Polskie Radio
Section05
Piotr Gliński

Z Kolbergiem w ręce. Nagrody im. Oskara Kolberga rozdane po raz 48.

Na Zamku Królewskim w Warszawie odbyła się uroczysta gala rozdania Nagród "Za zasługi dla kultury ludowej". W "Źródłach" przypominamy postaci niektórych laureatek tej najbardziej prestiżowej w dziedzinie kultury ludowej nagrody. 
Zobacz więcej na temat:  folk folklor kultura ludowa muzyka ludowa muzyka tradycyjna tradycja Zamek Królewski Piotr Gliński rękodzieło dziedzictwo narodowe Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego Magdalena Tejchma Oskar Kolberg

Wręczono nagrody "Giganci kultury 2023". "Bez sztuki społeczeństwo nie może funkcjonować"

W środę na Zamku Ujazdowskim w Warszawie odbyła się gala "Giganci Kultury 2023", podczas której wręczono nagrody dla najbardziej zasłużonych instytucji i osób. Gościem był minister kultury Piotr Gliński, który podkreślił, że "wspólnota narodowa, która dba o kulturę, jest silna i bezpieczna. Kultura i sztuka są tym, bez czego społeczeństwo nie może funkcjonować". - Bardzo dziękuję grupie Polska Press za jej zaangażowanie w promowanie polskiej kultury - powiedział szef MKiDN.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA KULTURA SZTUKA Piotr Gliński

Niemcy nie zwrócą polskich dóbr kultury. Domagają się za to... ich zwrotu z naszej strony

Niemcy nic nie robią, żeby można było odzyskać to, co ukradli. Mają prawo, które umożliwia w zasadzie przedawnienie. Takie prawo to jest zbójeckie prawo, niezgodne z dyrektywami europejskimi - powiedział na antenie Radia Gdańsk wicepremier, minister kultury i dziedzictwa narodowego Piotr Gliński.
Zobacz więcej na temat:  Piotr Gliński Frank-Walter Steinmeier Niemcy Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego

83 lata od pierwszego transportu polskich więźniów do KL Auschwitz. "To symbol męczeństwa wielu narodów"

83 lata temu przeprowadzono pierwszą deportację Polaków do niemieckiego obozu Auschwitz. W Oświęcimiu w związku z tą rocznicą odbyły się uroczystości z udziałem byłych więźniów. Dyskutowano również, podczas konferencji "Mitteleuropa - czy to tylko historia?" zorganizowanej przez Instytut Pileckiego w Warszawie, o niemieckich koncepcjach politycznych.
Zobacz więcej na temat:  Aleksander Ziemiańczyk Piotr Gliński Auschwitz historia Polski

"Zmowa części elit solidarnościowych z komunistami". Piotr Gliński o wyborach 4 czerwca 1989 r.

- Struktury postkomunistyczne funkcjonują w Polsce współczesnej, nastąpiło uwłaszczenie nomenklatury na naszym wspólnym majątku, postkomuna jest szalenie silna i obecna chociażby w niektórych mediach - mówił w Polskim Radiu 24 Piotr Gliński, minister kultury i dziedzictwa narodowego.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 POLSKA polityka Jan Olszewski Rosja Piotr Gliński Adrian Klarenbach

Zrabowany z Polski obraz odzyskany w Japonii. Gliński: zaakceptowali fakt, że to strata wojenna

- Jeden z przepięknych obrazów, skradziony z kolekcji Lubomirskich, znalazł się ostatecznie w Japonii - przez Niemcy i Nowy Jork. Japończycy, po rozmowach i mediacjach, bezkosztowo zwrócili ten obraz, bo zaakceptowali fakt, że to polska strata wojenna i trzeba zwrócić go właścicielowi - mówił w Programie 3 Polskiego Radia Piotr Gliński. Minister kultury podkreślił, że chodzi o "Madonnę z Dzieciątkiem" Turchiego.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Trójka Piotr Gliński Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego dzieła sztuki KULTURA II wojna światowa Japonia