Polskie Radio
Section05

videoMozaika

Polskie Radio współorganizatorem koncertu "Psalmy Pokoju i Pojednania"

Taki wieczór nie zdarza się co dzień! Polskie Radio oraz Fundacja im. Rodziny Ulmów SOAR zorganizowali wyjątkowy koncert "Psalmy Pokoju i Pojednania", który odbył się w środowy wieczór w Studiu Koncertowym Polskiego Radia im. Witolda Lutosławskiego w Warszawie. Na scenie można było usłyszeć światowej sławy kantorów żydowskich – Shulema i Yaakova Lemmerów, przy akompaniamencie pianisty Menacha Bristowskiego. W koncercie wystąpili także m.in. Małgorzata Markiewicz, Halina Mlynkova i Golec uOrkiestra. 
Zobacz więcej na temat:  W POLSKIM RADIU judaizm Ulmowie Michał Zabłocki Zbigniew Książek Jerzy Łysiński Bartek Gliniak Piotr Rubik Golec uOrkiestra Michał Jurkiewicz Małgorzata Markiewicz Halina Mlynkova Ricky Lion Marcin Sójka Filharmonia Podlaska Janusz Wierzgacz Magdalena Wolińska-Riedi Symcha Keller studio im. Witolda Lutosławskiego Studio Koncertowe Polskiego Radia im. W. Lutosławskiego Polskie Radio koncert koncerty w Polskim Radiu

Wrażliwy człowiek, introwertyk i artysta - wspomnienie Czesława Niemena

Śpiewał, pisał teksty, komponował, grał na wielu instrumentach. "Sen o Warszawie", "Dziwny jest ten świat", "Czy mnie jeszcze pamiętasz", "Płonie stodoła", "Pod papugami", "Mimozami jesień się zaczyna" - to utwory zapisane złotymi zgłoskami w historii polskiej muzyki. W Trójce wspominaliśmy postać Czesława Niemena.
Zobacz więcej na temat:  MUZYKA Czesław Niemen Trójka Aleksander Ziemiańczyk Tomasz Miara

Zbudowani dobrymi uczynkami. Reportaż "Nasz wymarzony dom" [POSŁUCHAJ]

– Tego, co zobaczyliśmy, nie da się opisać. Prowizoryczny dach przykryty jakąś pozbieraną blachą. Oni się tylko modlili przy każdym wietrze, żeby tego nie porwało, a niedużo brakło i byliby bez dachu nad głową – mówi jeden z przedstawicieli Fundacji Renovo, przyznając, że mieszkanie w takich warunkach, w jakich przez lata żyła ta sześcioosobowa rodzina, wydawało mu się niewyobrażalne. 
Zobacz więcej na temat:  Trójka reportaż Monika Chrobak pr poleca pomoc ubóstwo rodzina

Nowy "Radiobook": "Mikołaja Doświadczyńskiego przypadki" Ignacego Krasickiego cz. II [POSŁUCHAJ]

Owocem literackiej mody na powieści podróżnicze w pierwszej połowie XVIII są arcydzieła światowej literatury: "Przypadki Robinsona Crusoe" Daniela Defoe (1719) i "Podróże Guliwera" Jonathana Swifta (1726). Wśród pionierów tego gatunku nie było co prawda naszych rodaków, ale i na tym polu lekcje zostały szybko odrobione. "Mikołaja Doświadczyńskiego przypadki" (1775) Ignacego Krasickiego z miejsca zyskały w Polsce wielką popularność, a przez kolejne pokolenia czytelników zostały uznane za część kanonu polskiego pisarstwa.
Zobacz więcej na temat:  Radiobook literatura książki W POLSKIM RADIU pr poleca

Bezpieczeństwo w górach. "Pomoc mądra to pomoc bezpieczna"

Brak wiedzy i odpowiedniego sprzętu to najczęstsza przyczyna wypadków na górskich szlakach, a początek ferii zimowych to najlepszy czas, żeby przypomnieć o zasadach bezpieczeństwa i udzielania pierwszej pomocy. - W górach pomagać mądrze, to pomagać bezpiecznie, czyli tak, żeby liczba osób poszkodowanych nie zwiększała się w trakcie tych działań - mówi Andrzej Górka, ratownik TOPR i współautor książki "Pierwsza pomoc w górach".
Zobacz więcej na temat:  Czwórka aktywność fizyczna zdrowie góry bezpieczeństwo STYL ŻYCIA Marta Hoppe Ferie zimowe

Skrzypek Mateusz Smoczyński: chorowałem na punkcie Johna Coltrane'a

-  Chciałem cały czas słuchać, kupować nowe płyty Johna Coltrane'a. Pamiętam, jak rodzice dawali mi pieniądze na obiady. Ja zawsze oszczędzałem i raz w miesiącu mogłem kupić nową płytę Johna Coltrane'a - mówił w Dwójce jazzman, skrzypek improwizujący, kompozytor (nie tylko jazzowy!) oraz wykładowca Mateusz Smoczyński.
Zobacz więcej na temat:  Atom String Quartet Mateusz Smoczyński skrzypce Roch Siciński Zbigniew Seifert John Coltrane Zbigniew Namysłowski Jazz kompozycja kompozytor instrumentaliści

"Na rauszu" w reżyserii Marcina Hycnara. Spektakl, który pozwala każdemu zobaczyć co innego

– Trochę mamy takie doświadczenia, że w zależności od tego, kto ten spektakl ogląda i jakie sam ma doświadczenia związane z tematem około alkoholowym i okołokryzysowym, to troszkę inaczej postrzega sens – mówi jeden z aktorów grających w spektaklu. Gośćmi audycji "W antrakcie" byli: Marcin Hycnar, w potrójnej roli reżysera, narratora i aktora, oraz Adam Krawczuk i Marcin Perchuć, których także możemy zobaczyć w "Na rauszu". 
Zobacz więcej na temat:  Malwina Kiepiel Magda Kuydowicz Trójka KULTURA Marcin Hycnar TEATR marcin perchuć

Marek Hłasko - buntownik, głos pokolenia, człowiek złamany przez wojnę

- Jeżeli ośmio- czy dziesięcioletni chłopiec patrzy na okupację, na leżące ciała na ulicach, przeżywa powstanie warszawskie, to takie rzeczy zostają. Być może właśnie one stworzyły tego cynika, którego tak dzisiaj cenimy - o Marku Hłasce mówił w Dwójce Radosław Młynarczyk, literaturoznawca i biograf pisarza.
Zobacz więcej na temat:  Marek Hłasko literatura Monika Zając Dwójka Roch Siciński Zobacz także biografia

Słuchowisko "Chory z urojenia" - Molier uwspółcześniony [POSŁUCHAJ]

"Chory z urojenia" to ostatnia komedia Moliera, którego 400. rocznica urodzin minęła w 2022 roku. To właśnie z tej okazji powstało słuchowisko w adaptacji i reżyserii Waldemara Modestowicza. Do współpracy zaprosił on wspaniałych aktorów, m.in.: Mariana Opanię, Ewę Konstancję Bułhak czy Krzysztofa Gosztyłę. Emisja już dziś (13.01) o godz. 12.00 w ramach cyklu "Scena klasyki". Zapraszamy.
Zobacz więcej na temat:  Molier Waldemar Modestowicz Leon Charewicz Marian Opania Ewa Konstancja Bułhak jarosław gajewski Szymon Kuśmider Krzysztof Gosztyła Dwójka pr poleca