Polskie Radio
Section05

KULTURA

Nie żyje Marek Ałaszewski. Był malarzem, twórcą "Mrowiska" i autorem muzyki do spektakli

W nocy z soboty na niedzielę zmarł Marek Ałaszewski, malarz i muzyk. Miał 80 lat. Z zespołem Klan skomponował słynne "Mrowisko" będące polską wizją rocka progresywnego. - Miłość to był ograny kanon, chcieliśmy działać w kontrze do tego zjawiska, więc śpiewaliśmy o spychaczach dwusuwowych, brzytwie i automatach - wspominał w rozmowie z Polskim Radiem. 
Zobacz więcej na temat:  POLSKA MUZYKA odeszli 2023 muzyka rozrywkowa

Prof. Pomianowska: Tekla Bądarzewska była genialną melodystką. Azjatyckie śmieciarki grają jej melodie

Prof. Maria Pomianowska jest "odpowiedzialna" za uratowanie przed zapomnieniem muzyki naszej wspaniałej kompozytorki z czasów Fryderyka Chopina, Tekli Bądarzewskiej. - Moim zdaniem ona była genialną melodystką. Stworzyć ładną melodię, której jeszcze nikt nie wymyślił i która będzie grać każdemu w duszy, to jest ogromny talent, inspiracja, palec Boży. Coś co człowiek ma, albo nie ma. Tekla to miała - podkreśliła w audycji "Czas pogody".
Zobacz więcej na temat:  Zbigniew Krajewski Maria Pomianowska MUZYKA kultura ludowa Tekla Bądarzewska

Zdzisław Nardelli - włoskie nazwisko i ogromne zasługi dla polskiej kultury

- Wywodził się z kupieckiej rodziny, która przybyła do Polski z Włoch w XVIII w. Nardellowie się zasymilowali, stali się częścią polskiego krajobrazu. Jedną jedyną rzeczą, która zdradzała jego niesłowiańskość, było nazwisko i ten charakterystyczny typ urody. Natomiast on należy bezsprzecznie, tak jak jego przodkowie, do polskiej kultury - mówił Tomasz Mościcki w audycji "Dwie do setki", której bohaterem był Zdzisław Nardelli.
Zobacz więcej na temat:  Teatr Polskiego Radia reżyser henryk rozen Tomasz Mościcki Magdalena Zawadzka Monika Zając Roch Siciński Zdzisław Nardelli Dwójka

"Chodząca historia teatru". Wspomnienie Macieja Damięckiego

W wieku 79 lat zmarł aktor filmowy i teatralny Maciej Damięcki. Publiczności dał się poznać m.in. za sprawą ról w filmach "Stawka większa niż życie", "Szatan z siódmej klasy", "Kolumbowie", "Chłopi", "Rozmowy kontrolowane" oraz takich serialach jak "Plebania" czy "M jak miłość". Był także związany z Teatrem Polskiego Radia. W audycji "W antrakcie" aktora wspominały osoby, które współpracowały z nim na scenie teatralnej.
Zobacz więcej na temat:  Trójka Maciej Damięcki aktorstwo Malwina Kiepiel Magda Kuydowicz

"Ferrari". Eric Messerschmidt: ważna była autentyczność, chcieliśmy pokazać szczerze wyścigi rajdowe

- Nie korzystaliśmy z greenscreenów, z żadnych trików kamerowych, które by pokazywały, że samochody pędzą szybciej, niż naprawdę jechały. Założenie było takie, by pokazać wyścigi jak najpełniej, jak najautentyczniej. By przekazać te emocje widzom - powiedział w radiowej Jedynce amerykański operator filmowy Erik Messerschmidt, autor zdjęć do biograficznego filmu "Ferrari" w reżyserii Michaela Manna.
Zobacz więcej na temat:  Martyna Podolska ferrari Michael Mann FILM kino EnergaCAMERIMAGE

"Zabójca szwoleżerów". Bogusław Chrabota: jest coś, co łączy większość tych opowiadań

- To nie jest książka bardzo poważna. Momentami nawet jest to książka śmieszna, pastiszowa. Jest jednak pewien element, który większość tych tekstów łączy. To próba pokazania człowieka wkręconego przez mechanizm historii; miażdżonego przez toczące się koła historii - mówił w Dwójce Bogusław Chrabota, autor tomu "Zabójca szwoleżerów i inne opowiadania".
Zobacz więcej na temat:  Dwójka Wacław Holewiński literatura opowiadanie pisarze i poeci filozofia religia Bogusław Chrabota KSIĄŻKA

Grzegorz Musiał o tym, jak w wieku kilku lat został poetą

- Nauczycielka od polskiego pyta: "co tam piszesz na ławce?". I zobaczyła ten wierszyk, ja go przeczytałem. "Boże, czyje to jest?" Ja mówię: "moje". A ona: "Słuchaj, to ty poeta jesteś" - tak dr Grzegorz Musiał - bydgoski poeta, pisarz i tłumacz, a także lekarz - opowiadał o swoich pierwszych próbach literackich.
Zobacz więcej na temat:  Jakub Kukla Grzegorz Musiał Dwójka pisarze i poeci wiersze poezja dzieciństwo literatura