Polskie Radio
Section05

KULTURA

"Jacek Malczewski/Lech Majewski". Znakomity reżyser tworzy 12 wideoartów inspirowanych wybitnym malarzem

W tym roku odbędzie się premiera 12 wideoartów Lecha Majewskiego inspirowanych obrazami Jacka Malczewskiego. Filmowe obrazy w ramach projektu "Jacek Malczewski/Lech Majewski" zamówiło Muzeum Narodowe w Poznaniu. W grudniu reżyser na potrzeby produkcji filmował dzieła Malczewskiego z poznańskiej kolekcji.
Zobacz więcej na temat:  SZTUKA Muzeum Narodowe w Poznaniu Jacek Malczewski Lech Majewski FILM Jacek Butlewski Tomasz Miara Trójka

"Cudowny chłopak. Biały ptak": wzruszająca opowieść o tym, że każdy ma drugą szansę

Do polskich kin właśnie trafił "Cudowny chłopak. Biały ptak", sequel przebojowego i wzruszającego filmu "Cudowny chłopak” o chłopcu ze zdeformowaną twarzą, który idzie do szkoły i musi się mierzyć z całą gamą reakcji na siebie i swój wygląd. W kontynuacji, bohaterem jest jego główny prześladowca, czyli Julian. Wyrzucony z jednej szkoły, trafia do innej, gdzie sam musi się odnaleźć, co nie jest łatwe. Pomaga mu w tym ekscentryczna ciotka, a raczej jej historia…
Zobacz więcej na temat:  FILM Marc Forster Helen Mirren Gillian Anderson Ryszard Jaźwiński Trójka

Jan Wernik, pisarz “Wsłuchany w miasto”

Warszawskie ulice, place, budynki i zaułki mówią do nas, opowiadają dzieje, których były uczestnikami i świadkami. O czym opowiadają, jak na nas wpływają, czy pojmiemy, czego od nas chcą, gdy nauczymy się słuchać i słyszeć te opowieści? Gościem audycji był Jan Wernik, autor książki "Wsłuchany w miasto".
Zobacz więcej na temat:  książki literatura Polskie Radio 24 czytelnictwo KSIĄŻKA Tomasz Zapert Krzysztof Masłoń historia Polski Warszawa

Piotr Kędziorek: będą powroty na antenę Dwójki

- Wiele nazwisk, za którymi Państwo tęsknią na pewno ponownie pojawi się na naszej antenie, i to już wkrótce. Nie mogę teraz jednak zdradzić żadnych konkretów. Musi się to toczyć swoim rytmem, zainteresowane osoby muszą mieć taką chęć i zwyczajnie musimy znaleźć wspólne patrzenie na Dwójkę i na ich obecność tutaj - mówił w "Poranku Dwójki" Piotr Kędziorek, nowy dyrektor - redaktor naczelny Programu 2 Polskiego Radia.
Zobacz więcej na temat:  Piotr Kędziorek Paweł Siwek Dwójka dyrektor

Spektakl "Wypiór" w warszawskim Teatrze Syrena. "Forma i treść są szalenie zróżnicowane"

W niedzielnym wydaniu "Kulturalnej Jedynki" rozmawialiśmy o spektaklu "Wypiór" w warszawskim Teatrze Syrena, według napisanej trzynastozgłoskowcem, zabawnej książki Grzegorza Uzdańskiego o parze wielkomiejskich 30-latków, którzy zmuszeni są dzielić mieszkanie z przeistoczonym w wampira Adamem Mickiewiczem.
Zobacz więcej na temat:  spektakl Teatr Syrena Magda Mikołajczuk Warszawa Dorota Kołodziejczyk

Cezary Żak: gra w filmie jest łatwiejsza, teatr to ciągły egzamin

– W filmie się gra przede wszystkim scena po scenie. Można ją powtórzyć, nie ma takiego napięcia. Nie ma naprzeciw 500 osób, które słuchają, patrzą, analizują, czekają na potknięcia lub sukcesy. W teatrze rzeczywiście codziennie się zdaje egzamin – przyznaje Cezary Żak, opowiadając o napięciu, jakie towarzyszy mu wciąż na deskach teatralnych.
Zobacz więcej na temat:  Malwina Kiepiel Magda Kuydowicz Cezary Żak TEATR

