Polskie Radio
Section05

KULTURA

Eugeniusz Knapik: "Moby Dick" to moje wyznanie wiary

- Nie ma lepszej formy doświadczenia i rozwijania wyobraźni niż śledzenie, jak dźwięk wypełnia przestrzeń - mówił w Dwójce Eugeniusz Knapik, odnosząc się do swojej pracy przy wykonaniu "La Transfiguration de Notre Seigneur Jésus-Christ" Oliviera Messiaena. - Ale nie przestrzeń akustyczną, bo dźwięk dla mnie w tym sensie niewielkie ma znaczenie, ale jak jest on nośnikiem treści - precyzował.
Zobacz więcej na temat:  kompozytor muzyka współczesna Eugeniusz Knapik Dwójka Beata Stylińska Warszawska Jesień Olivier Messiaen

PR24 "Orlęta. Grodno '39" może ciekawić również widza za granicą

- Cieszę się, że w końcu opowiadamy o historii polskiej w taki sposób, że możemy zaciekawić widza za granicą. To film opowiedziany z perspektywy dziecka. To, że jest to żydowski chłopiec jest także plusem z perspektywy zachodniego widza - powiedział o produkcji "Orlęta. Grodno '39" Łukasz Adamski.
Zobacz więcej na temat:  Grodno film polski II wojna światowa Rosja historia Polski kino FILM Polskie Radio 24

#PusteRamy - dzieła, które padły łupem w czasie II wojny światowej

Setki dzieł o nieocenionej wartości dla dziedzictwa i kultury. Szacuje się, że w czasie II wojny światowej Polska straciła ponad połowę artystycznego dorobku, znajdującego się w muzeach i prywatnych kolekcjach. Zainaugurowano projekt #PusteRamy. Inicjatywa ma przypominać o dziełach sztuki i obiektach zabytkowych zagrabionych w czasie II wojny światowej, zarówno przez Niemców, jak i przez Sowietów. 
Zobacz więcej na temat:  Trójka malarstwo Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego Piotr Gliński II wojna światowa dzieła sztuki Katarzyna Cygler

PR24 Gociek i Orbitowski o książce Hermanna Brocha "Niewinni"

- Jeżeli chodzi o termin powstawania poszczególnych części to mamy rozstrzał niemal 20 lat. Jednak jeżeli chodzi o okres historyczny, którego dotyczy pisanie tego dzieła, to można powiedzieć, że "Niewinni" są kontynuacją najsłynniejszej książki Brocha, "Lunatyków". Była to opowieść o niemieckim społeczeństwie końcówki XIX wieku i lat przed I wojną światową - powiedział w Polskim Radiu 24 Piotr Gociek. 
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Piotr Gociek Łukasz Orbitowski czytelnictwo KSIĄŻKA literatura

Bajka muzyczna "Król Maciuś I" – najmłodsi mają głos

– Napisanie bajki muzycznej to jest bardzo ciekawe wyzwanie – napisać coś, co jest proste do wykonania i jednocześnie ciekawe do słuchania – opowiadał w Dwójce Jerzy Rogiewicz, kompozytor bajki muzycznej "Król Maciuś I" na orkiestrę i chór dziecięcy. Transmisja w Programie 2 Polskiego Radia w najbliższą niedzielę 18 września o godzinie 13.00.
Zobacz więcej na temat:  Janusz Korczak Dwójka Jakub Kukla muzyka klasyczna bajka dzieci

Kampania "Puste ramy" zainaugurowana. Polska przekaże Rosji kolejne wnioski ws. zrabowanych dzieł kultury

- Polska przekaże Rosji kolejnych siedem wniosków restytucyjnych dot. dzieł sztuki wywiezionych do ZSRR w czasie II wojny światowej - poinformował wicepremier, szef MKiDN Piotr Gliński. Zapewnił, że Polska nigdy nie przestanie poszukiwać i odzyskiwać zagrabionych w czasie wojny dóbr kultury.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Europa reparacje wojenne II wojna światowa Piotr Gliński Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego Rosja HISTORIA SZTUKA malarstwo

Jarosław Cymerman: w 1944 roku odradza się w Polsce życie teatralne

- Lata 1944-1949 to czas, kiedy w jakimś sensie kończyła się pewna epoka i zaczynała nowa. Z jednej strony były to pierwsze sezony tzw. Polski Ludowej, ale z drugiej były to ostatnie sezony teatru sprzed 1939 roku. Był to moment, kiedy kończyły się pewne zjawiska – te negatywne, jak i pozytywne, które obserwowaliśmy w teatrze międzywojennym - mówił dr Jarosław Cymerman, teatrolog i autor książki "Sezony pierwsze i ostatnie. Teatr Miejski w Lublinie w latach 1944-1949".
Zobacz więcej na temat:  Jarosław Cymerman teatrologia historia teatru Dwójka

Jerzy Kornowicz: "Warszawska Jesień" ma swoją tożsamość

- Nasze tegoroczne hasło ma niewątpliwie sens społeczny, ale oczywiście również aspekt czysto muzyczny. Chodzi o coś, co po staremu nazwalibyśmy kameralistyką czy zespołowością. To fenomen ostatnich dwóch dekad, w jakimś stopniu to zespoły piszą muzykę, a nie kompozytorzy. Tej wizji świata i twórczości przyjrzymy się podczas tegorocznego festiwalu - mówił w Dwójce Jerzy Kornowicz, dyrektor "Warszawskiej Jesieni", która rozpoczyna się już w piątek 16 września. 
Zobacz więcej na temat:  Warszawska Jesień muzyka współczesna Jerzy Kornowicz Dwójka Paweł Siwek