Polskie Radio
Section05

Warszawa

"Prawo kobiety do wyboru" tematem spotkania w Centrum Sztuki Współczesnej w Warszawie

"Prawo kobiety do wyboru" – to tytuł kolejnego spotkania w cyklu "Napięcia kulturowe", które odbędzie się już 12 maja w Centrum Sztuki Współczesnej w Warszawie. – Założeniem cyklu jest rozmowa na tematy, które pozornie są czarno-białe, znalezienie szerszego pola, w którym możemy otworzyć tę dyskusję, i zapraszanie gości, którzy będą mieli różne podejście do proponowanych tematów – wyjaśniała w audycji "Trójka przed południem" kuratorka cyklu Agnieszka Kolek. Jednym z patronów wydarzenia jest radiowa Trójka.
Zobacz więcej na temat:  KULTURA Katarzyna Cygler Trójka Centrum Sztuki Współczesnej feminizm kobieta prawo Zamek Ujazdowski patronat

NASZ WYWIAD Pałac Kultury i Nauki powinien zniknąć? "Argumentów, żeby to zburzyć jest kilka"

Rosjanie pokazują swoje prawdziwe oblicze, które skrywali za pięknymi willami i pałacami. Świat widzi, na co ich stać. To drugi symboliczny moment, by z Pałacem Kultury i Nauki, tym sowieckim symbolem panowania nad miastem, skończyć. Poza tym im dalej, tym z tym budynkiem będzie gorzej. Już teraz koszty jego utrzymania są poza skalą - mówi w rozmowie z portalem PolskieRdio24.pl Cezary Kaźmierczak, prezes Związku Przedsiębiorców i Pracodawców.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Pałac Kultury i Nauki miasto Cezary Kaźmierczak zabytki

NASZ WYWIAD PKiN - burzyć czy zachować? Varsavianista: nie wylewajmy dziecka z kąpielą

- Pałac Kultury i Nauki ma w sobie zapis wielu wydarzeń i stalinizm jest tylko jednym z epizodów, a dla młodszych pokoleń to epizod nawet mało znaczący. Spojrzenie warszawiaków na pałac już się zmieniło - powiedział w rozmowie z portalem PolskieRadio24.pl Janusz Sujecki, varsavianista z Zespołu Opiekunów Kulturowego Dziedzictwa Warszawy "ZOK".
Zobacz więcej na temat:  mazowieckie Pałac Kultury i Nauki architektura stalinizm komunizm dekomunizacja Polskie Radio 24 POLSKA

NASZ WYWIAD Historyk o Pałacu Kultury i Nauki: nie burzmy budowli, które są przestrogą

- Zastanówmy się, czy należy burzyć budowle, które są przestrogą. A taki jest, moim zdaniem, Pałac Kultury i Nauki. Wystarczy spojrzeć, aby zrozumieć jaka to była Warszawa, jaki to był system. Jest jego wyraźnym symbolem - mówi w rozmowie z portalem PolskieRadio24.pl dr Konrad Rokicki z oddziału warszawskiego IPN, autor książki "Kłopotliwy dar. Pałac Kultury i Nauki w Warszawie".
Zobacz więcej na temat:  POLSKA historia PRL Pałac Kultury i Nauki miasto budowle

Solidarni z Ukrainą w teatrze. "Modlimy się, żeby wszystko było dobrze"

- Pisząc scenariusz pierwszego spektaklu, spotkałem się z choreografem i reżyserem Kamilem Wawrzutą, który powiedział mi, że jest dużo dziewczyn z Ukrainy - tancerek i może byłaby szansa, abyśmy wspólnie zrobili spektakl. Zgodziłem się, podkreślając, że będziemy to nazywać dużym tytułem "Solidarni z Ukrainą" - mówił w Polskim Radiu 24 Sylwester Biraga (aktor, choreograf, założyciel i dyrektor teatru Druga Strefa).
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 KULTURA SZTUKA wojna na Ukrainie TEATR

Nowa odsłona prac Leonarda da Vinci. "Dzięki temu możemy poznać życie ludzi tamtego czasu"

- W tej wystawie multisensorycznej nie tylko widzimy obrazy, słyszymy muzykę, narrację lektora. Możemy dowiedzieć się wiele o życiu Leonarda da Vinci i ludzi z tamtego okresu - mówiła w Polskim Radiu 24 Ewa Król (organizatorka wystawy). Gościem Mai Kluczyńskiej była także Karolina Michałowska (historyk sztuki).
Zobacz więcej na temat:  KULTURA SZTUKA Polskie Radio 24 galeria wystawa Pałac Kultury i Nauki Leonardo da Vinci

