Polskie Radio
Section05
Piotr Gliński

Piotr Gliński: w Bitwie pod Komarowem obroniliśmy Europę. Dziś też mamy wyzwania w związku z sytuacją na Wschodzie

Wicepremier Piotr Gliński wziął udział w odsłonięciu pomnika Chwały Kawalerii i Artylerii Konnej w Wolicy Śniatyckiej (woj. lubelskie). W swoim przemówieniu minister kultury i dziedzictwa narodowego podkreślił szczególne znaczenie Bitwy pod Komarowem. - Wtedy obroniliśmy Europę. Dziś też mamy wyzwania w związku z tym, co dzieje się za naszą wschodnią granicą - powiedział 
Zobacz więcej na temat:  POLSKA HISTORIA Piotr Gliński

"Wola 1944". W Muzeum Powstania Warszawskiego otwarto wystawę poświęconą rzezi cywilów

Rzeczy osobiste ofiar, a także świadectwa ocalonych z rzezi Woli wydobyte zarówno z telewizyjnych archiwów, jak i tworzonych współcześnie kolekcji historii mówionej, trafiły na wystawę "Wola 1944: Wymazywanie. Ludobójstwo i sprawa Reinefartha" w Muzeum Powstania Warszawskiego.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA społeczeństwo Muzeum Powstania Warszawskiego Warszawa II wojna światowa Piotr Gliński

Polskie dziedzictwo na Ukrainie. Minister kultury zapewnia: zabytki są monitorowane

Minister kultury Piotr Gliński podkreślił, że zabytki polskiego dziedzictwa kultury na Ukrainie są objęte opieką resortu, a polscy konserwatorzy są w kontakcie z osobami sprawującymi nad nimi pieczę na miejscu. - W razie jakichś nieszczęść także jesteśmy przygotowani na wszelkie działania - zapewnił wicepremier.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Piotr Gliński zabytki Ukraina wojna 2022 społeczeństwo KULTURA

BohaterON: powstańcy nauczycielami życia

- Patriotyzm nabywa się od maleńkiego dziecka, wszystko zależy od rodziny, która nas wychowuje, w której się wychowujemy i naśladujemy swoich rodziców. Miłość do ojczyzny to jest patriotyzm, udział w społeczeństwie pracą, nauką, doświadczeniem. Patriotyzm to jest "Bóg, honor, Ojczyzna", takie wychowanie nabyliśmy w harcerskich szeregach - mówił w czasie inauguracji akcji "BohaterON" Zbigniew Rylski, który walczył podczas powstania na Woli i w Śródmieściu.
Zobacz więcej na temat:  Piotr Gliński Dwójka Powstanie Warszawskie pamięć

Restytucja dzieł sztuki skradzionych w czasie wojny. Wicepremier Gliński: Niemcy pokrętnie podchodzą do tych kwestii

Wicepremier Piotr Gliński zapewnił, że Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego działa w kierunku restytucji dzieł sztuki ukradzionych w czasie II wojny światowej. Zaznaczył, że "przeciwnikiem" takich działań jest czas i zatarcie śladów oraz ludzka chciwość, bo nie wszyscy chcą współpracować.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Piotr Gliński KULTURA II wojna światowa SZTUKA Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego

"Budzenie świata z obojętności". Wicepremier Gliński o roli Ukrainian Freedom Orchestra

- Orkiestra jest gotowa do działań i koncerty się odbędą - mówił wicepremier, minister kultury i dziedzictwa narodowego Piotr Gliński podczas konferencji prasowej dotyczącej Ukrainian Freedom Orchestra . Ocenił, że jej głównym zadaniem jest "budzenie świata z obojętności i z przyzwyczajenia".
Zobacz więcej na temat:  POLSKA społeczeństwo KULTURA Piotr Gliński Ukraina wojna na Ukrainie wojna 2022 Ukrainian Freedom Orchestra koncert orkiestra

Ukrainian Freedom Orchestra w Warszawie. Dziś pierwszy koncert

Wicepremier, minister kultury Piotr Gliński weźmie dziś udział w koncercie Ukrainian Freedom Orchestra w Teatrze Wielkim - Operze Narodowej. Zespół powstał z inicjatywy kanadyjskiej dyrygentki pochodzenia ukraińskiego Keri-Lynn Wilson i Petera Gelba, dyrektora Metropolitan Opera w Nowym Jorku. Składa się z ukraińskich muzyków, którzy zmuszeni byli opuścić swój kraj oraz tych należących do europejskich orkiestr. Transmisja od godz. 19.00 na antenie radiowej Dwójki. Zapraszamy!
Zobacz więcej na temat:  POLSKA KULTURA koncert Piotr Gliński MUZYKA Ukrainian Freedom Orchestra

Odzyskano kolejne obrazy utracone w czasie wojny. Trafią do wrocławskiego Muzeum Narodowego

Utracone podczas wojny obrazy "Most Augusta w Dreźnie" Gotthardta Kuehla oraz "Marchijskie wrzosowisko" Karla Kaysera-Eichberga, niedawno odzyskane przez Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, trafią do kolekcji wrocławskiego Muzeum Narodowego. Oba dzieła można oglądać od środy w warszawskiej Kordegardzie. Działania restytucyjne MKiDN doprowadziły w ostatnich ponad 6 latach do odzyskania ponad 600 obiektów.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA SZTUKA Piotr Gliński Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego Muzeum Narodowe we Wrocławiu II wojna światowa

"Wakacje z zabytkami" - prezentacja bogactwa polskiego dziedzictwa kulturowego

Kampania Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego "Wakacje z zabytkami" chce zwrócić uwagę na niezwykłą różnorodność rodzimego dziedzictwa kulturowego. Ma zachęcać do poznania historii danego regionu, poprzez prezentację pomników historii, budowli sakralnych, zamków, pałaców, historycznych ogrodów, rezerwatów przyrody, zabytków architektury czy techniki. 
Zobacz więcej na temat:  Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego zabytki KULTURA turystyka Piotr Gliński

Gala 47. Nagrody im. Oskara Kolberga. Premier: kultura tradycyjna ma niepowtarzalną siłę i charakter

Jak podkreślił premier Mateusz Morawiecki, Polska bez kultury ludowej nie miałaby swojej duszy. "Kultura tradycyjna ma niepowtarzalną siłę, charakter i moc" - dodał w liście skierowanym do uczestników gali 47. Nagrody im. Oskara Kolberga "Za zasługi dla kultury ludowej".
Zobacz więcej na temat:  POLSKA KULTURA Mateusz Morawiecki Piotr Gliński Oskar Kolberg Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego społeczeństwo

Pomoc Ukrainie. Wicepremier Gliński w Lugano: liczą się czyny, a nie słowa

Wicepremier i minister kultury Piotr Gliński podczas wizyty w szwajcarskim Lugano mówił, że w kontekście wsparcia Ukrainy liczą się czyny, a nie słowa. Polityk reprezentował Polskę podczas międzynarodowej konferencji poświęconej odbudowie Ukrainy. Minister przyznał, że aby mówić o realnym wsparciu wschodniego sąsiada, potrzeba teraz szczególnie dostaw broni.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Europa Ukraina wojna na Ukrainie wojna 2022 serwis wschodni Piotr Gliński finansowanie inwestycje