Polskie Radio
Section05

Trójka

Wiceszef MSWiA: gdyby nie szopka posłów opozycji, koczowiska uchodźców już dawno by nie było

– To oni sprawili, że ci ludzie siedzą po stronie białoruskiej, mokną na deszczu i tak naprawdę nie mogą się w tej chwili ruszyć, bo Białorusini uważają, że opłaca im się tę grupę na granicy trzymać – powiedział w Programie 3 Polskiego Radia Maciej Wąsik, wiceminister spraw wewnętrznych i administracji, o sytuacji na granicy z Białorusią i obozie uchodźców.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA polityka Maciej Wąsik Białoruś granica uchodźcy imigranci w Europie Beata Michniewicz

Mieszkańcy Słupska i amerykańscy żołnierze biegną na pomoc bezdomnym

W sobotę w Słupsku rozpocznie się VI Bieg Przełajowy im. chor. sztab. Tadeusza Kloskowskiego. Dystans sześciu kilometrów pokonywać będą nie tylko zapaleni biegacze, ale i amerykańscy żołnierze z bazy w Redzikowie, gdzie powstaje tarcza antyrakietowa. Środki uzyskane z charytatywnego biegu zostaną przekazane na środki higieny dla mężczyzn w kryzysie bezdomności, przebywających w Domu Brata Alberta.
Zobacz więcej na temat:  społeczeństwo bieganie Słupsk bezdomność wojsko Stany Zjednoczone USA pomoc

Karnawał Solidarności – druga strona medalu. Więźniowie polityczni lat 80.

Okres "karnawału Solidarności" oraz lata 80. powszechnie traktuje się jako złagodzenie polityki represyjnej systemu, jednak miał on niejednoznaczny charakter. Także w latach 1980-1981 odbywały się procesy polityczne i ludzie trafiali do więzienia. A ostatni więzień polityczny PRL, Józef Szaniawski, opuścił więzienie 22 grudnia 1989 roku, wiele miesięcy po wyborach z czerwca 1989 roku.  
Zobacz więcej na temat:  piotr gontarczyk społeczeństwo historia Polski PRL Solidarność represje areszt komunizm robotnicy strajki sierpniowe

Niebezpieczeństwa pracy górnika. Wizyta w Muzeum Górnictwa Węglowego w Zabrzu

Już jutro (3 września) na terenie Sztolni "Królowa Luiza" w Zabrzu rozpocznie się festiwal muzyki elektronicznej Carbon Silesia Festival. Nazwa wydarzenia nawiązuje do węgla, który przez dwieście lat był gwarancją bogactwa Górnego Śląska. Wydobycie tego surowca wiązało się z dużym niebezpieczeństwem, zwłaszcza w czasach, gdy kopalnia dopiero zaczynała swoją działalność. Z realiami pracy XIX-wiecznego górnika zaznajomił nas Damian Wilczek, przewodnik Muzeum Górnictwa Węglowego. 
Zobacz więcej na temat:  Piotr Łodej elektronika węgiel Zabrze Śląsk patronat muzeum