Polskie Radio
Section05
Dwudziestolecie międzywojenne

Moda to niebłaha rzecz? "Manekin w peniuarze. Moda w II RP" Magdaleny Idem

Moda wiąże się z przemianami społecznymi, politycznymi i gospodarczymi. To nie zawsze lekki temat. W jaki sposób przedwojenna moda łączyła się z polityką? Czy ubierając się modnie, można było finansować wojnę? Odpowiedzi na te i inne pytania znajdziemy w książce Magdaleny Idem "Manekin w peniuarze. Moda w II RP". Autorka opowiedziała o niej w programie "Moje książki" na antenie Programu 1 Polskiego Radia. 
Zobacz więcej na temat:  KULTURA literatura moda Dwudziestolecie międzywojenne Magda Mikołajczuk KSIĄŻKA

"Retro Warszawa". Wystawa jak portal do dawnego świata

Podróż w czasie, spacer po pełnej gwaru, muzyki i kolorów Warszawie z czasów 20-lecia międzywojennego to możliwość, jaką daje pierwsza wystawa stałej galerii poświęconej immersyjnej sztuce cyfrowej, czyli pozwalającej zanurzyć zmysły w cyfrowo tworzonej rzeczywistości. Wystawa zatytułowana "Retro Warszawa" prezentowana jest w dawnej Fabryce Norblina.
Zobacz więcej na temat:  wystawa Warszawa Dwudziestolecie międzywojenne historia Polski Joanna Sławińska

Jadwiga Andrzejewska. Historia jak z Kopciuszka, z biedy na szczyty sławy

Jadwiga Andrzejewska marzyła o tym, żeby zagrać w sztuce "Roxy". - To była zamerykanizowana, uwspółcześniona wersja Kopciuszka. W swoim życiu natomiast chyba weszła w rolę tej baśniowej postaci - mówił dr Roman Włodek, autor książki o Jadwidze Andrzejewskiej. 30 marca przypada 108. rocznica urodzin tej przedwojennej gwiazdy kina.
Zobacz więcej na temat:  FILM II Rzeczpospolita Dwudziestolecie międzywojenne film polski historia teatru HISTORIA

Magdalena Idem: moda międzywojenna była modą kombinowania

- Krawcowe musiały na różne sposoby kombinować, m.in. zajmowały się dystrybucją żurnali i wykrojów. Bardzo mocno rozwinął się też zawód komiwojażera prasowego - tam, gdzie nie było poczty i kiosków, pojawiali się wyspecjalizowani sprzedawcy, handlujący wykrojami albo prasą kobiecą. Mieliśmy więc do czynienia z oddolnymi działaniami - mówiła w Dwójce Magdalena Idem, autorka książki "Manekin w peniuarze".
Zobacz więcej na temat:  moda Dwudziestolecie międzywojenne Jakub Jamrozek Dwójka reportaż KULTURA

PR24 Krzysztof Szujecki o "Milionerach przedwojennej Polski"

- Byli to przedsiębiorcy, którzy zapisali się w historii nie tylko jako finansiści, przedsiębiorcy czy handlowcy, ale prowadzili także szeroką działalność społeczną, a w niektórych przypadkach była to też działalność polityczna - mówił w Polskim Radiu 24 Krzysztof Szujecki, opowiadając o bohaterach swojej książki "Milionerzy przedwojennej Polski".
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Katarzyna Cygler KULTURA KSIĄŻKA literatura czytelnictwo HISTORIA Dwudziestolecie międzywojenne historia Polski bogactwo

Między Stalinem a Hitlerem. Polska w dwudziestoleciu

Jakie było niemieckie i sowieckie spojrzenie na Polskę w dwudziestoleciu międzywojennym? Czy było one podobne? Jaką rolę odgrywały w nim stereotypy? Czy ten sposób postrzegania ulegał zmianie na przestrzeni dwóch dziesięcioleci? Porozmawiamy o tym w najbliższej audycji "Rzeczypospolite". Gościem prof. Antoniego Dudka był dr Krzysztof Rak, autor książki "Piłsudski między Stalinem a Hitlerem".
Zobacz więcej na temat:  Józef Stalin Adolf Hitler Dwudziestolecie międzywojenne Antoni Dudek Dwójka

Józef Mackiewicz - sam jeden i prawda

- Mackiewicz jest apologetą indywidualizmu. Uważał, że najważniejsze jest odkrywanie siebie, poszukiwanie prawdy. To cel, któremu warto poświęcić całe swoje życie, nawet jeśli będzie ono materialnie nieudane - stwierdził w rozmowie z Dorotą Gacek Kazimierz Maciąg, autor monografii poświęconej życiu i twórczości jednego z najwybitniejszych polskich pisarzy XX wieku zatytułowanej "Sam jeden. Józef Mackiewicz - pisarz i publicysta".
Zobacz więcej na temat:  Dorota Gacek Dwójka Józef Mackiewicz literatura Dwudziestolecie międzywojenne KULTURA