Polskie Radio
Section05

KULTURA

"Poczytnik". Witold Conti - historia polskiego amanta

Aktor, śpiewak, malarz, poeta... Witold Conti był człowiekiem wielu talentów, lecz zasłynął przede wszystkim jako popularny w latach 30. amant filmowy. Występował u boku takich gwiazd jak Adolf Dymsza, Jadwiga Smosarska i Maria Malicka, a przedwojenna prasa rozpisywała się na temat jego kolejnych ról i dopytywała o kulisy życia prywatnego. Gościem audycji był Marek Teler, autor biografii "Witold Conti. Każdemu wolno kochać".
Zobacz więcej na temat:  książki literatura Polskie Radio 24 czytelnictwo KSIĄŻKA Tomasz Zapert Krzysztof Masłoń historia Polski

Bartłomiej Nizioł: w tym roku są trzy ważne dla mnie jubileusze [ZOBACZ WIDEO]

- Ten rok jest dla mnie szczególny, ponieważ są aż trzy ważne dla mnie jubileusze. To znaczy kończę 50 lat, mija 20 lat, odkąd gram w Operze w Zurychu, i 15 lat, odkąd jestem pedagogiem na uczelni w Bernie - mówił w Dwójce Bartłomiej Nizioł, mieszkający w Szwajcarii jeden z najwybitniejszych polskich skrzypków.
Zobacz więcej na temat:  Bartłomiej Nizioł skrzypce Róża Światczyńska Dwójka MUZYKA Zurych

Jerzy Wasowski - samouk, radiowiec, geniusz. Wspomnienie legendy Kabaretu Starszych Panów

Jerzy Wasowski - wybitny kompozytor, człowiek Polskiego Radia, osoba, która ceniła pracę w budynku przy ul. Myśliwieckiej, a do tego legenda Kabaretu Starszych Panów. To właśnie jego postaci poświęcona była audycja "W antrakcie". Zapraszamy do wysłuchania wspomnień i opowiadań o artyście.
Zobacz więcej na temat:  Malwina Kiepiel Magda Kuydowicz Jerzy Wasowski Kabaret Starszych Panów Jeremi Przybora Trójka

Tadeusz Strugała kończy 89 lat. "Teraz dopiero widzę, ile w życiu robiłem poza dyrygowaniem"

- Ponieważ moje życie zawodowe właściwie dobiegło już końca, to mam czas na to, żeby zsumować swoje dokonania. Dochodzę do wniosku, że sporo pracowałem poza dyrygowaniem, poza koncertami i nagraniami z orkiestrami, może nie z całego świata, ale z trzydziestu różnych krajów – mówił w Dwójce maestro Tadeusz Strugała w dniu swoich 89. urodzin (10.02).
Zobacz więcej na temat:  Tadeusz Strugała dyrygent Marek Pijarowski Krzysztof Jakowicz Jakub Kukla Monika Zając Dwójka MUZYKA

Prof. Marta Rakoczy: "Historia czytania" Alberto Manguela sprawia dużo radości

- Bardzo się cieszę, że "Historia czytania" w końcu się ukazała, bo sprawia ona ogromną radość. Zarówno akademikom, jak i myślę czytelnikom, którzy z nauką akademicką nie mają na co dzień wiele wspólnego - mówiła w Dwójce prof. Marta Rakoczy z Instytutu Kultury Polskiej UW o książce Alberto Manguela, jednego z najsłynniejszych bibliofilów świata.
Zobacz więcej na temat:  Jorge Luis Borges czytelnictwo Katarzyna Hagmajer-Kwiatek tłumacz Alberto Manguel Marta Rakoczy Hanna Jankowska literatura Dwójka

Marin Alsop: praca z NOSPR świetnie się układa

- Czuję, że orkiestra docenia moją obecność, publiczność żywo reaguje, mamy wspaniałe możliwości pojawiania się na radiowej antenie - mówiła w Dwójce Marin Alsop, dyrektor artystyczna i I dyrygentka Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia w Katowicach. W piątek (9.02) maestra poprowadziła koncert pt. "Latynosi i herosi", który był transmitowany w Programie 2 Polskiego Radia.
Zobacz więcej na temat:  NOSPR Marin Alsop koncert Łucja Siedlik Dwójka MUZYKA Gabriela Montero Katowice dyrygent

