Polskie Radio
Section05

Wiadomości ze świata

Wołodymyr Zełenski w Wielkiej Brytanii. Rozmowy z premierem Sunakiem i audiencja u króla

Prezydent Ukrainy przybył w środę do Wielkiej Brytanii. Podczas wizyty spotka się z premierem Rishim Sunakiem i wygłosi przemówienie w parlamencie - poinformowano w komunikacie wydanym przez Downing Street. Prezydenta Ukrainy na audiencji przyjmie także Król Karol III. Będzie to pierwsza wizyta Wołodymyra Zełenskiego na Wyspach od czasu rozpoczęcia rosyjskiej agresji. 
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Europa Wielka Brytania Wołodymyr Zełenski wojna na Ukrainie Rishi Sunak

Polscy strażacy ratują ludzi spod gruzów w Turcji. Szef MSZ: potwierdzają swoją europejską markę

- Cieszy się, że możemy pomagać Turcji w sposób usystematyzowany, profesjonalny, potwierdzając europejską markę naszych ratowników, przede wszystkim strażaków, którzy w Europie są znani nie tylko z gotowości do pomocy, ale także z wysokiej klasy profesjonalizmu - podkreślił szef MSZ Zbigniew Rau.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Bliski Wschód Turcja Syria trzęsienie ziemi Zbigniew Rau

W Turcji i Syrii spod gruzów wciąż wyciągani są żywi ludzie. Niestety tragiczny bilans ofiar rośnie

Liczba ofiar trzęsienia ziemi w Turcji i Syrii przekroczyła 9,6 tysiąca. Według oficjalnych danych w Turcji zginęło 7108 osób, natomiast w Syrii - ponad 2530. Ponad dwie doby po katastrofie spod gruzów zawalonych budynków wciąż ratowani są ludzie. W tureckim mieście Kahramanmaras z gruzów wydobyto trzyletniego chłopca - informuje AP. W Syrii uratowano pięcioosobową rodzinę - przekazała Al-Dżazira.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Bliski Wschód Turcja Syria trzęsienie ziemi

Naukowiec przewidział trzęsienie ziemi w Turcji i Syrii. Teraz ostrzega: wstrząsy dotarły do kolejnego kraju

Holenderski naukowiec Frank Hoogerbeets trzy dni przed katastrofalnym w skutkach kataklizmem, który nawiedził Turcję i Syrię, ostrzegał za pośrednictwem mediów społecznościowych, że do takiej tragedii może dojść. Teraz geolog z Solar System Geometry Survey (SSGEOS) ostrzega, że region stał się wyjątkowo zdestabilizowany. 
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Bliski Wschód Palestyna Turcja Syria trzęsienie ziemi

Prof. Liberadzki: UE sprawdza, jak sankcje nałożone na Rosję są przestrzegane

- Patrzymy - my, to znaczy Unia Europejska i państwa członkowskie - bardzo uważnie na to, w jaki sposób sankcje, które były nakładane, są przestrzegane. I również robi się swego rodzaju rejestr, kto najwięcej czego importuje różnymi kanałami z Rosji - czyli kto w jakim stopniu wspiera wciąż finansowo reżim panujący w Rosji - mówił w Polskim Radiu 24 europoseł Nowej Lewicy prof. Bogusław Liberadzki.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Bogusław Liberadzki Adrian Klarenbach ŚWIAT Europa Unia Europejska sankcje Unii Europejskiej Rosja wojna na Ukrainie Ukraina wojna 2023 GOSPODARKA