Polskie Radio
Section05

KULTURA

Otwarcie wystawy plenerowej „Kolumny pamięci: Bruno Schulz (1892–1942)” w Wiedniu

Na wiedeńskim Yppenplatz, Instytut Polski w Wiedniu, zorganizował 22 czerwca plenerowy wernisaż wystawy „Kolumny pamięci: Bruno Schulz (1892–1942)”. Wystawa jest częścią trwającego od 2008 roku projektu pt. „Kolumny pamięci”, którego celem jest ukazywanie sylwetek twórców represjonowanych przez reżim III Rzeszy.
Zobacz więcej na temat:  Ministerstwo Spraw Zagranicznych dyplomacja Wiedeń Austria

Ukraina mówi "nie" utworom Rosjan. Przewidziano jednak wyjątki dla przeciwników wojny

Władze Ukrainy zakazały wykonywania na terytorium kraju utworów rosyjskich muzyków, lecz przewidziano wyjątek w postaci tzw. białej listy z nazwiskami artystów potępiających inwazję - przekazał resort kultury tego państwa. Aby znaleźć się na tej liście, należy złożyć deklarację poparcia dla suwerenności Ukrainy.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Europa Ukraina Rosja wojna na Ukrainie wojna 2022 serwis wschodni MUZYKA

Andrzej Titkow: Franciszkę Arnsztajnową odkryłem późno

- Dzięki Franciszce wpadłem na trop Józefa Czechowicza. A Czechowicz to był mój idol młodych lat. Kiedy już świadomie czytałem tę książkę, którą razem napisali, to zobaczyłem, że to nie młody poeta próbuje, tylko ona próbowała podążyć jego tropem, zmieniając poetykę. I to mi się podobało, to mi zaimponowało - mówił w Dwójce Andrzej Titkow - reżyser i scenarzysta, prawnuk poetki Franciszki Arnsztajnowej.
Zobacz więcej na temat:  Franciszka Arnsztajnowa Andrzej Titkow Lublin wystawa Dwójka poezja

Dziedziniec Kultury - współcześni artyści i romantyzm

Inspiracją dla Dziedzińca Kultury - cyklu letnich koncertów na dziedzińcu Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego - jest dwusetna rocznica pierwszego wydania zbioru "Ballady i romanse" Adama Mickiewicza. To symboliczne wkroczenie Polski w epokę romantyzmu zostanie zestawione ze światem współczesnej muzyki. 
Zobacz więcej na temat:  Narodowe Centrum Kultury Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego Rok Romantyzmu Polskiego miłość natura tradycja Ukraina Rzeszów Lublin Wrocław Rafał Wiśniewski książki Magdalena Gawin MUZYKA

"Życie nie jest ideą, ale czymś głębszym". Rafał Wojasiński o książce "Tefil"

- Kiedy z życia robi się ideę, to niestety czasami dokonuje się fatalnego wyboru, jaki dokonało się np. z Barabaszem. Jest taki nurt w istnieniu ludzkości, który mu (Tefilowi - red.) bardzo przeszkadza. Chodzi o sympatię dla tyranów, do siły i do zwycięstwa - powiedział w Polskim Radiu 24 Rafał Wojasiński, prozaik i autor książki "Tefil".
Zobacz więcej na temat:  książki filozofia zło literatura Polskie Radio 24

Bogusław Linda: człowiek, który zadał najważniejsze pytanie w polskim kinie

Zasłynął rolą, która na kolejnych 30 lat zdefiniowała odbiór jego osoby i aktorstwa. Inna sprawa, że nie uciekał od wizerunku twardziela, który z powodzeniem powielał w następnych filmach. Aż okazało się, że mówiąc "Bogusław Linda", myślimy: Franz Maurer z "Psów". Tymczasem Bogusław Linda ma w swoim dorobku wiele znakomitych ról, niezwykle odległych od tego skojarzenia. W końcu zagrał w "Psach", mając czterdziestkę na karku. Choć trudno w to uwierzyć, Bogusław Linda obchodzi siedemdziesiąte urodziny!
Zobacz więcej na temat:  kino FILM Bogusław Linda W POLSKIM RADIU Trójka