Katarzyna Groniec: szukam bardzo osobnych ścieżek

- Niekoniecznie podążam tą jedną ścieżką, która zdefiniowała mnie 30 lat temu. Jest wiele osób, które pamięta mnie właśnie sprzed lat i zapomina, że sporo wydarzyło się po drodze. Poszukiwanie wiąże się z kluczeniem po różnych ścieżkach, niekoniecznie równoległych, czasem prostopadłych do tego głównego nurtu, do którego mnie przypisano. Czyli piosenki aktorskiej - mówiła w Dwójce wokalistka Katarzyna Groniec.
Zobacz więcej na temat:  Katarzyna Groniec płyta Maria Czok metro Śląsk piosenka Dwójka MUZYKA literatura Sopot Przegląd Piosenki Aktorskiej

Prof. Małgorzata Omilanowska-Kiljańczyk: postawa człowieka kształtuje się w czasach licealnych

- W czasach licealnych dzięki rówieśnikom i nauczycielom kształtowały się nasze postawy, mogliśmy coś wspólnie budować. Na studia dostałam się jako laureatka olimpiady artystycznej z historii sztuki. Choć wybierałam się na politechnikę, chciałam studiować chemię. Nigdy nie żałowałam, że to jednak była historia sztuki - mówiła w Dwójce prof. Małgorzata Omilanowska-Kiljańczyk.
Zobacz więcej na temat:  Małgorzata Omilanowska Paweł Siwek Dwójka architektura historia sztuki

"Trójka pod księżycem": Miłość i muzyka w Nowym Teatrze w Słupsku

Nowy Teatr im. Witkacego w Słupsku należy od kilku sezonów do tych, o których mówi się i pisze nie tylko w lokalnych mediach. W 2020 roku po remoncie, rozbudowie otrzymał nową, funkcjonalną i atrakcyjną siedzibę. Prowadzony przez aktora Dominika Nowaka, proponuje różnorodny repertuar, organizuje festiwale, mając własny, twórczy zespół, zaprasza artystów spoza Pomorza.
Zobacz więcej na temat:  Trójka Barbara Marcinik TEATR Tomasz Man spektakl

"Kiedy stopnieje śnieg" w TR Warszawa: portret rodziny w kryzysie międzypokoleniowym

"Kiedy stopnieje śnieg" to kolejna premiera TR Warszawa w sezonie 2023/24. Reżyserka Katarzyna Minkowska oraz dramaturg Tomasz Walesiak stworzyli portret rodziny w wielopokoleniowym kryzysie. Jest to opowieść o niemożliwych do zrozumienia decyzjach. O rodzinie, której najtrudniej wybaczyć i o potrzebie akceptacji wpisanej w rodzinne relacje.
Zobacz więcej na temat:  TEATR TR Warszawa spektakl premiera Tomasz Miara Trójka

Mistrzyni ilustracji dla dzieci: wystawa prac Hanny Czajkowskiej w Nadbałtyckim Centrum Kultury

W Nadbałtyckim Centrum Kultury w Gdańsku od końca stycznia można oglądać ekspozycję "Nie tylko Bullerbyn. Wystawa oryginałów ilustracji Hanny Czajkowskiej". To ponad 60 prac ilustrujących najważniejsze i najbardziej znane książki Astrid Lindgren: "Dzieci z Bullerbyn", "Nils Paluszek", "Emil ze Smalandii" oraz "Karlsson z dachu". Dla dorosłych to powrót do lat dzieciństwa, a dla dzieci – odkrycie niezwykłego świata wyobraźni.
Zobacz więcej na temat:  literatura grafika ilustracja KSIĄŻKA literatura dziecięca Astrid Lindgren Tomasz Miara Trójka

Nominacje do Polskich Nagród Filmowych ORŁY 2024 [LISTA]

Polska Akademia Filmowa ogłosiła nominacje do Polskich Nagród Filmowych ORŁY 2024. Te najważniejsze nagrody filmowe w naszym kraju zostaną przyznane w 18 kategoriach, a uroczysta gala odbędzie się 4 marca. Wcześniej, bo już 29 lutego, poznamy laureata Nagrody za Osiągnięcia Życia.
Zobacz więcej na temat:  FILM Polskie Nagrody Filmowe Orły kos Paweł Maślona Jan Holoubek Michał Kwieciński DK Welchman Agnieszka Holland Hugh Welchman Trójka