Polskie Radio
Section05
Walia

Nowe nazwy na mapach: była Walia, będzie Cymru; był Gorzów Wielkopolski, będzie Gorzów

Kolejne problemy narodowościowe w Zjednoczonym Królestwie. Że Szkoci (a przynajmniej spora ich część) wciąż marzą o niepodległości, to wiadomo. Teraz Walijczycy postulują zmianę nazwy ich kraju z brytyjskiego Wales na pochodzące z walijskiego Cymru (czytaj: Komri). W Polsce też są pomysły na zmianę nazwy, ale dotyczy to wyłącznie miast.
Zobacz więcej na temat:  STYL ŻYCIA Gorzów Wielkopolski Walia Anglia Wielka Brytania Michał Kowarski Piotr Łodej Trójka

Podsumowanie Festiwalu Filmowego w Gdyni. Złote Lwy dla filmu o bliźniaczkach z Barbadosu, "IO" bez nagród

Tegoroczna edycja Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni już za nami. Złotymi Lwami uhonorowano film "The Silent Twins". Wydarzenie było pod pewnymi względami wyjątkowe. Decyzją komitetu organizacyjnego w tym roku o Złote Lwy rywalizowało aż 20 filmów, w tym kilkanaście premier. Festiwalowi towarzyszyły pokazy specjalne w ramach sekcji "Czysta klasyka", "Polonica" - czyli filmy powstałe w koprodukcji z polskimi filmowcami - pokazy filmów dla najmłodszych pod wspólnym tytułem "Gdynia dzieciom", a także spotkania filmowców z widzami i debaty poświęcone problemom polskiego kina.
Zobacz więcej na temat:  Anna Stempniak Joanna Sławińska festiwal filmowy festiwal filmowy w Gdyni spektakl Gdynia Agnieszka Smoczyńska Walia Barbados Leopold Tyrmand Jerzy Skolimowski Polski Instytut Sztuki Filmowej

Mecz Polska - Belgia. Transmisja w Jedynce [POSŁUCHAJ]

Polacy przegrali na PGE Nardowym w Warszawie z Belgami 0:1 (0:1) w 4. kolejce elity piłkarskiej Ligi Narodów. Jedynego gola strzelił w 16. minucie Michy Batshuayi. Biało-czerwoni mieli w końcówce kilka okazji by wyrównać, jednak ich nie wykorzystali. Następne mecze w Lidze Narodów Polacy rozegrają we wrześniu.
Zobacz więcej na temat:  Liga Narodów Piłka nożna reprezentacja Polski mecze Czesław Michniewicz Belgia Walia Holandia

Mecz Belgia-Polska. Transmisja w radiowej Jedynce [POSŁUCHAJ]

Polscy piłkarze przegrali w Brukseli z Belgami 1:6 w meczu 2. kolejki grupy 4. najwyższego poziomu Ligi Narodów. Prowadzenie dla biało-czerwonych uzyskał w 28. minucie Robert Lewandowski. Fanów piłki nożnej czekają w najbliższych dniach KOLEJNE emocje. do wtorku, 14 czerwca, reprezentacja Polski rozegra – w ramach Ligi Narodów jeszcze mecze z Holandią i ponownie Belgią. Transmisje i relacje z tych wydarzeń wyemituje Program 1 Polskiego Radia.
Zobacz więcej na temat:  Liga Narodów Piłka nożna reprezentacja Polski mecze Czesław Michniewicz Belgia Walia

Walia: nowa odmiana koronawirusa może przeciążyć służbę zdrowia. "Sytuacja jest krytyczna"

- Liczba zakażeń nowym rodzajem koronawirusa w Walii jest prawdopodobnie znacznie wyższa niż liczba infekcji jego dotychczas znaną odmianą - oświadczył szef rządu Walii Mark Drakeford. Dodał, że obłożenie oddziałów intensywnej terapii znacznie przekracza limity i że sytuacja jest krytyczna. 
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Wielka Brytania COVID-19 koronawirus choroby zakaźne Walia pandemia epidemia Europa