Polskie Radio
Section05

Europa

Nowa mutacja wirusa a szczepionka. "Na razie jest zbyt wcześnie, żeby coś więcej o tym powiedzieć"

- Na razie jest zbyt wcześnie, by powiedzieć coś więcej na temat wpływu mutacji koronawirusa na działanie szczepionki. Będziemy musieli się bliżej temu przyjrzeć i dopiero wtedy ocenić, czy mamy problem. Na razie nic na to nie wskazuje, jestem dobrej myśli - powiedział Marco Cavalieri z Europejskiej Agencji Leków.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT szczepionka szczepienia koronawirus epidemia choroby zakaźne COVID-19

Walia: nowa odmiana koronawirusa może przeciążyć służbę zdrowia. "Sytuacja jest krytyczna"

- Liczba zakażeń nowym rodzajem koronawirusa w Walii jest prawdopodobnie znacznie wyższa niż liczba infekcji jego dotychczas znaną odmianą - oświadczył szef rządu Walii Mark Drakeford. Dodał, że obłożenie oddziałów intensywnej terapii znacznie przekracza limity i że sytuacja jest krytyczna. 
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Wielka Brytania COVID-19 koronawirus choroby zakaźne Walia pandemia epidemia

Dr Winkler o nowym szczepie koronawirusa: wcześniej czy później dotrze do większości krajów

- Brytyjskie służby zajmujące się ochroną zdrowia donosiły, że pierwsze przypadki nowego szczepu koronawirusa pojawiły się już we wrześniu. Teraz nastąpiła eksplozja zachorowań. Należałoby całkowicie zamknąć przepływ ludzi między państwami i unieruchomić gospodarkę, by nie pozwolić na jego rozprzestrzenianie - powiedział dr Krzysztof Winkler z Polskiego Towarzystwa Geopolitycznego.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 ŚWIAT Wielka Brytania koronawirus Tadeusz Płużański

Zachód Europy wciąż po macoszemu traktuje kraje byłego bloku sowieckiego

Część krajów tzw. starej Europy zwykła traktować byłe radzieckie republiki jako wciąż obszar dominacji rosyjskiej i w związku z tym z niechęcią angażować się w bardziej aktywną politykę w tym regionie - pisze Dominika Ćosić, korespondentka TVP Info z Brukseli. W ocenie dziennikarki, widać to było na przykładzie wojny w Gruzji w 2008 roku. Francja, która wówczas miała rotacyjne przewodnictwo w UE, zwołała wprawdzie we wrześniu nadzwyczajny unijny szczyt w Brukseli, a prezydent Nicolas Sarkozy podjął się roli negocjatora, ale relacje z Rosją stosunkowo szybko wróciły do formuły business as usual - czytamy w artykule Ćosić na sdp.pl.
Zobacz więcej na temat:  Unia Europejska

"Zapewnia tożsamość, kulturowe zróżnicowanie". Prezes PiS o roli państwa narodowego w UE

- Sami chcemy podejmować decyzję. Chcemy mieć w Polsce ośrodek dyspozycji politycznej, który będzie zabiegał o interesy kraju w najróżniejszych dziedzinach. Z ogromnym wyróżnieniem kultury i tożsamości - powiedział w rozmowie z "Rzeczpospolitą" prezes PiS Jarosław Kaczyński.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Jarosław Kaczyński Prawo i Sprawiedliwość Unia Europejska Polska w Unii Europejskiej

Ocena szczepionek Pfizera i BioNTechu. Dziś specjalne posiedzenie ekspertów Europejskiej Agencji Leków

Europejska Agencja Leków z siedzibą w Amsterdamie ma dziś ocenić szczepionki przeciwko koronawirusowi wyprodukowane przez amerykańską firmę Pfizer i niemiecką spółkę BioNTech. Oczekuje się, że specjalny zespół ekspertów zgodzi się na autoryzację - informuje korespondentka Polskiego Radia Beata Płomecka.
Zobacz więcej na temat:  szczepionka szczepienia Unia Europejska Komisja Europejska Amsterdam Beata Płomecka ŚWIAT