Polskie Radio
Section05

GOSPODARKA

Wzrost cen gazu pociągnął w górę ceny nawozów. Niemieccy rolnicy biją na alarm

Jak podaje portal biznesalert.pl, w pierwszym tygodniu października ceny nawozów sztucznych wzrosły o 150 euro za tonę. Problemem jest nie tylko sama cena - utrudniony jest również dostęp do nawozów, gdyż często nie mają ich nawet hurtownie. Wiele magazynów jest po prostu pustych. Ograniczenia dostaw gazu zaciskają teraz pętlę na gardle kolejnego sektora gospodarki niemieckiej.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Europa Niemcy rolnictwo Czechy

Eksperci: wzrost inwestycji i szybki rozwój są zagrożone. Powodem rosnące ceny surowców i energii

Jest szansa na to, żeby Polska przyciągała inwestycje zagraniczne, które obecnie są ulokowane w dalekich krajach, a których lokalizacja w pandemii okazała się niekorzystna i cały czas wiąże się z problemami przy realizacji dostaw. Polski rząd wyraźnie do tego zachęca, a duże koncerny dostrzegają już, że nasz region doskonale się do tego nadaje. To szansa na rozwój, który zaburzyć mogą jednak rosnące ceny energii - mówili goście audycji "Rządy pieniądza": Grzegorz Maliszewski, główny ekonomista Banku Millenium, i Maciej Wośko, redaktor naczelny "Gazety Bankowej".
Zobacz więcej na temat:  POLSKA inwestycje

ANALIZA Gazprom szantażuje Europę. Ceny gazu szybują, podczas gdy Nord Stream 2 czeka na certyfikację

Ceny gazu w Europie notują historyczne rekordy. Wśród przyczyn bezprecedensowych podwyżek wskazuje się na zwiększony popyt, niskie stany magazynowe po zimie i spadek importu LNG, ale coraz bardziej ewidentne stają się także manipulacyjne działania Rosji. Gazprom posuwa się do szantażu energetycznego w celu wymuszenia certyfikacji Nord Stream 2.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Rosja energetyka Moskwa Gazprom gaz ziemny Nord Stream 2 Unia Europejska Niemcy infografika

Trwa wyścig o polski atom. Do Amerykanów i polskich koncernów dołączają Francuzi

Francuski gigant energetyczny, koncern EDF /Électricité de France/, dołącza do grona zainteresowanych budową w Polsce elektrowni jądrowych. Po Amerykanach oraz trzech polskich koncernach, wstępną ofertę złożył polskiemu rządowi francuski gigant. Tzw. niewiążąca oferta obejmuje kontrakt na prace inżynieryjne, zaopatrzeniowe i budowę od 4 do 6 reaktorów z mocą zainstalowaną od 6,6 do 9,9 GWe w 2-3 lokalizacjach.
Zobacz więcej na temat:  energia atomowa energetyka Francja USA KGHM Polska Miedź PKN Orlen

Smart City Forum. Wiceminister funduszy: kierujemy się ideą stworzenia miasta jako przestrzeni przyjaznej do życia

- Co najmniej 8 proc. środków z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego na lata 2021-2027 trafi na cele związane ze zrównoważonym rozwojem obszarów miejskich - poinformowała podczas Smart City Forum wiceminister funduszy i polityki regionalnej Małgorzata Jarosińska-Jedynak.
Zobacz więcej na temat:  aglomeracja Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej smart city rozwój Komisja Europejska

Coraz częściej dostrzegamy ryzyko wyłudzenia danych w internecie. Ekspert: świadomość zagrożeń powoli rośnie

71 proc. badanych dostrzegło w czasie pandemii zwiększone ryzyko wyłudzenia danych w internecie - podało Biuro Informacji Kredytowej. Użytkownicy internetu najbardziej obawiają się wykorzystania swoich skradzionych danych do zaciągnięcia kredytu lub pożyczki. Aż 95 proc. Polaków na co dzień funkcjonuje w przestrzeni online.
Zobacz więcej na temat:  BIK bezpieczeństwo danych internet badania wyłudzenia