Polskie Radio
Section05

HISTORIA

TYLKO U NAS Alfred Dreyfus: kim jest główny bohater nowego filmu Polańskiego "Oficer i szpieg"?

Alfred Dreyfus był francuskim oficerem, którego 125 lat temu skazano za szpiegostwo na dożywotnie zesłanie do kolonii karnej na Wyspie Diabelskiej w Gujanie Francuskiej. Jak się później okazało - skazano go niesłusznie, czego jednak nie chciało przyznać państwo, nawet po przedstawieniu wiarygodnych dowodów. Tę historię opowiada najnowszy film Romana Polańskiego "Oficer i szpieg".
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT FILM KULTURA Roman Polański

Prezydent: zwycięskie powstania to specjalność wielkopolan

"Wielkopolanie dowiedli, że zwycięskie powstania to ich specjalność" - napisał w liście odczytanym podczas uroczystości z okazji 101. rocznicy wybuchu powstania wielkopolskiego prezydent Andrzej Duda. Premier Mateusz Morawiecki zaznaczył, że pamięć o uczestnikach zrywu "trwa i jest niezbywalnym elementem polskiej tożsamości".
Zobacz więcej na temat:  POLSKA polityka historyczna historia Polski powstanie wielkopolskie Andrzej Duda Andrzej Dera regiony wielkopolskie Poznań

Putin znów zakłamuje historię. Prof. Krasnodębski: to wynik jego ogólnej irytacji

– Bezpośrednią przyczyną jego rozważań była rezolucja Parlamentu Europejskiego, która potępiała pakt Stalin-Hitler. To z pewnością go zirytowało – powiedział w "Salonie politycznym Trójki" o ostatnich wypowiedziach Władimira Putina eurodeputowany Prawa i Sprawiedliwości prof. Zdzisław Krasnodębski.
Zobacz więcej na temat:  Rosja POLSKA Zdzisław Krasnodębski Władimir Putin polityka Trójka

45 lat temu miała miejsce premiera filmu "Nie ma róży bez ognia"

Można zadać sobie pytanie – jakie filmy kręciłby Stanisław Bareja be tak silnych wpływów politycznych i oddziaływania cenzury. Czy kiedykolwiek powstałby kultowy film "Nie ma róży bez ognia"? Dokładnie dzisiaj mija 45 lat od premiery tego filmu – 25 grudnia 1974 roku. Film według ocen komunistycznej krytyki był słabym osiągnięciem i zakwalifikowano go do najniższej kategorii artystycznej – określano go jako prymitywny i schlebiający gustom drobnomieszczańskim. Taka klasyfikacja miała jeszcze jeden wymiar – materialny – reżyserowi za taki film przysługiwało znacznie obniżone wynagrodzenie.
Zobacz więcej na temat:  Stanisław Bareja FILM