Polskie Radio
Section05
równouprawnienie

Dzień Godności Osób z Niepełnosprawnością

Ten dzień, obchodzony w krajach Unii Europejskiej od początku lat 90., to wyjątkowa okazja, aby wskazać bariery i ograniczenia, które utrudniają osobom z różnego rodzaju niepełnosprawnościami swobodne funkcjonowanie. Natomiast 5 maja w Polsce przypada Dzień Godności Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną. O sytuacji osób niepełnosprawnych mówił w Polskim Radiu 24 Tomasz Przybysz-Przybyszewski z portalu niepelnosprawni.pl.
Zobacz więcej na temat:  niepełnosprawność niepełnosprawni praca równouprawnienie dyskryminacja

Dzień Mężczyzn. Odpowiedź na 8 marca w ramach równości płci

W tym roku kobiety obchodziły już swoje święto, teraz przyszedł czas na panów. Nie tak dawno w kalendarzu zagościł Dzień Mężczyzn będący odpowiedzią na popularny Dzień Kobiet celebrowany 8 marca. Na świecie mężczyźni obchodzą swój dzień 19 listopada, jednak w Polsce przyjęła się data 10 marca, choć oficjalnie nie istnieje u nas tradycja tego święta.
Zobacz więcej na temat:  STYL ŻYCIA mężczyzna kobieta dzień kobiet równouprawnienie ONZ kalendarz tradycja

Polki zarabiają mniej niż Polacy. "Temat tabu"

Gdyby różnice w zarobkach kobiet i mężczyzn przeliczyć na czas, okazałoby się, że kobiety pracują 2 miesiące w roku lub godzinę i 20 minut dziennie za darmo. Z danych Eurostatu wynika bowiem, że w całej Unii Europejskiej kobiety zarabiają o blisko 17 proc. mniej od mężczyzn wykonujących tę samą pracę na podobnym stanowisku. O rynku pracy kobiet i rozwiązaniach, które mogłyby poprawić ich sytuację, rozmawiały w Debacie Poranka dr Małgorzata Starczewska-Krzysztoszek (Konfederacja Lewiatan), Izabela Przybysz (Instytut Spraw Publicznych) i Anna Wolańska (NSZZ Solidarność).
Zobacz więcej na temat:  kobieta dzień kobiet równouprawnienie społeczeństwo