Polskie Radio
Section05

Zobacz także

Do Gdańska powróciło dwadzieścia sześć rycin z kolekcji Jakoba Kabruna

Gdyby ta postać nie istniała naprawdę, gdańszczanie powinni ją wymyślić. Nazywał się Jakob Kabrun i był sławnym, zamożnym kupcem, dyplomatą, kolekcjonerem sztuki, bibliofilem i donatorem. Do historii przeszedł jako inicjator i patron gdańskiego muzealnictwa. Teraz część rycin z jego kolekcji powróciła do Muzeum Narodowego w Gdańsku.
Zobacz więcej na temat:  KULTURA Gdańsk Michał Montowski dzieła sztuki

Neologizmy wokół nas. Jakim językiem posługują się sportowcy i artyści?

Sport łączy ludzi na całym świecie. Co za tym idzie, niezbędny w nim jest uniwersalny sposób porozumiewania się. Z tego powodu w różnych dyscyplinach pojawiły się wyrazy, które zrozumie każdy kibic i zawodnik. Sport nie jest jednak wyjątkiem - neologizmy pojawiają się również m.in. w szeroko pojętej sztuce.
Zobacz więcej na temat:  Trójka Dariusz Urbanowicz Józef Niewiarowski Radosław Nałęcz Karol Gnat język polski komunikacja

Dzień Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej. Zobacz nowy serwis internetowy Polskiego Radia

13 kwietnia obchodzony jest Dzień Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej, którego celem jest oddanie hołdu polskim jeńcom wojennym i więźniom zgładzonym przez Sowietów wiosną 1940 roku. Wtedy to NKWD wymordowało strzałem w tył głowy blisko 22 tysiące Polaków. Nowo utworzony serwis internetowy Polskiego Radia przypomina o genezie tej zbrodni, jej okolicznościach i tych, którzy wydali wyrok śmierci.
Zobacz więcej na temat:  Katyń zbrodnia katyńska II wojna światowa historia Polski

Katyń - zbrodnia pełna tajemnic badanych przez historyków

- Zbrodnia katyńska ma wciąż wiele tajemnic, do dziś nie znamy różnych kwestii. Decyzja z 5 marca 1940 mówiła również o więźniach w tzw. Ukrainie Zachodniej i Białorusi Zachodniej, czyli kresach II Rzeczypospolitej pod okupacją sowiecką. Tak naprawdę trzeba zatem mówić o pięciu grupach ofiar - powiedział w Dwójce dr Paweł Libera z Instytutu Pamięci Narodowej.
Zobacz więcej na temat:  Katyń Instytut Pamięci Narodowej Dwójka Wacław Holewiński historia Polski

Historia Polski XX wieku. Kongres Pamięci Narodowej pod hasłem "Historia mówi przez pokolenia"

Rozpoczynający się 13 kwietnia Kongres Pamięci Narodowej skierowany jest zarówno do dorosłych pasjonatów historii, jak i młodzieży oraz dzieci, które dopiero zaczynają poznawać XX-wieczne losy Polski. - Chcemy nauczać prawdy o polskiej historii w XX wieku za sprawą nowych technik i sposobów - powiedział na antenie Programu 1 Polskiego Radia dr Karol Nawrocki, prezes IPN. 
Zobacz więcej na temat:  Dorota Truszczak IPN Instytut Pamięci Narodowej historia Polski Karol Nawrocki Karol Litwin Sebastian Pilarski Kongres Pamięci Narodowej

"Książę spikerów" na wielkim ekranie. Filmy z Tadeuszem Bocheńskim w kinie Iluzjon

Przy okazji 97. rocznicy działalności Polskiego Radia kino Iluzjon przypomni niezwykłą postać Tadeusza Bocheńskiego – spikera, lektora i konferansjera, który był także lektorem, aktorem i niezrównanym recytatorem, który w latach 30. sporadycznie brał udział także w produkcjach filmowych, przeważnie jako płynący z radioodbiornika głos spikera. Wydarzenie będzie jednocześnie otwarciem cyklu projekcji przedwojennych polskich filmów.
Zobacz więcej na temat:  Trójka KULTURA Tadeusz Bocheński kino film polski Katarzyna Cygler

Strój ma znaczenie. Tradycje japońskiego ubioru w Muzeum Narodowym w Krakowie

Nie szata zdobi człowieka, jednak odzież może stanowić cenne źródło informacji o przemianach zachodzących w społeczeństwie. Przekonamy się o tym podczas wystawy "Tradycja japońskiego ubioru. Formy i przemiany od około 1900 roku do lat 60. XX wieku" prezentowanej w oddziale Muzeum Narodowego w Krakowie. To pierwsza z trzech odsłon cyklu "Japonia u progu nowoczesności", przedstawiającego design i wzornictwo japońskich ubiorów.
Zobacz więcej na temat:  Trójka KULTURA Katarzyna Cygler Kraków Japonia wystawa muzeum

Kongres Pamięci Narodowej - prezentacja historii w nowoczesny sposób

- Chcemy zachęcić do zainteresowania historią, Kongres Pamięci Narodowej jest punktem wyjścia do przedstawienia przeszłości w ciekawy sposób. Pokażemy nowe oblicza historii, obok tradycyjnych form pojawią się również nowe technologie - mówił w Dwójce dr Rafał Leśkiewicz, dyrektor Biura Prasowego IPN.
Zobacz więcej na temat:  Instytut Pamięci Narodowej Dwójka Paweł Siwek Adam Hlebowicz Rafał Leśkiewicz historia Polski PRL Kongres Pamięci Narodowej

José Manuel Albán Juárez: w Dwójce zagramy oberki w rytmach afro-peruwiańskich

- Będziemy grać dokładnie to, co jest moje, czyli połączenie muzyki polskiej i peruwiańskiej - mówił w Dwójce perkusista José Manuel Albán Juárez, który w cyklu "Jazz.PL" ze swoim zespołem zaprezentuje premierowy projekt, łączący polskie oberki z tradycyjną muzyką peruwiańską. Koncert zatytułowany "Musica negra y blanca" odbędzie się już w najbliższy piątek 14 kwietnia o godz. 18.00. Transmisja na antenie, stronie internetowej oraz na Facebooku i kanale YouTube Dwójki.
Zobacz więcej na temat:  koncert Jazz Dwójka Roch Siciński