Polskie Radio
Section05

KULTURA

Temida Stankiewicz-Podhorecka: mamy do czynienia z realizowaniem lewicowego punktu widzenia w przestrzeni kulturalnej

- Dzisiaj w kulturze człowiek nie jest już koroną Bożego stworzenia, lecz jest zrównywany ze zwierzęciem. Chodzi o to, by zbudować nowy obraz świata i człowieka oderwanego od korzeni religijnych i narodowych - poinformowała na antenie Radia Maryja Temida Stankiewicz-Podhorecka, krytyk teatralny.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA TEATR spektakl młodzież społeczeństwo

Beata Obertyńska – wydobyć z niepamięci

W najnowszym wydaniu audycji "Trójka literacka" rozmawialiśmy o Beacie Obertyńskiej (1898-1980), poetce nieco zapomnianej, której wiersz pojawił się na tegorocznej maturze. Leopold Staff powiedział o niej "Gdyby nie było Pawlikowskiej-Jasnorzewskiej, to Beata Obertyńska byłaby największą damą polskiej poezji". Beata Obertyńska jest również autorką niesamowitych wspomnień łagrowych w "W domu niewoli".
Zobacz więcej na temat:  Trójka literatura Magdalena Złotnicka KSIĄŻKA Beata Obertyńska Rosja II wojna światowa

"Bah Bah", czyli za co można polubić Iran

To stąd pochodzą pierwsza kosmiczna turystka, najsłynniejszy lekarz w historii i jedna z najgenialniejszych matematyczek na świecie, tu wynaleziono wodę różaną i zgromadzono jedną z największych kolekcji klejnotów. Polacy po powrocie z tego kraju w pierwszej kolejności opowiadają nie o zabytkach, ale o ludziach – niezwykle gościnnych i zawsze uśmiechniętych. Mowa oczywiście o Iranie, którego tajemnice zdradził nam Albert Kwiatkowski, autor książki "Bah Bah. Iran dla dociekliwych".
Zobacz więcej na temat:  Trójka Kasia Stoparczyk dzieci Iran Persja jedzenie

Norwid a kultura masowa. Samsel: trudno przekonać do zjawiska "Cyprian Norwid - marka"

-  To, że stworzenie opowiadania w języku filmu dla braci Quay okazało się niemożliwe, jest dla mnie symptomatyczne - jak trudno jest przekonać współtwórców kultury do zjawiska, które nazwałbym "Cyprian Norwid - marka". Wydaje się, że wciąż należy wykonywać pracę podstawową, popularyzatorską - mówił w Polskim Radiu 24 dr Karol Samsel, krytyk literacki, kwartalnik “eleWATOR". 
Zobacz więcej na temat:  Cyprian Kamil Norwid Czesław Niemen literatura kultura masowa

"Mistrz" Macieja Barczewskiego. Historia Tadeusza Pietrzykowskiego

W audycji "Trójkowo, filmowo" Ryszard Jaźwiński rozmawiał z Maciejem Barczewskim, reżyserem filmu "Mistrz". Obraz opowiada o legendarnym pięściarzu Tadeuszu "Teddym" Pietrzykowskim. W tytułową rolę boksera, który trafia do niemieckiego obozu koncentracyjnego, gdzie, aby przeżyć, bierze udział w walkach na ringu, wcielił się Piotr Głowacki.
Zobacz więcej na temat:  Ryszard Jaźwiński Trójka FILM film polski boks Auschwitz Oświęcim

Romeo i Julia. Najsłynniejsza historia miłosna zapisana w dźwiękach

Zakończył się 25. Festiwal Szekspirowski w Gdańsku. Tegoroczna edycja była szczególna. Nie tylko ze względu na ćwierćwiecze wydarzenia, ale także z powodu śmierci założyciela i dyrektora artystycznego festiwalu, profesora Jerzego Limona. Szekspir i jego twórczość inspirują od lat. Nawiązań nie brakuje także w muzyce, o czym przekonywał "Francuski Łącznik". 
Zobacz więcej na temat:  Trójka Monika Małkowska William Szekspir opera

Odwiedź Pałac Przebendowskich/Radziwiłłów w Warszawie. Akcja Muzeum Niepodległości

Muzeum Niepodległości w swojej głównej siedzibie - w Pałacu Przebendowskich/Radziwiłłów w Warszawie - zorganizowało dzień otwarty. Zwiedzający mogą za darmo z kuratorem obejrzeć wystawy stałe i czasowe, wybrać się na spacer z przewodnikiem wokół pałacu, a także wziąć udział w kiermaszu wydawnictw muzeum w promocyjnych cenach.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA regiony mazowieckie Warszawa Muzeum Niepodległości w Warszawie Polskie Radio