Terapeutyczna moc bajki. "O tym, jak Arbin uwierzył w siebie"

Zarówno czytanie, jak i tworzenie książek ma terapeutyczną moc. Wiedzą o tym bohaterki nowego wydania "Zagadkowej niedzieli" – Magda Małyniuk, dziewięciolatka, dla której napisanie opowiadania "O tym, jak Arbin uwierzył w siebie" pomogło podźwignąć się po ciężkiej chorobie, oraz biblio- i bajkoterapeutka Roksana Kociołek-Kaszyńska.
Zobacz więcej na temat:  Trójka Katarzyna Stoparczyk dzieci dzieciństwo psychologia choroba nowotwory terapia koń opowiadanie literatura

Wystawa "Maszyna wpływu". Skierski: poświęcona jest Centrom Sztuki Współczesnej Sorosa

- Aby mówić o centrach sztuki Sorosa, które są właściwym tematem wystawy "Maszyna wpływu", trzeba zacząć od początku, czyli od pomysłu na społeczeństwo, który wynika z konkretnych filozoficznych inspiracji, czyli z idei zaproponowanych przez Karla Poppera - powiedział w Polskim Radiu 24 Marcel Skierski (Centrum Sztuki Współczesnej Zamek Ujazdowski w Warszawie).
Zobacz więcej na temat:  SZTUKA

Prof. Zajkowska: Konopnicka stworzyła nowy typ pisarstwa dla dzieci

- Twórczość dla dzieci jest ogromnie ważna w twórczości Marii Konopnickiej i to z wielu powodów. Badacze literatury dziecięcej, szczególnie poezji dziecięcej, wręcz od Konopnickiej datują nowy sposób czy nowy typ pisarstwa dla dzieci - mówiła w Polskim Radiu 24 prof. Joanna Zajkowska, kierownik Zakładu Badań nad Literaturą dla Dzieci i Młodzieży w UKSW.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Krzysztof Wołodźko literatura czytelnictwo Maria Konopnicka

Wojciech Błażejczyk i muzyka strun [ZOBACZ WIDEO]

Tworzy zarówno muzykę akustyczną, jak i elektroakustyczną. Komponuje muzykę teatralną i filmową. W swoich utworach wykorzystuje stworzone przez siebie instrumenty: obiektofony – przedmioty codziennego użytku, których dźwięk jest przetwarzany na żywo, gestofon – instrument elektroniczny sterowany gestami, a także nietypowe instrumenty strunowe, które wykorzystuje w sposób eksperymentalny. Gospodarzem "Miejscówki z Dwójką" był Wojciech Błażejczyk.
Zobacz więcej na temat:  Miejscówka z Dwójką koncert Dwójka

"Samiec Alfa". K. Priwieziencew: do tego filmu trzeba podejść z otwartą głową

Z czarnej komedii "Samiec Alfa" wyłania się nieco przerażający obraz współczesnego świata, w którym za wariata może zostać uznany najbardziej racjonalnie myślący człowiek, a szaleńcy skutecznie manipulują faktami, stając się autorytetami. O przesłaniu produkcji i pracy nad nią Ryszard Jaźwiński rozmawiał z reżyserami obrazu Katią i Igorem Priwieziencewami.
Zobacz więcej na temat:  Trójka film polski komedia satyra Ryszard Jaźwiński terapia psychologia mężczyzna

Aleksandra Ziółkowska-Boehm uhonorowana tytułem "Wybitny Polak w USA"

Aleksandra Ziółkowska-Boehm od ponad trzydziestu lat mieszka i tworzy w Stanach Zjednoczonych. Jest autorką wielu poczytnych książek, które ukazały się w Polsce, Ameryce i Kanadzie. Pisze o ludzkich losach, najczęściej splecionych z trudną historią świata, o życiu emigrantów, ale także o sprawach,dzięki którym może wyrazić swoje pasje i fascynacje.
Zobacz więcej na temat:  Melchior Wańkowicz literatura Polonia w USA historia Polski Monte Cassino