Polskie Radio
Section05

POLSKA

Sytuacja na granicy z Białorusią. Podlaska policja zatrzymała kolejnych "kurierów"

W piątek mundurowi zatrzymali 3 osoby za pomoc w nielegalnym przekraczaniu granicy polsko-białoruskiej - informuje podlaska policja. Zatrzymane w Wysokim Moście osoby to obywatele Ukrainy zamieszkujący w Polsce. Jak podaje policja, w lesie na kurierów czekało 10 osób, które nielegalnie przekroczyły granicę.
Zobacz więcej na temat:  granica kryzys migracyjny służby i bezpieczeństwo regiony podlaskie

"Próby inwigilacji granicy polsko-białoruskiej". Rzecznik Żelaznej Dywizji: musimy działać nieszablonowo

Rzecznik 18 Dywizji Zmechanizowanej mjr Przemysław Lipczyński przyznał, że zauważane zostały inwigilacja szczelności granicy i próby rozpracowania systemu działania polskich służb. - Dlatego działamy nieszablonowo. Godziny posterunków i patroli są ciągle poddawane zmianom, aby nie dało się rozpracować naszego schematu działania - powiedział mjr Liprzyński. Zapewnił, że granica jest bezpieczna i szczelna.
Zobacz więcej na temat:  służby i bezpieczeństwo wojsko granica Białoruś imigranci w Europie kryzys na granicy Wojsko Polskie

Warszawa uczci pamięć Maurycego Mochnackiego. Dziś uroczystości pogrzebowe

W Warszawie odbędą się uroczystości pogrzebowe Maurycego Mochnackiego. Szczątki bohatera powstania listopadowego, orędownika walki z Rosją o niepodległość Polski, z inicjatywy premiera Mateusza Morawieckiego, przylecą z Francji. Maurycy Mochnacki po upadku postania emigrował w 1831 roku do Francji - zmarł i został pochowany w Auxerre w 1834 roku.
Zobacz więcej na temat:  Warszawa regiony mazowieckie Maurycy Mochnacki powstanie listopadowe historia Polski społeczeństwo

12. Dzień Otwartego Notariatu. Profesjonaliści zapraszają na bezpłatne konsultacje

"Porozmawiaj z notariuszem jak zadbać o swój majątek. Bo warto zaufać profesjonaliście" - to hasło przewodnie Dnia Otwartego Notariatu 2021. Wydarzenie po raz dwunasty w ostatnią sobotę listopada organizują Krajowa Rada Notarialna i rady izb notarialnych. Notariusze biorący udział w akcji będą dziś bezpłatnie udzielali informacji prawnych w godzinach od 10 do 16.
Zobacz więcej na temat:  społeczeństwo pieniądze

Trwa przygotowanie nowych zasad obecności mediów przy granicy. Stanisław Żaryn zdradza kulisy

Stanisław Żaryn powiedział, że sytuacja przy granicy z Białorusią jest niespokojna, a obecność mediów w pierwszym tygodniach kryzysu powodowała eskalacyjne happeningi i akcje polityczne. Dlatego też "przygotowywane są zasady obecności mediów w rejonie przygranicznym na polsko-białoruskiej granicy".
Zobacz więcej na temat:  granica imigranci w Europie Białoruś media prawo bezpieczeństwo Stanisław Żaryn społeczeństwo

Dr Kandefer: stopy procentowe będą rosły. To jest jasny scenariusz

- Spodziewam się delikatnej korekty stóp procentowych w górę na najbliższym posiedzeniu, ale to będzie niewielki wzrost. Taki, by hamować sytuację inflacyjną bardzo zauważalną na rynku - mówił w Polskim Radiu 24 ekonomista i dziekan warszawskiej WSB Krzysztof Kandefer. - RPP przekłada się na nasze portfele, rosną raty kredytów i każdy wzrost stóp procentowych oznacza kilkadziesiąt złotych więcej raty przeciętego kredytu hipotecznego - dodał. 
Zobacz więcej na temat:  gospodarka polska stopy procentowe społeczeństwo inflacja

Kryzys na granicy. Budzisz: Rosja chce zmian statusu bezpieczeństwa Europy Środkowej

- Rosja mutliplikuje kryzysy po to, by zwiększać presję na Europę, w tym na naszych sojuszników - powiedział w Polskim Radiu 24 Marek Budzisz, ekspert ds. Rosji i publicysta "Sieci". - Rosja, co z resztą Władimir Putin ogłosił na posiedzeniu rozszerzonym rosyjskiego MSZ w sposób dość otwarty, rozpoczęła kampanię, której celem jest zmiana statusu w zakresie bezpieczeństwa Europy Środkowej i to jest  jej długofalowy cel - wyjaśnił. 
Zobacz więcej na temat:  kryzys migracyjny imigranci w Europie Antoni Opaliński Białoruś służby i bezpieczeństwo Rosja Białoruś Polityka zagraniczna Polski

Kryzys migracyjny nie tylko na granicy z Białorusią? Mosoń: należy wyprzedzić ruchy

- Mamy niezabezpieczone granice z Ukrainą i  Obwodem Kaliningradzkim, dlatego należy się spodziewać, że również migranci z tamtych regionów będą napływać i dzisiaj należy się zastanawiać, co zrobić, aby wyprzedzić ewentualnie ruchy rosyjskie, czy białoruskie - mówił w Polskim Radiu 24 Jerzy Mosoń z Fundacji Fibre. Gościem "Debaty dnia" był także Marcin Piasecki z "Rzeczpospolitej". 
Zobacz więcej na temat:  Magdalena Złotnicka Marcin Piasecki polityka Białoruś kryzys migracyjny imigranci w Europie służby i bezpieczeństwo