Polskie Radio
Section05

Roman Czejarek

"Jedyne takie miejsce" tam, gdzie złoto jest produktem ubocznym

Jak wygląda świat ponad kilometr pod powierzchnią ziemi? Jak pracuje się w ciasnym zapylonym korytarzu tysiące metrów od szybu wyjściowego? W niesamowitym hałasie i temperaturze sięgającej czterdziestu stopni? W audycji "Jedyne takie miejsce" z mikrofonami zjechaliśmy do najdalszych zakamarków kopalni miedzi Polkowice-Sieroszowice. Byliśmy też w hucie Głogów, gdzie oprócz miedzi wytapia się metale szlachetne.
Zobacz więcej na temat:  KGHM Polska Miedź Legnica Głogów

Dzieje podparyskiego domu Marii Skłodowskiej-Curie

Ma 120 m kw., zabytkową terakotę, piec z epoki i stare gobeliny. Właśnie został wystawiony na sprzedaż. Posiadłość zamierza kupić polski rząd. O dziejach domu, jego mieszkańcach i o tym, dlaczego to tak ważny dla naszej historii budynek, opowiedziała w "Czterech porach roku" Małgorzata Sobieszczak-Marciniak z Towarzystwa Marii Skłodowskiej-Curie w Hołdzie, autorka biografii słynnej polskiej uczonej.
Zobacz więcej na temat:  Maria Skłodowska-Curie Francja nieruchomości Mateusz Morawiecki

Nauka zdalna w dobie pandemii. Jak sobie z nią poradziliśmy?

Pandemia koronawirusa zmusiła uczniów i nauczycieli do zdalnej nauki. Większość z nich jest zdania, że wirtualne lekcje są koszmarem. Jest też spora grupa osób, która chwali sobie taką formę zajęć. - Przez rok bardzo dużo poprawiło się w edukacji zdalnej - mówi w Programie 1 Polskiego Radia dr Maciej Dębski, socjolog z Uniwersytetu Gdańskiego i szef Fundacja "Dbam o mój z@sięg".
Zobacz więcej na temat:  edukacja Koronawirus w Polsce szkoła szkoła podstawowa

Piknik Naukowy. Jak pracuje się na szczycie Kasprowego Wierchu?

- Kasprowy w Polsce jest jeden i tutaj nie ma osób z przypadku - mówi w Programie 1 Polskiego Radia Marian Szewczyk, szef Polskich Kolei Linowych Kasprowy Wierch. Na samym jego szczycie, na wysokości 1987 metrów, znajduje się Wysokogórskie Obserwatorium Meteorologiczne IMGW-PIB. Jak wygląda praca w tym niezwykłym miejscu?
Zobacz więcej na temat:  Piknik Naukowy Kasprowy Wierch Tatry IMGW Patryk Kuniszewicz Przemysław Bolechowski

Piknik Naukowy: laserowa harfa. Nauka w służbie muzyki

Już w ten weekend rozpocznie się Piknik Naukowy Polskiego Radia i Centrum Nauki Kopernik. Podczas jego trwania można będzie obejrzeć m.in. pokaz gry na dość wyjątkowej harfie. - Jej struny zastąpiliśmy laserami koloru czerwonego - mówi dr Przemysław Miszta z I Społecznego Liceum Ogólnokształcącego z Maturą Międzynarodową im. Jam Saheba Digvijay Sinhji w Warszawie.
Zobacz więcej na temat:  edukacja Piknik Naukowy Centrum Nauki Kopernik