Polskie Radio
Section05

POLSKA

Antoni Macierewicz: Putin chce powrotu do koncertu mocarstw rządzących światem

- To jest operacja, której cel jest geopolityczny i jemu było podporządkowane zachowanie Putina w Yad Vashem, przygotowane wcześniej bezprzykładnie brutalnym atakiem informacyjnym - mówił w Polskim Radiu 24 o wystąpieniu prezydenta Rosji w Yad Vashem Antoni Macierewicz, były minister obrony narodowej.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Prawo i Sprawiedliwość Antoni Macierewicz Władimir Putin Rosja Yad Vashem Tadeusz Płużański

Jastrzębowski: prawdziwe obchody wyzwolenia Auschwitz odbędą się w Polsce

- Paradoksalnie, to co wydarzyło się w Yad Vashem sprawiło, że świat dowiedział się o tym, jak było naprawdę. A stało się to dzięki narracji Putina - powiedział w audycji "Temat Dnia PR24" Sławomir Jastrzębowski. O forum w Yad Vashem w Polskim Radiu 24 mówili także Przemysław Harczuk ("Super Express") oraz Andrzej Rafał Potocki ("Sieci").
Zobacz więcej na temat:  Izrael Rosja Yad Vashem II wojna światowa Polskie Radio 24 Holokaust historia Polski

Polskie uroczystości rocznicy wyzwolenia Auschwitz. Sellin: na pierwszym planie będą Ocaleni

- W Polsce, w przeciwieństwie do Światowego Forum Holokaustu, to Ocaleni będą głównymi uczestnikami. W Jerozolimie nie zadbano o nich w odpowiedni sposób - powiedział Jarosław Sellin, wiceminister kultury i dziedzictwa narodowego. 27 stycznia na terenie muzeum niemieckiego nazistowskiego obozu zagłady Auschwitz-Birkenau odbędą się uroczystości związane z 75. rocznicą jego wyzwolenia.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Jarosław Sellin Tadeusz Płużański Yad Vashem Jerozolima Izrael stosunki polsko-żydowskie Auschwitz Auschwitz rocznica Holokaust polityka

Wojciech Borowik: obywatele czują się zagubieni w kwestii sporu o sądownictwo

- Uważam, że wina w kwestii sporu o sądownictwo w Polsce leży po obu stronach. Obywatele czują się zagubieni i nie wiedzą na co mogą liczyć przed sądem - powiedział w Polskim Radiu 24 Wojciech Borowik, prezes Stowarzyszenia Wolnego Słowa. Gośćmi audycji byli także Andrzej Michałowski i Andrzej Rozpłochowski, opozycjoniści z czasów PRL.
Zobacz więcej na temat:  reforma sądownictwa Sąd Najwyższy Trybunał Konstytucyjny Tadeusz Płużański Małgorzata Gersdorf

Rozwój talentów i nowych technologii szansą dla gospodarek państw regionu Europy Środkowo-Wschodniej

Czy gospodarka krajów regionu Europy Środkowo-Wschodniej może być motorem rozwoju gospodarczego dla całego kontynentu? Jak powinien zmienić się jej model po to, by wciąż mogła przyciągać potencjalnych inwestorów? To pytania, na które odpowiedzi szukali uczestnicy zorganizowanej przez Bank Pekao w ramach Światowego Forum Ekonomicznego w Davos debaty "Rosnące ambicje Europy Środkowej, czyli jak wyzwolić nowy potencjał wzrostu Starego Kontynentu?".
Zobacz więcej na temat:  Pekao bank banki

Prof. Arkadiusz Jabłoński: jesteśmy bliscy dualizmu prawnego w Polsce

- Myślę, że obywatele z niepokojem spoglądają na to, co się dzieje. Jesteśmy bliscy może jeszcze nie anarchii prawnej, ale przynajmniej jakiegoś dualizmu prawnego. Mamy teraz podział na sędziów, którzy mają prawo orzekać i tych, którym to prawo zostało odebrane - powiedział socjolog prof. Arkadiusz Jabłoński (KUL). W Polskim Radiu 24 również komentarze dotyczące wyborów nowego przewodniczącego Platformy Obywatelskiej.
Zobacz więcej na temat:  Sąd Najwyższy reforma sądownictwa Trybunał Konstytucyjny sądownictwo krs Maria Furdyna Małgorzata Gersdorf Platforma Obywatelska Grzegorz Schetyna

Rzecznik KE krytykuje TK. MSZ: całkowicie niedopuszczalne słowa

- Jeżeli sama Komisja oczekuje od państw członkowskich pewnych zachowań, to sama tego standardu powinna również przestrzegać - powiedział wiceszef MSZ Paweł Jabłoński po spotkaniu z przedstawicielem KE w Polsce Markiem Prawdą. - Wczoraj miała miejsce wypowiedź rzecznika KE, którą polski rząd ocenia jako całkowicie niedopuszczalną - powiedział wiceszef MSZ.
Zobacz więcej na temat:  Komisja Europejska Polska w Unii Europejskiej Unia Europejska

Polscy księża wspierają prośbę o ogłoszenie św. Jana Pawła II doktorem Kościoła

Polscy księża wspierają prośbę Przewodniczącego Episkopatu abp. Stanisława Gądeckiego o ogłoszenie św. Jana Pawła II doktorem Kościoła i patronem Europy. Proszą też, "aby w Polsce najbliższe dwa lata zostały poświęcone przemyśleniu nauczania Świętego Papieża".
Zobacz więcej na temat:  społeczeństwo religia Kościół katolicki aktualności katolickie Jan Paweł II Europa Kościół katolicyzm

Sellin o reformie sądów: UE chce nam dyktować ustawy. Nie można tego zaakceptować

– Traktowani jesteśmy nadzwyczajnie. Uważa się, że nie mamy prawa tego ustroju reformować, tylko mamy jeździć po instrukcje na zewnątrz. Tego oczywiście nie możemy zaakceptować – mówił w Programie 3 Polskiego Radia wiceminister kultury Jarosław Sellin. Gośćmi "Śniadania w Trójce" byli także rzecznik prezydenta Błażej Spychalski, Marcin Kierwiński z PO, Piotr Zgorzelski z PSL, Adam Bielan z Porozumienia i Krzysztof Gawkowski z Lewicy.
Zobacz więcej na temat:  Trójka Polskie Radio polityka Beata Michniewicz Błażej Spychalski Jarosław Sellin Marcin Kierwiński Piotr Zgorzelski Adam Bielan Krzysztof Gawkowski sądownictwo Sąd Najwyższy reforma sądownictwa