Polskie Radio
Section05

Wiadomości ze świata

Spotkanie Łukaszenki i Putina. Tesławski: Rosji zależy na utrzymaniu integracji z Białorusią

- Wszystko wskazuje na to, że prezydent Rosji szukał potwierdzenia utrzymania kursu na integrację, który został między Rosją i Białorusią wyznaczony dawno temu - powiedział w Polskim Radiu 24 Bartosz Tesławski, z portalu nawschodzie.eu.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 ŚWIAT Rosja Aleksiej Nawalny opozycja Władimir Putin Unia Europejska Europa Białoruś Aleksander Łukaszenka

Żurawski vel Grajewski: gdyby sankcje UE na Rosję były lepiej wymierzone, wpłynęłyby na decyzję Kremla

- Gdyby te sankcje były lepiej wymierzone, to rzeczywiście byłaby szansa, że wpłynęłyby na proces decyzyjny na Kremlu, bo przecież o to chodzi. Nie dystansując się od potrzeby nałożenia kary sankcji także na urzędników, którzy mają charakter wykonawczy, a nie decyzyjny, podjęte decyzje przekładają na praktykę posunięć państwowych - powiedział w Polskim Radiu 24 prof. Przemysław Żurawski vel Grajewski, politolog z Uniwersytetu Łódzkiego. 
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 ŚWIAT Antoni Opaliński Rosja Unia Europejska Niemcy Kreml sankcje Unii Europejskiej Aleksiej Nawalny Cypr Angela Merkel

NASZ WYWIAD Ważą się losy Mińska. Milinkiewicz: dla Kremla integracja z Białorusią to priorytet, brakuje ostrej reakcji Zachodu

- Walka o niezależność Białorusi toczy się każdego dnia. Choć kampania integracyjna Kremla na co dzień nie rzuca się w oczy, to trzeba mieć świadomość, że Moskwa obecnie koncentruje swoją uwagę przede wszystkim na Białorusi. Dlaczego? Idea neoimperialna Kremla nie może być zrealizowana bez Białorusi, zwłaszcza po przegranej na Ukrainie - zauważa Aleksander Milinkiewicz, b. kandydat opozycji na prezydenta Białorusi, w rozmowie z portalem PolskieRadio24.pl.
Zobacz więcej na temat:  Rosja Kreml protest opozycja demokratyczna Unia Europejska NASZ WYWIAD Białoruś Raport Białoruś

TYLKO U NAS Podział wśród Republikanów? Ekspert o możliwych scenariuszach dot. przyszłości Trumpa

Jak wynika z sondażu dla dziennika "USA Today", co drugi zwolennik Republikanów byłby gotów opuścić GOP i dołączyć do partii Donalda Trumpa. Czy to oznacza, że były amerykański prezydent stworzy własne ugrupowanie? - Wynik tego badania wskazuje, że powinno do tego dojść - mówi portalowi PolskieRadio24.pl amerykanista, dr Artur Wróblewski z Uczelni Łazarskiego. 
Zobacz więcej na temat:  Stany Zjednoczone Donald Trump ŚWIAT USA Artur Wróblewski

TYLKO U NAS Współpracownika Niemcowa truto dwa razy, miał 5 proc. szans, by przeżyć. "Bellingcat": śledził go szwadron śmierci FSB

W ślad za znanym opozycjonistą Władimirem Kara-Murzą, któremu dwa razy udało się uniknąć śmierci po próbach otrucia niezidentyfikowaną substancją, jeździli w ślad członkowie tego samego komanda FSB, które zaaplikowało Aleksiejowi Nawalnemu nowiczok. To ustalenia portalu "Bellingcat". Portal ten dowodzi także, że podróże "szwadronu śmierci FSB" można powiązać z przypadkami nagłych śmierci co najmniej trzech osób, w tym dziennikarza i aktywisty. Dziennikarze kontynuują śledztwo. 
Zobacz więcej na temat:  Rosja Kreml protest Aleksiej Nawalny opozycja demokratyczna USA FSB TYLKO U NAS