Polskie Radio
Section05

KULTURA

"Miniatury". Zabawa z interakcją w Centrum Sztuki WRO we Wrocławiu

Jak w każde wakacje Centrum Sztuki WRO we Wrocławiu zaprasza najmłodszych do wzięcia udziału w wystawie "Interaktywny Plac Zabaw". Znajdują się tam autorskie struktury i aplikacje sieciowe Pawła Janickiego – prace wykorzystujące obraz z kamery oraz systemy detekcji ruchu i dźwięku, dzięki którym można tworzyć audiowizualne formy i swobodnie eksperymentować z muzyką i obrazem. Wydarzenie, którego tegoroczna odsłona nosi podtytuł "Miniatury", trwa od 26 lipca do 30 września.
Zobacz więcej na temat:  Trójka Piotr Firan SZTUKA zabawa Wrocław przeglądarka internetowa aplikacja

Ludowość i nowoczesność ze szczyptą zaradności. Polskie meblarstwo 1945-1970

Polskie meblarstwo z okresu PRL zachwyca do dzisiaj, nie tylko ekspertów i miłośników stylu vintage. W książce "Polskie meble 1945-1970. Idee i rzeczywistość" znajdziemy opis procesu narodzin i rozkwitu polskiego powojennego meblarstwa, ze szczególnym uwzględnieniem jego ludowych korzeni. O publikacji w audycji "Trójka przed południem" opowiedziała jej autorka Anna Kostrzyńska-Miłosz.
Zobacz więcej na temat:  Trójka Piotr Firan design wzornictwo Stanisław Witkiewicz KSIĄŻKA PRL SZTUKA

John Scofield: nie chcę być perfekcjonistą

- Nie wymyśliłem tytułu tej płyty, choć nagranie albumu solowego było moim pomysłem, właściwie zrobiłem to sam w domu. Wcześniej grywałem solowe koncerty, sprawiało mi to dużą przyjemność. Jednak idea, aby wejść samemu do studia nagraniowego, była dla mnie onieśmielająca. Jest dużo łatwiej, gdy masz obok siebie kolegów, ale w warunkach domowych nie musiałem się spieszyć - mówił na antenie Dwójki John Scofield, znakomity gitarzysta. 
Zobacz więcej na temat:  gitara Jazz Roch Siciński Dwójka John Scofield

Zygmunt Krauze: w nowej operze odchodzę od koszmaru "Dziadów"

- W nowej operze są cztery łączniki – interludia, które są tangami. To coś zupełnie obcego, a cała muzyka jest bardzo napięta, bardzo emocjonalna. I te tanga dają oddechy, przenosimy się w zupełnie inną sytuację dźwiękową, w inną atmosferę. Wydaje mi się, że to trafny zabieg, choć ryzykowny - mówił w Dwójce kompozytor Zygmunt Krauze o swojej nowej operze "Noc kruków", którą 2 i 3 lipca można oglądać w Teatrze Stanisławowskim.
Zobacz więcej na temat:  Zygmunt Krauze Dwójka Beata Stylińska opera Adam Mickiewicz

Przed czym uciekasz? Odpowiedź wyślij do Mietka Wajnberga

Napisz anonimowo pocztówkę do Mietka - może to być jedno słowo, zdanie, wiersz… forma jest dowolna. Do tego zachęca Instytut Mieczysława Wajnberga, organizator projektu "Pocztówka do Mietka". - Z tekstów zapisanych na kartkach zostanie stworzone libretto utworu, który planujemy zamówić na przyszły rok - mówiła w Dwójce Anna Karpowicz.
Zobacz więcej na temat:  historia Polski II wojna światowa Sylwia Chutnik Dwójka Jakub Kukla

Otwarcie wystawy plenerowej „Kolumny pamięci: Bruno Schulz (1892–1942)” w Wiedniu

Na wiedeńskim Yppenplatz, Instytut Polski w Wiedniu, zorganizował 22 czerwca plenerowy wernisaż wystawy „Kolumny pamięci: Bruno Schulz (1892–1942)”. Wystawa jest częścią trwającego od 2008 roku projektu pt. „Kolumny pamięci”, którego celem jest ukazywanie sylwetek twórców represjonowanych przez reżim III Rzeszy.
Zobacz więcej na temat:  Ministerstwo Spraw Zagranicznych dyplomacja Wiedeń Austria

Ukraina mówi "nie" utworom Rosjan. Przewidziano jednak wyjątki dla przeciwników wojny

Władze Ukrainy zakazały wykonywania na terytorium kraju utworów rosyjskich muzyków, lecz przewidziano wyjątek w postaci tzw. białej listy z nazwiskami artystów potępiających inwazję - przekazał resort kultury tego państwa. Aby znaleźć się na tej liście, należy złożyć deklarację poparcia dla suwerenności Ukrainy.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Europa Ukraina Rosja wojna na Ukrainie wojna 2022 serwis wschodni MUZYKA

Andrzej Titkow: Franciszkę Arnsztajnową odkryłem późno

- Dzięki Franciszce wpadłem na trop Józefa Czechowicza. A Czechowicz to był mój idol młodych lat. Kiedy już świadomie czytałem tę książkę, którą razem napisali, to zobaczyłem, że to nie młody poeta próbuje, tylko ona próbowała podążyć jego tropem, zmieniając poetykę. I to mi się podobało, to mi zaimponowało - mówił w Dwójce Andrzej Titkow - reżyser i scenarzysta, prawnuk poetki Franciszki Arnsztajnowej.
Zobacz więcej na temat:  Franciszka Arnsztajnowa Andrzej Titkow Lublin wystawa Dwójka poezja