Polskie Radio
Section05

Rosja

Rozmowy USA-Rosja. Prof. Żurawski vel Grajewski: nie należało oczekiwać po nich jakichkolwiek decyzji

- Niepokojący jest sam fakt podejmowania rozmów przez Amerykanów, bo stwarzają one wrażenie gotowości do nagradzania Putina za szantażowanie NATO zmasowanym uderzeniem na Ukrainę - powiedział na antenie prof. Przemysław Żurawski vel Grajewski, politolog z Uniwersytetu Łódzkiego.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 ŚWIAT Tadeusz Płużański Europa Azja Kazachstan USA Stany Zjednoczone konflikty międzynarodowe

Bez mięsa. 11 stycznia to Światowy Dzień Wegetarian

11 stycznia obchodzimy Światowy Dzień Wegetarian. Swoje święto mają wszyscy ci, którzy świadomie wyłączyli ze swojej diety mięso, ryby oraz owoce morza. – Dietę wegetariańską polecam wszystkim. Mięso w naszej diecie nie jest potrzebne, możemy uzupełnić żelazo w inny sposób – mówiła w audycji "Pora na Trójkę" Ewa Trusewicz, dietetyk kliniczny.
Zobacz więcej na temat:  społeczeństwo Piotr Firan Trójka rekordy klimat zima NAUKA góry śnieg Syberia Maciej Jastrzębski

"Polityka sankcyjna to jedyny język, jaki rozumie Putin". Jabłoński o rozmowach w Genewie

Zakończyła się nadzwyczajna sesja amerykańsko-rosyjskiego dialogu dot. stabilności strategicznej w Genewie. - Jeżeli Rosja nie będzie wycofywać się ze swoich kroków, które są sprzeczne z prawem międzynarodowym, nie zaprzestanie agresji wobec Ukrainy, to polityka sankcyjna musi być kontynuowana, bo to jest jedyny język, jaki Putin rozumie. To jest ten język, jaki NATO powinno stosować - powiedział wiceszef MSZ Paweł Jabłoński.
Zobacz więcej na temat:  USA Stany Zjednoczone Ukraina Europa Genewa sankcje Ministerstwo Spraw Zagranicznych MSZ Paweł Jabłoński ŚWIAT

Rozmowy USA-Rosja z Ukrainą w tle. Kuczyński: to dopiero początek negocjacji

- Rozmowy w formacie Rosja-NATO, czy w OBWE nic nie zmienią. Obie strony zostaną na swoich stanowiskach i będziemy mieli kolejną rundę rozmów, być może po krótkotrwałej eskalacji po stronie Ukrainy - powiedział w Polskim Radiu 24 analityk i ekspert ds. wschodnich Grzegorz Kuczyński, pytany o znaczenie rozmów wiceszefów dyplomacji Rosji i USA a także planowane inne spotkania wysłanników Moskwy i Waszyngtonu. Gościem "Świata w powiększeniu" była także Ola Doleśniak-Harczuk z Instytutu Staszicza, która mówiła m.in. o tym, jak rozmowy USA-Rosja odbierają Niemcy. 
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT USA Antoni Opaliński Ameryka Ameryka Północna

Dr Adamski o powodach rosyjskiej interwencji w Kazachstanie

- Dla Putina korzyści płynące z wysłania rosyjskich wojsk do Kazachstanu musiały zdecydowanie przewyższać ewentualne straty czy problemy - mówi w Programie 1 Polskiego Radia dr Łukasz Adamski, wicedyrektor Centrum Polsko-Rosyjskiego Dialogu i Porozumienia. W jaki sposób rosyjski prezydent tłumaczy interwencję w Kazachstanie?
Zobacz więcej na temat:  Więcej świata Kazachstan protest Paweł Lekki Łukasz Adamski ŚWIAT Azja

Koronawirus, Gazprom i polityka klimatyczna. Jakóbik tłumaczy przyczyny kryzysu energetycznego

– COVID-19 najpierw bardzo spowolnił gospodarkę, która potem – dzięki szczepieniom – gwałtownie przyspieszyła. Podaż nie nadąża za popytem, to dotyczy także rynku energii elektrycznej i gazu – mówił w Programie 3 Polskiego Radia Wojciech Jakóbik, ekspert ds. energetyki, redaktor naczelny Biznesalert.pl, pytany o źródła rekordowych cen energii. 
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Trójka energetyka energia Bartłomiej Graczak ETS energia elektryczna Wojciech Jakóbik gaz Gazprom

Rozmowy USA z Rosją na tle kryzysu na Ukrainie. Dr Rak: to stała metoda Zachodu

- Nawet w momencie, gdy Rosja grozi siłą - co już jest deliktem prawa międzynarodowego, bo to zakazuje gróźb użycia siły - Zachód ma taki zwyczaj, że stara się w procedurach deeskalacji rozmawiać z Rosją - powiedział w Polskim Radiu 24 ekspert ds. międzynarodowych Krzysztof Rak. - To chyba nie powinno nas dziwić, to stała metoda Zachodu - powiedział, pytany o ocenę rozmów przedstawicieli Waszyngtonu i Moskwy. 
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Antoni Opaliński USA Ukraina Europa