Debata o przyszłości narodów w Federacji Rosyjskiej. Podczas dyskusji w Warszawie m.in. temat deputynizacji

W Warszawie odbędzie się w niedzielę debata o przyszłości narodów w Federacji Rosyjskiej. W Forum Wolnych Narodów Rosji mają wziąć udział politycy, działacze praw człowieka i na rzecz wolności z Federacji Rosyjskiej, krajów Unii Europejskiej i Stanów Zjednoczonych.
Zobacz więcej na temat:  Władimir Putin wojna na Ukrainie Rosja zbrodnie sowieckie dyskusja POLSKA społeczeństwo

Wyjątkowa kolekcja płyt Polskiego Radia. Rzecznik IPN: dziś to świadectwo niezłomności władz Warszawy

- Te nagrania to świadectwo epoki, tamtych czasów - września 1939 roku i tego, w jaki sposób Warszawa broniła się przed niemieckimi atakami. To jest również dowód na heroiczną postawę władz miasta - mówił w Polskim Radiu 24  dr Rafał Leśkiewicz (rzecznik IPN).
Zobacz więcej na temat:  POLSKA społeczeństwo Polskie Radio Polskie Radio 24 II wojna światowa historia Polski wrzesień IPN Stefan Starzyński

"Za brak wiedzy płaci się głupimi wypowiedziami". Rzońca odpowiada Tuskowi

- To jest historyk, który chyba nigdy nie pracował jako historyk, może więc parę faktów mógł zapomnieć o tym, jak naprawdę było. Za brak szczegółowej wiedzy o faktach historycznych płaci się głupimi wypowiedziami - powiedział w Polskim Radiu 24 europoseł PiS Bogdan Rzońca, komentując wypowiedź szefa PO Donalda Tuska.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Tadeusz Płużański Donald Tusk ZSRR Armia Czerwona regiony infografika

Rosyjski dzień wyzwolenia obchodzony w Warszawie? Macierewicz: oczywista prowokacja

-  To działanie, które ma dać rosyjskiej propagandzie ewentualne narzędzie do dodatkowego ataku na Polskę mówiąc, że uniemożliwiamy im uczczenie pamięci pokonania Niemiec hitlerowskich - powiedział w Polskim Radiu 24 były szef MON i wiceprezes PiS Antoni Macierewicz, pytany o doniesienia o planowaniu obchodów 9 maja w Polsce przez rosyjską ambasadę. - Słusznie postępują władze Rzeczypospolitej, MSZ, że nie wyrażają zgody na poparcie tego - podkreślił Antoni Macierewicz.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Antoni Macierewicz Tadeusz Płużański Rosja II wojna światowa regiony mazowieckie

Ambasada Rosji chce świętować 9 maja w Warszawie. Wyrwich: to kolejna prowokacja

- Rosja i sprzyjający jej akolici, ta piąta kolumna, która jest w Polsce (...) przyjęła narrację wyzwoliciela. Jak cały czas mówiło się społeczeństwu polskiemu, nawet pod presją więzienia, że "Rosjanie cię wyzwolili", to do dzisiaj różni ludzie z pokolenia, czy to 40-latków, czy 70-latków, mówią: "tak, Rosjanie mnie wyzwolili" - stwierdził w Polskim Radiu 24 Mateusz Wyrwich, publicysta "Niedzieli", komentując doniesienia o zamiarze organizacji obchodów 9 maja przez rosyjską ambasadę w Warszawie.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Rosja Tadeusz Płużański regiony mazowieckie

31. Festiwal Mozartowski. Alicja Węgorzewska: trzeba rozwijać modę na Mozarta

- Nasze grono odbiorów stale rośnie - sprzedaż biletów na Festiwal Mozartowski jest absolutnie rekordowa, co pokazuje, że po okresie pandemii wszyscy tęsknią za wydarzeniami - poinformowała na antenie Polskiego Radia 24 Alicja Węgorzewska, dyrektor Warszawskiej Opery Kameralnej.
Zobacz więcej na temat:  KULTURA Alicja Węgorzewska Polskie Radio 24 Maja Kluczyńska filharmonia narodowa regiony mazowieckie Warszawska Opera Kameralna MUZYKA muzyka klasyczna Wolfgang Amadeusz Mozart