Polskie Radio
Section05

Stany Zjednoczone

Polskie Radio 24 Rozmowy USA-Iran. "Porozumienie jest w zasięgu ręki"

- Trzeba podkreślić, że i Waszyngton i Teheran mają wolę się dogadać. To nie są rozmowy prowadzone dla świętego spokoju, żeby później można było powiedzieć, że "zrobiliśmy wszystko teraz czas na ostrzejsze środki". To są negocjacje obliczone faktycznie na porozumienie - mówił w Polskim Radiu 24 Marcin Krzyżanowski (Uniwersytet Jagielloński).
Zobacz więcej na temat:  Michał Strzałkowski Donald Trump USA Bliski Wschód Iran

Reality show o imigrantach? Amerykański resort rozważa współpracę

Amerykański resort bezpieczeństwa krajowego zastanawia się nad współpracą przy programie telewizyjnym, w którym imigranci mieliby rywalizować o obywatelstwo Stanów Zjednoczonych - poinformował w piątek dziennik "Wall Street Journal". Dla uczestników przewidziano różne rozgrywki, w tym te dotyczące amerykańskiej historii i nauki. - To nie są Igrzyska Śmierci dla imigrantów - podkreśla pomysłodawca programu, który sam emigrował do Stanów Zjednoczonych z Kanady.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT imigracja telewizja USA Migranci

Oscary skończą 97 lat. Oto jak wyglądały początki

16 maja 1929 roku odbyła się pierwsza ceremonia wręczenia nagród Amerykańskiej Akademii Sztuki i Wiedzy Filmowej. Znacząco różniła się od znanych nam współczesnych gali - trwała zaledwie kilkanaście minut, uczestniczyło w niej tylko kilkuset gości, a zwycięzcy poznali wyniki na długo przed wydarzeniem. Uroczystość nie była też transmitowana ani przez radio, ani przez telewizję. 
Zobacz więcej na temat:  FILM kino aktor aktorzy reżyser KULTURA Los Angeles Oscary

Polskie Radio 24 Prof. Baluk o rozmowach w Turcji: decyzje zapadają na Kremlu

- Decyzje zapadają na Kremlu i to z udziałem Władimira Putina. Niski szczebel rosyjskiej delegacji nie daje nam zbytnich nadziei na jakieś przełamanie w rozmowach rosyjsko-ukraińskich na temat chociażby nawet zawieszenia broni na okres 30 dni, nie mówiąc już o rozmowach pokojowych - mówił w Polskim Radiu 24 prof. Walenty Baluk (Centrum Europy Wschodniej UMCS).
Zobacz więcej na temat:  Michał Strzałkowski Donald Trump wojna na Ukrainie USA Rosja Ukraina Wołodymyr Zełenski Władimir Putin Walenty Baluk

Katharine Hepburn. Aktorka, która przez życie szła jak burza

12 maja 1907 roku w Hartford w amerykańskim stanie Connecticut urodziła się Katharine Houghton Hepburn. Była kobietą o silnym charakterze, która wiedziała, co chce i robiła wszystko, aby to dostać - zaczynając od ról filmowych, a kończąc na mężczyznach. Hepburn znana jest z takich produkcji, jak "Małe kobietki", "Drapieżne maleństwo" i "Filadelfijska opowieść". Jest uznawana za jedną z najlepszych aktorek wszechczasów. 
Zobacz więcej na temat:  Hollywood aktorzy aktorstwo kino FILM

STREFA WPŁYWÓW Naciski USA ws. odwołania Macierewicza? "Były takie próby"

Amerykańskie służby najprawdopodobniej domagały się usunięcia Antoniego Macierewicza z funkcji szefa MON. - Dotarła do mnie informacja, że takie próby były - powiedział w podcaście Polskiego Radia "Strefa Wpływów" pisarz i były oficer wywiadu Vincent V. Severski. Jak zaznaczył, sojusznik Polski miał pretensje przede wszystkim o zwalnianie z armii doświadczonych oficerów.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Antoni Macierewicz polityka

Dlaczego Rosjanie świętują zakończenie II wojny światowej 9 maja?

Akt bezwarunkowej kapitulacji Niemiec wszedł w życie 8 maja o godzinie 23:01. Według czasu moskiewskiego był to już kolejny dzień – 9 maja. Dlatego też Rosja (a do czasu rozpadu bloku sowieckiego również i kraje wchodzące w jego skład) świętuje zakończenie II wojny światowej 9 maja. 
Zobacz więcej na temat:  ZSRR Francja Wielka Brytania zimna wojna żelazna kurtyna komunizm nazizm III Rzesza Niemcy II Rzeczpospolita