Polskie Radio
Section05

ŚWIAT

Niemiecki dziennik: Moskwa za pomocą gazu wywiera presję na rządzie w Berlinie

W sobotnim wydaniu "Frankfurter Allgemeine Zeitung" ("FAZ") ukazał się artykuł Andreasa Mihma i Christiana Geinitza o powołaniu przez Niemcy pełnomocnika ds. przesyłu gazu przez Ukrainę. Autorzy wskazują, że do kraju płynie niepokojąco mało rosyjskiego gazu, a "zapełnienie europejskich magazynów Gazpromu jest bardzo niskie". "Obecny rozwój sytuacji budzi jednak sceptycyzm co do gotowości Rosji" – ocenili redaktorzy. 
Zobacz więcej na temat:  Europa Niemcy Rosja Nord Stream 2 GOSPODARKA gaz energetyka polityka pieniądze

Dr Kawa o Bliskim Wschodzie: znowu tworzy się oś zła, o której mówił George W. Bush

- Ten element Eurazji, który ciągle ma charakter geopolitycznie piwotalny, wymyka się Amerykanom. On będzie wypełniany przez Chińczyków, ciągle zainteresowanych pasem szlaku, który ma przebiegać od Pakistanu, przez Afganistan, w stronę Unii Europejskiej - powiedział w Polskim Radiu 24 dr Marek Kawa, amerykanista z Uczelni Korczaka. 
Zobacz więcej na temat:  Bliski Wschód Afganistan talibowie Chiny Rosja

"Świat zewnętrzny nie jest dla nich ziemią nieznaną". Były konsul RP w Kabulu o talibach

- Talibowie umiejętnie wykorzystują zdobycze globalizacji, nowoczesne formy komunikacji i media społecznościowe. Czy to wystarczy do rządzenia krajem? Jednak większość bojowników talibskich, w odróżnieniu od ich przywódców, to ludzie niezwykle prości, przeważnie niepiśmienni, którzy pierwszy raz opuścili swoje wioski - mówił w Polskim Radiu 24 orientalista i były konsul RP w Kabulu Marcin Krzyżanowski.
Zobacz więcej na temat:  Afganistan talibowie USA

Przywódcy talibów zjeżdżają do Kabulu. Afganistanem będzie rządzić specjalna rada

Faktyczny szef afgańskich talibów przyjechał do Kabulu. Mułła Abdul Ghani Baradar, który przez osiem lat siedział w więzieniu, teraz będzie prowadził rozmowy o kształcie przyszłego rządu. Tymczasem na lotnisku w Kabulu trwa ewakuacja obcokrajowców i afgańskich współpracowników NATO.
Zobacz więcej na temat:  Afganistan talibowie Wojciech Cegielski terroryzm Kabul przemoc Bliski Wschód zamieszki agresja agresja na Afganistan

"Trzeba to monitorować". Dubiel o rozmowach talibów z Kremlem i Pekinem

- Talibowie podjęli rozmowy z Chińczykami i Rosjanami, oczywiście pod kątem pragmatycznymi i mogą próbować jakieś struktury państwowe budować, pokazywać, że wcale nie są tacy źli i że chcą być gospodarzem w swoim państwie i swoim domu - powiedział w Polskim Radiu 24 Artur Dubiel, ekspert ds. bezpieczeństwa narodowego z Wyższej Szkoły Bankowej w Chorzowie. - Trzeba będzie to monitorować i nadzorować - podkreślił. 
Zobacz więcej na temat:  Afganistan Bliski Wschód terroryzm talibowie