Polskie Radio
Section05

Zobacz także

Joanna Jóźwik. Miłość do sportu, która zaczęła się od rezygnacji z treningów

Joanna Jóźwik do lekkiej atletyki trafiła mając 14 lat, dzięki pełnemu pasji nauczycielowi wychowania fizycznego. Nie była to jednak miłość od pierwszego wejrzenia. – Po trzech tygodniach zrezygnowałam. Stwierdziłam, że rzucam to w kąt, bo po pierwsze za bardzo się męczę, po drugie nic z tego nie będę miała – wspomina brązowa medalistka Mistrzostw Europy. 
Zobacz więcej na temat:  Krzysztof Łoniewski aktywność fizyczna Trójka

Nowoczesne fotoradary na polskich drogach. Czy zmienią zachowania kierowców?

Nowe radary to gwarancja ciągłości wykonywania pomiarów prędkości, a do tego wyższa jakość zarejestrowanych dowodów wykroczeń popełnionych przez kierujących pojazdami. Urządzenia z powodzeniem mogą też pracować w trudnych warunkach pogodowych. W najbliższym czasie na polskich drogach pojawi się blisko 250 nowych fotoradarów; czy ich montaż zmieni zachowania kierowców?
Zobacz więcej na temat:  bezpieczeństwo na drodze Daniel Wydrych fotoradar motoryzacja kierowcy Główny Inspektorat Transportu Drogowego

Migracje ludzi są częścią historii ludzkości

Zmiany klimatyczne, konflikty zbrojne, poszukiwanie lepszego życia - to tylko niektóre przyczyny migracji ludności. - Jest wiele uprzedzeń związanych z tym tematem. Należy zwrócić uwagę, że na przestrzeni dziesiątków tysięcy lat te przepływy były zawsze i niesamowicie wzbogaciły ludzkość - mówi Kacper Nosarzewski z Polskiego Towarzystwa Studiów nad Przyszłością. 
Zobacz więcej na temat:  Czwórka ekologia emigracja migracja Weronika Puszkar

Wspomnienie postaci i twórczości Aliny Janowskiej w setną rocznicę urodzin

Sto lat temu, 16 kwietnia 1923 roku, urodziła się aktorka estradowa, filmowa, teatralna i telewizyjna Alina Janowska. Podczas II wojny światowej przeżyła siedem miesięcy w więzieniu na Pawiaku, przesłuchiwana była na Szucha. Podczas Powstania Warszawskiego była łączniczką dowództwa batalionu "Kiliński". W swoim dorobku miała ponad 40 ról filmowych. 
Zobacz więcej na temat:  Alina Janowska rocznica aktorstwo II wojna światowa

Igor Gorzkowski: "Judasz z Kariothu" to historia postaci tragicznej

- Twórczość Karola Huberta Rostworowskiego jest wciąż nieodkryta, był istotnym dramatopisarzem przed wojną. Chętnie wystawiano jego dzieła, w latach 20. XX wieku jego sztuki były najczęściej grywanym repertuarem współczesnym. Po wojnie dla komunistycznych władz jako arystokrata był postacią niewygodną ze względu na pochodzenie klasowe - mówił w Dwójce Igor Gorzkowski, reżyser spektaklu "Judasz z Kariothu".
Zobacz więcej na temat:  Teatr Telewizji Igor Gorzkowski Dwójka Paweł Siwek Karol Hubert Rostworowski Łukasz Lewandowski

Zaczęło się od pięciu spółek: 32 lata temu wystartowała Giełda Papierów Wartościowych

Giełda Papierów Wartościowych to symbol polskiego kapitalizmu. Pierwsza sesja odbyła się 16 kwietnia 1991 roku, co miało też wymiar symboliczny, w dawnym Domu Partii, czyli siedzibie KC PZPR w Warszawie. Notowanych było zaledwie pięć spółek. Dzisiaj notowanych jest 416, w tym 43 zagraniczne.
Zobacz więcej na temat:  STYL ŻYCIA giełda papierów wartościowych pieniądze kapitalizm historia Polski Anna Popek zysk

"Historia mówi przez pokolenia". Za nami Kongres Pamięci Narodowej

Na stadionie PGE Narodowy w Warszawie odbył Kongres Pamięci Narodowej. Wydarzenie zorganizował Instytut Pamięci Narodowej w dniach 13–15 kwietnia 2023 roku. Całość odbyła się pod hasłem: Historia mówi przez pokolenia. Podczas Kongresu zostały zaprezentowane wyniki raportu "Edukacja dla pamięci" i odbyła się dyskusja na temat świadomości historycznej Polaków. Debaty z udziałem znakomitych naukowców z Polski i zagranicy, publicystów, blogerów, społeczników, międzynarodowy festiwal filmowy, wystawy multimedialne, warsztaty, strefa nowych technologii, strefa dla najmłodszych, rekonstruktorzy – to tylko niektóre z atrakcji na Kongresie Pamięci Narodowej.
Zobacz więcej na temat:  W POLSKIM RADIU Kongres Pamięci Narodowej

"Ujęło mnie szaleństwo i radość twórcza". Oskar Hamerski zdradza, dlaczego został aktorem

Jak co tydzień, dwie pasjonatki sztuki scenicznej, Malwina Kiepiel i Magda Kuydowicz, opowiadają o spektaklach, festiwalach i imprezach związanych z teatrem, które odbywają się w całej Polsce i nie tylko. Rozmawiają także z twórcami – aktorami, reżyserami, kompozytorami i dramatopisarzami. Tym razem ich gościem jest Oskar Hamerski, aktor Teatru Narodowego w Warszawie.
Zobacz więcej na temat:  KULTURA TEATR improwizacja Bogusław Schaeffer Malwina Kiepiel Magda Kuydowicz Trójka Oskar Hamerski

Muzyka, która żyje na sprzęcie, który żyje: dlaczego kochamy winyle i muzyczny sprzęt vintage

Płyty winylowe przeżywają renesans popularności na całym świecie. Jak grzyby po deszczu wyrastają sklepy z „winylami”, mnożą się giełdy, kwitnie handel w internecie. A równocześnie do łask powracają stary sprzęt muzyczny i gramofony, bo przecież na czymś trzeba tych płyt słuchać. Skąd się bierze ta ponowna kariera czarnego krążka?
Zobacz więcej na temat:  KULTURA MUZYKA gramofon płyta gramofonowa Raf Uzar Piotr Firan Bartosz Bielecki Kuba Witkowski Trójka płyta winylowa