ludzie są zdolni do rozboju" – takie słowa można dziś przeczytać w madryckiej prasie. Ma to związek z meczem Legii Warszawa z Realem Madryt na stadionie Santiago Bernabeu, który odbędzie się we wtorek.
Zobacz więcej na temat:  Hiszpania kibice Madryt Polskie Radio 24 pseudokibice

Tanio już było - drożeje woda

„Droższa woda uderzy w gospodarkę” – brzmi nagłówek „Rzeczpospolitej”. Rząd ma się dziś zająć projektem nowego prawa wodnego. Zgodnie z nim powstanie nowe przedsiębiorstwo państwowe „Wody Polskie”. Ulgi w zakresie opłat za wodę ma jednak stracić energetyka, w tym małe elektrownie, i rolnictwo. Rozmawiali o tym goście Pulsu Gospodarki: Andrzej Halesiak (Pekao), Marek Zuber (ekonomista) i Przemysław Ruchlicki (KIG).
Zobacz więcej na temat:  ekonomia finanse GOSPODARKA podwyżki cen Polskie Radio 24 woda

Międzynarodowy atak na irackie miasto Mosul

Mosul od ponad dwóch lat okupowany jest przez bojowników tzw. Państwa Islamskiego. W rozpoczętym w poniedziałek ataku na miasto bierze udział m.in. 30 tys. irackich żołnierzy i 4 tys. kurdyjskich Peszmergów. Wsparcie z powietrza zapewnia wojskowa koalicja pod wodzą Stanów Zjednoczonych. Wyzwalanie Mosulu może jednak spowodować gigantyczną falę uchodźców. ONZ przewiduje, że będzie to największy wywołany przez człowieka kryzys przesiedleńczy w ostatnich czasach. Rozmawiali o tym w Debacie Poranka Draginja Nadażdin (Amnesty International), były ambasador Jan Natkański i dr Maciej Milczanowski (Centrum Studiów nad Terroryzmem).
Zobacz więcej na temat:  Irak Kurdowie Kurdystan Mosul Państwo Islamskie terroryzm Turcja

Rozpoczęła się ofensywa na Mosul

Irackie wojsko rozpoczęło długo oczekiwaną ofensywę na Mosul – miasto zajęte w 2014 roku przez dżihadystów z tzw. Państwa Islamskiego. Wojska irackie wspierają kurdyjscy żołnierze, których tysiące przemieszczają się w kierunku wsi kontrolowanych przez dżihadystów. O przebiegu ofensywy mówił w programie Świat w Powiększeniu dr Łukasz Fyderek z Uniwersytetu Jagiellońskiego.
Zobacz więcej na temat:  Irak Łukasz Fyderek Mosul Państwo Islamskie terroryzm

Wzorcowy dom wielopokoleniowy w Warszawie

Stalowa 29 to dziś ruina, ale też zabytek. Miastu udało się go wpisać do Zintegrowanego Projektu Rewitalizacji i w ten sposób zostanie uratowany, a gdy skończy się remont - zasiedlony.  Na niższych kondygnacjach zamieszkają seniorki i seniorzy, a na czwartym piętrze powstanie placówka opiekuńczo-wychowawcza, w której zamieszka 14 młodych osób. O jedynej takiej inicjatywie w Polsce opowiadała w Polskim Radiu 24 Joanna Erbel z Fundacji Blisko.
Zobacz więcej na temat:  Warszawa

Paweł Rabiej o ustawie o statusie sędziów TK

Sejmowa komisja sprawiedliwości burzliwie obradowała nad propozycją ustawy o statusie sędziów Trybunału Konstytucyjnego. - Propozycje, które znajdują się w ustawie, są obliczone na to, by obniżyć prestiż sędziów TK i trochę przeszkodzić w ich działalności. Można je też traktować jako szykany wobec sędziów – powiedział w Rozmowie Parlamentarnej Paweł Rabiej z Nowoczesnej.
Zobacz więcej na temat:  Trybunał Konstytucyjny Nowoczesna PiS

Samotne dzieci uchodźców i migrantów. Narastający problem Europy

W 2015 roku ponad 95 tys. dzieci uchodźców i migrantów podróżowało po Europie bez opieki. W Słowenii ponad 80 proc. samotnych dzieci zniknęło z ośrodków dla uchodźców. W Niemczech w tym roku zgłoszono zaginięcie 4,7 tys. dzieci, które przybyły do Europy same. Narażone są one na wykorzystanie i handel ludźmi. O zagrożeniach mówiła w Polskim Radiu 24 Monika Kacprzak z UNICEF Polska.
Zobacz więcej na temat:  uchodźcy imigranci w Europie dzieci UNICEF Monika Kacprzak