Polskie Radio
Section05

Hanna Rybka: uważam, że naszą powinnością jest śpiewać polskie kolędy

Okres przedświąteczny to czas, kiedy w stacjach radiowych, centrach handlowych czy hotelach regularnie rozbrzmiewają popularne zagraniczne piosenki świąteczne. Hanna Rybka apeluje, by większą uwagę zwracać na polską kulturę. - Mamy piękne kolędy. Uważam, że trzeba je śpiewać bez względu na to czy ktoś ma lepszy czy gorszy słuch - przekonuje w rozmowie z Magdą Mikołajczuk. 
Zobacz więcej na temat:  Magdalena Mikołajczuk Hanka Rybka Zobacz także Boże Narodzenie kolędy górale śpiew

"Opowieść z Wigilią w tle"- reportaż Grażyny Wielowieyskiej

Natalia ma 16 lat i od półtora roku jest w Okręgowym Ośrodku Wychowawczym w Falenicy. Nie chce pojechać do domu na Wigilię. Woli  spędzić ten wieczór w ośrodku, gdzie - jak mówi - panuje atmosfera pełna życzliwości, a życzenia świąteczne składane są od serca, bez zaciśniętych pięści. To właśnie tutaj, po raz pierwszy w wigilijny wieczór, dzieliła się opłatkiem.
Zobacz więcej na temat:  Studio Reportażu Polskiego Radia reportaż Grażyna Wielowieyska pr poleca

Lekcja historii z Orkiestrą Polskiego Radia. Michał Klauza: nareszcie mogłem zarzucić grzywą

- Ten różowy kubraczek z różowymi rajtuzami był dość niecodzienny. Przede wszystkim jednak peruka... Wreszcie mogłem zarzucić grzywą, bo na co dzień właściwie takiej możliwości nie mam - mówił w Dwójce maestro Michał Klauza, który podczas koncertu "Jak rosła Orkiestra? Muzyczna lekcja historii z Orkiestrą Polskiego Radia w Warszawie" wystąpił w stroju z epoki Ludwika XIV.
Zobacz więcej na temat:  Orkiestra Polskiego Radia w Warszawie Katarzyna Fitzwilliams vivaldi Ludwig van Beethoven muzyka klasyczna Michał Klauza Dwójka MUZYKA Zobacz także KULTURA

Zniknij nad Wisłą - Konrad Pustoła

Twórczość Pustoły prezentujemy jako praktykę rozgrywającą się na przecięciu trzech istotnych kwestii. Zasadniczą jest kondycja pejzażu, który wyłania się z ekonomicznych i politycznych procesów kształtujących krajobraz współczesności. Druga kwestia to pytanie o potencjał fotografii jako narzędzia umożliwiającego uchwycenie tych procesów oraz pogłębiony wgląd w rzeczywistość. Kolejne pytanie dotyczy społecznej odpowiedzialności osoby producenta obrazów oraz roli tej postaci w debacie publicznej. Napięcie między etyką i estetyką fotografii należało do motywów przewodnich twórczości Pustoły i jest jednym z tematów wystawy "Zniknij nad Wisłą". Gość: Stach Szabłowski - kurator wystawy.
Zobacz więcej na temat:  Trójka

Koszmar matek. Przyjechały do pracy, nie mogą wrócić do domu

Tragedię tę trudno opisać słowami. Kenijskie kobiety, które przyjechały do Arabii Saudyjskiej, aby pracować, od lat nie mogą opuścić kraju ze swoimi dziećmi i wrócić do domu. Są traktowane jak osoby drugiej kategorii, odmawiane są im wszelkie prawa. O koszmarze, przez który przechodzą, opowiedziały dziennikarzom.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Arabia Saudyjska Kobiety dyskryminacja kobiet dyskryminacja Kenia dzieci dziecko małżeństwo gwałt przemoc przemoc seksualna handel ludźmi molestowanie seksualne Afryka