Polskie Radio
Section05
Lubelszczyzna

Odbył się IV Rajd Pamięci mjr Leonarda Zub-Zdanowicza "Zęba"

Blisko 300 uczstników wzięło udział w IV Rajdzie Pamięci „Zęba” cc. mjr Leonarda Zub-Zdanowicza, jaki odbył się w Borowie - Wólce Szceckiej. Z okazji 100. rocznicy odzyskania niepodległości wydarzenie uzyskało patronat narodowy prezydenta dr. Andrzeja Dudy. Patronat honorowy objęli minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak oraz wojewoda lubelski dr hab. Przemysław Czarnek. 
Zobacz więcej na temat:  Narodowe Siły Zbrojne Armia Krajowa SPORT Lubelszczyzna lubelskie historia Polski POLSKA

Lipiec 1980. "Strajki lubelskie przełamały barierę strachu"

- Strajki lubelskie wpłynęły na dalszy bieg wydarzeń w całym kraju. 8 lipca 1980 roku rozpoczął się strajk okupacyjny w Wytwórni Sprzętu Komunikacyjnego PZL Świdnik jako reakcja na podwyżki cen żywności w zakładowej stołówce. Wyjątkowość tego strajku polegała na tym, że zapoczątkował on falę protestów na całej Lubelszczyźnie - powiedział w audycji Pamięta - to Solidarność dr Marcin Dąbrowski z Instytutu Pamięci Narodowej w Lublinie.
Zobacz więcej na temat:  Solidarność PRL komunizm strajki Świdnik Lubelszczyzna Marcin Dąbrowski historia Polski

Lubartów - miasto nie tylko dla miłośników rowerów

- To tu Jan Kochanowski został namówiony do publikowania swoich słynnych fraszek,  to tu rosną jedne z nielicznych w Polsce drzew korkowych, ale korków tu nie ma. Lubartów to spokojne miasteczko pod Lublinem z pięknym pałacem Sanguszków - mówili zapraszając na audycję Monika Tarka i Robert Kilen. 
Zobacz więcej na temat:  Monika Tarka-Kilen Robert Kilen Lubelszczyzna historia Polski podróże podróże po Polsce STYL ŻYCIA

"Korzenie i kultura". Inwazja pozytywnych wibracji

- Od bardzo dawna dzień moich urodzin jest przede wszystkim świętem moich rodziców - mówił w "Folk Offie" muzyk i bębniarz Jerzy "Słoma" Słomiński, który na folkowej scenie obecny jest już od 40 lat. Między innymi z tej okazji w Centrum Spotkania Kultur w Lublinie odbędzie się nietypowy koncert, na którym obecna będzie także Czwórka.     
Zobacz więcej na temat:  Czwórka Lublin etno MUZYKA KULTURA Centrum Spotkania Kultur w Lublinie perkusja Maciej Szajkowski Lubelszczyzna muzyka hp