"Warto marzyć". Wystawa "Jan A.P. Kaczmarek - Marzyciel" w Kordegardzie

- To jest opowieść o marzycielu, który śnił o wielkich sukcesach, o opowiedzeniu poprzez muzykę bardzo ciekawych historii, o tworzeniu, o tym, że wybitni Polacy mogą odnieść sukces na arenie międzynarodowej - mówił w Polskim Radiu 24 dyrektor Narodowego Centrum Kultury prof. Rafał Wiśniewski. Kordegarda zaprasza na wystawę poświęconą życiu i twórczości Jana A.P. Kaczmarka, wybitnego kompozytora muzyki filmowej i teatralnej, laureata Oscara za ścieżkę dźwiękową do filmu "Marzyciel".
Zobacz więcej na temat:  Jan A. P. Kaczmarek wystawa Narodowe Centrum Kultury

Festiwal Ludzi Aktywnych Kulturalnie (FLAK) - jak się zgłosić?

FLAK, czyli Festiwal Ludzi Aktywnych Kulturalnie organizowany jest przez Liceum Ogólnokształcące im. Miguela de Cervantesa w Warszawie. Właśnie trwa nabór do kolejnej edycji wydarzenia. - To festiwal stworzony przez uczniów dla artystów amatorów - mówią organizatorzy Anna Kwiatkowska i Franek Bichta. - Czekamy na zgłoszenia zarówno od amatorskich zespołów teatralnych jak i muzycznych.
Zobacz więcej na temat:  Czwórka Kasia Dydo młodzież liceum

TYLKO U NAS "On zmienia życie widzów". Serial "The Chosen" o Jezusie i apostołach wchodzi do kin

2 lutego do kin w Polsce wchodzi serial o Jezusie "The Chosen". W uroczystej kinowej premierze w Warszawie uczestniczyło 1600 osób. To nowość, by serial, a tym bardziej o tematyce religijnej, trafił do dystrybucji na wielkim ekranie. - Ten serial zmienia życie widzów - mówi grający Jezusa Jonathan Roumie, w rozmowie z Przemysławem Goławskim.
Zobacz więcej na temat:  wiara kino społeczeństwo aktorzy POLSKA aktualności katolickie Przemysław Goławski serial Jezus Chrystus

Galeria Ikikata. Katarzyna Szwarc: sztuka powinna być szeroko dostępna, inkluzywna

- Widzę smutne zjawisko w świecie sztuki współczesnej, w momencie, gdy nasze społeczeństwo doszło do pewnego poziomu dobrobytu, sztuka znowu zaczęła być produktem, czymś ekskluzywnym dla grona wybranych, nie każdego na nią stać, ludzie czują się niezapoznani ze sztuką, edukacja kulturalnie przez wiele lat kulała - mówiła w Polskim Radiu 24 Katarzyna Szwarc, założycielka i właścicielka Ikakita Art, z którą rozmawiała Maja Kluczyńska.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Maja Kluczyńska

"Złote płyty" we wrocławskim Capitolu, czyli jak Amerykanie wysyłali wiadomość dla kosmitów

Wrocławski Teatr Muzyczny Capitol przygotowuje nową premierę: spektakl muzyczny "Złote płyty", którego tematem jest oparta na faktach historia przygotowania przesłania  od ludzkości do… kosmitów. Umieszczone na tytułowych złotych płytach, zostały wysłane w kosmos w dwóch sondach misji Voyager. Ale kto i w jaki sposób wybierał treści na nich umieszczone?
Zobacz więcej na temat:  musical Teatr Muzyczny Capitol we Wrocławiu kosmos misja Voyager carl sagan MUZYKA NASA Tomasz Miara Trójka