Polskie Radio
Section05

ŚWIAT

Przywódcy talibów zjeżdżają do Kabulu. Afganistanem będzie rządzić specjalna rada

Faktyczny szef afgańskich talibów przyjechał do Kabulu. Mułła Abdul Ghani Baradar, który przez osiem lat siedział w więzieniu, teraz będzie prowadził rozmowy o kształcie przyszłego rządu. Tymczasem na lotnisku w Kabulu trwa ewakuacja obcokrajowców i afgańskich współpracowników NATO.
Zobacz więcej na temat:  Afganistan talibowie Wojciech Cegielski terroryzm Kabul przemoc Bliski Wschód zamieszki agresja agresja na Afganistan

"Trzeba to monitorować". Dubiel o rozmowach talibów z Kremlem i Pekinem

- Talibowie podjęli rozmowy z Chińczykami i Rosjanami, oczywiście pod kątem pragmatycznymi i mogą próbować jakieś struktury państwowe budować, pokazywać, że wcale nie są tacy źli i że chcą być gospodarzem w swoim państwie i swoim domu - powiedział w Polskim Radiu 24 Artur Dubiel, ekspert ds. bezpieczeństwa narodowego z Wyższej Szkoły Bankowej w Chorzowie. - Trzeba będzie to monitorować i nadzorować - podkreślił. 
Zobacz więcej na temat:  Afganistan Bliski Wschód terroryzm talibowie

"Gorsza od obecności Ameryki jest jej nieobecność". Prof. Lewicki o konsekwencjach chaosu w Kabulu

- To skompromituje Amerykę w świecie, ale - co gorsze - sprawi, że Amerykanie nie będą chcieli angażować się w sprawy, które nie leżą w ich bezpośrednim interesie - powiedział w Polskim Radiu 24 prof. Zbigniew Lewicki, amerykanista z UKSW, komentując sytuację w Afganistanie. - Amerykanie przestaną interesować się całym światem, a jest tylko jedna rzecz gorsza od obecności Ameryki wszędzie - to nieobecność Ameryki wszędzie, a do tego prawdopodobnie dojdzie - powiedział. 
Zobacz więcej na temat:  Antoni Opaliński Zbigniew Lewicki Bliski Wschód Afganistan USA talibowie Ameryka

Grzywaczewski o sytuacji na granicy z Białorusią: to może być wstęp do naprawdę dużego kryzysu

- To, co teraz obserwujemy, to może być wstęp do prawdziwie dużego kryzysu, jaki potencjalnie może się pojawić, jeżeli władze w Mińsku spróbują dokonać manewru masowego przerzucania na granicę Polski nielegalnych migrantów czy uchodźców z Afganistanu - powiedział w Polskim Radiu 24 Tomasz Grzywaczewski, dziennikarz, autor reportaży.
Zobacz więcej na temat:  Antoni Opaliński Tomasz Grzywaczewski Polskie Radio 24 Białoruś migracja Europa

"Wszystko działało bardzo powoli". Wojciech Cegielski o reakcjach USA i władz w Kabulu na ofensywę talibów

Specjalista od konfliktów zbrojnych i polityki międzynarodowej, w szczególności Bliskiego Wschodu, Stanów Zjednoczonych i NATO Wojciech Cegielski pytany na antenie Polskiego Radia 24 o błędy polityków związane z triumfalnym powrotem talibów do Afganistanu powiedział, że "ciężko wybrać, od czego zacząć".
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Wojciech Cegielski Afganistan talibowie

Reporterzy bez Granic chcą, by USA przygotowały plan ewakuacji afgańskich dziennikarzy

Organizacja Reporterzy bez Granic (RSF) wezwała prezydenta USA Joe Bidena do przygotowania planu ewakuacji z Kabulu afgańskich dziennikarzy. Zdaniem organizacji, Stany Zjednoczone wydają się zaniepokojone jedynie ewakuacją własnych obywateli i współpracowników i skupiają się na operacji wojskowej na kabulskim lotnisku.
Zobacz więcej na temat:  dziennikarstwo Afganistan Kabul talibowie Bliski Wschód media prasa telewizja pomoc

"Silny przywódca Niemiec, słaby Europy". Rybińska o bilansie rządów Merkel

- Z jednej strony, Angela Merkel pozostawia po sobie Nord Stream 2 i pewne sukcesy na ostatnim odcinku, czyli przywrócenie dobrych relacji z USA, z drugiej: podstawowe problemy Europy nie zostały rozwiązane - powiedziała w Polskim Radiu 24 Aleksandra Rybińska, publicystka "Sieci". - Jest to bilans bardzo mieszany, bo Angela Merkel była bez wątpienia silnym przywódcą Niemiec, ale słabym przywódcą Europy - oceniła. 
Zobacz więcej na temat:  Antoni Opaliński Angela Merkel Niemcy Rosja Władimir Putin Nord Stream 2

"Związki między talibanem i Al-Kaidą są trwałe". Tomasz Otłowski o sytuacji w Afganistanie

- Kolejni przywódcy Al-Kaidy składają tradycyjną islamską przysięgę na wierność przywódcy talibów, uznają go za przywódcę wiernych - mówił w Polskim Radiu 24 Tomasz Otłowski z Fundacji Pułaskiego. Po tym, jak Stany Zjednoczone wycofały większość swoich wojsk z Afganistanu, kraj zajęli talibowie. Wkroczyli do stolicy kraju Kabulu i przejęli kontrolę nad pałacem prezydenckim. Państwa UE i NATO ewakuują swoich obywateli z Afganistanu.
Zobacz więcej na temat:  Afganistan talibowie Azja USA

Ekspert o sytuacji w Afganistanie: największym problemem była tam przestępczość

- Na ulicach miast i we wsiach pojawili się bandyci. Problemy w ostatnich latach nie były związane tylko z walką z talibami. Rząd był tam tak słaby, że nie potrafił radzić sobie z sytuacją wewnętrzną i rozkwitał tam proceder bandycki - powiedział w Polskim Radiu 24 Jakub Gajda, afganolog z Uniwersytetu Łódzkiego.
Zobacz więcej na temat:  Afganistan wojsko talibowie przestępczość konflikty międzynarodowe Azja bezpieczeństwo Polskie Radio 24