Polskie Radio
Section05
Witold Lazar

Sterowanie gestami oraz wzrokiem - science fiction czy kwestia kilku lat?

Najczęściej z urządzeń korzystamy za pomocą rąk lub głosu. Naukowcy pracują jednak nad nowym rozwiązaniem w tym zakresie. Niewykluczone, że dzięki ich pracy wkrótce powszechne stanie się sterowanie urządzeniami poprzez gesty i wzrok. W ten sposób moglibyśmy używać smartfonów; naukowcom udało się już zaimplementować tę nowinkę technologiczną również w... samochodzie.
Zobacz więcej na temat:  Trójka Witold Lazar Paweł Turski technologie technologia urządzenia mobilne

Kolej podwieszana: bezkolizyjna, bezpieczna. Dlaczego więc działa tylko w dwóch krajach?

Kolej podwieszana wydaje się idealnym rozwiązaniem dla miast: jest bezpieczna, bezkolizyjna, niezależna od ruchu kołowego i do tego ekologiczna. Dlaczego więc na większą skalę użytkowana jest jedynie w trzech miastach na dwóch kontynentach?
Zobacz więcej na temat:  STYL ŻYCIA technika NAUKA podróże komunikacja miejska transport miejski metro pociągi kolejka Wuppertal Japonia Paweł Turski Witold Lazar Trójka

Zjawisko, które można oglądać raz na 80 lat. Gdzie i kiedy podziwiać wybuch T Coronae Borealis?

W najbliższych tygodniach pojawi się okazja do zaobserwowania niezwykle rzadkiego zjawiska astronomicznego, które ostatni raz miało miejsce w 1946 roku. Co ważne, ten niezwykły widok będzie można podziwiać gołym okiem, czyli bez pomocy lornetki czy domowego teleskopu. Potem znowu trzeba będzie czekać na nie ok. 80 lat. Jest to więc prawdopodobnie jedyna taka szansa w życiu.
Zobacz więcej na temat:  Trójka Jacek Frentzel Witold Lazar astronomia kosmos niebo gwiazdy

Niestraszne jej "dżdżownica" ani "gżegżółka". Qra – pierwsza sztuczna inteligencja, która dobrze zna język polski

Naukowcy z Politechniki Gdańskiej i AI Lab z Ośrodka Przetwarzania Informacji – Państwowego Instytutu Badawczego opracowali polskojęzyczne generatywne modele językowe, które zostały utworzone na podstawie zestawu danych zawierającego teksty wyłącznie w języku polskim. Upraszczając: Qra, bo taką nazwę ma ten model, to pierwsza sztuczna inteligencja znająca język polski w tak szerokim zakresie.
Zobacz więcej na temat:  STYL ŻYCIA sztuczna inteligencja język polski NAUKA komputery internet Witold Lazar Trójka

Szybciej na wakacje: nowy system zwiększy przepustowość i przyspieszy kontrolę na lotniskach

Lotnisko w Las Vegas jako pierwsze testuje w pełni bezobsługowy system kontroli bezpieczeństwa. Ma to usprawnić odprawę i zmniejszyć stres u pasażerów, a zarazem zwiększyć przepustowość lotnisk. Podobne systemy mają też w niedalekim czasie znaleźć się w polskich portach lotniczych.
Zobacz więcej na temat:  STYL ŻYCIA wakacje lotnisko bezpieczeństwo kontrola Las Vegas Okęcie Kraków Paweł Turski Witold Lazar Trójka samolot

Pentagon: nie ma żadnych dowodów, by rząd lub firmy były w posiadaniu technologii pozaziemskich

"Amerykańskie Biuro ds. Rozwiązywania Anomalii (AARO) nie znalazło żadnych empirycznych dowodów na twierdzenia, że rząd USA i prywatne firmy zajmowały się inżynierią wsteczną technologii pozaziemskiej. (...) Twierdzenia dotyczące konkretnych osób, znanych miejsc, technologicznych testów i dokumentów rzekomo związanych z inżynierią wsteczną technologii pozaziemskich są nieprawdziwe" - napisano w konkluzji pierwszej części odtajnionego raportu Biura ds. Wyjaśniania Anomalii. 
Zobacz więcej na temat:  UFO USA Trójka Witold Lazar

Poznaj Mikołaja Kopernika na interaktywnej wystawie w obserwatorium astronomicznym w Olsztynie

W jaki sposób Mikołaj Kopernik dokonał swoich genialnych odkryć? Z czego zasłynął i jak został zapamiętany? Obserwatorium astronomiczne w Olsztynie zaprasza na interaktywną wystawę zatytułowaną "Doświadczalnia Kopernika". O tym, jak wygląda i co można na niej znaleźć, w Trójce opowiedziała Kinga Grabowska. 
Zobacz więcej na temat:  Mikołaj Kopernik Olsztyn Trójka Witold Lazar astronomia obserwatorium

Zmiany funkcji ekologicznych w lasach - przyczyną wycinka drzew i zmiany klimatyczne

Prowadzone w ostatnich latach wycinki drzew w połączeniu ze zmianami klimatycznymi spowodowały, że polskie lasy stopniowo zaczęły tracić swoje funkcje ekologiczne, społeczne i gospodarcze. Aby je odtworzyć i umożliwić ekosystemom zaadaptowanie się do zmian klimatu, trzeba objąć je większą ochroną i wyłączyć sporą ich część z gospodarki leśnej – apelują naukowcy PAN.
Zobacz więcej na temat:  Trójka las Lasy Państwowe drzewa klimat środowisko Witold Lazar Kuba Witkowski

Król Arktyki w niebezpieczeństwie. Czy niedźwiedzie polarne przetrwają zmiany klimatyczne?

Nazywany jest królem Arktyki, a śnieżnobiałe, puszyste futro to jego wizytówka. 27 lutego obchodzony jest Dzień Niedźwiedzia Polarnego, święto, które ma zwrócić uwagę na gwałtownie zmniejszające się obszary do życia tych pięknych, choć niebezpiecznych drapieżników. Jeżeli zmiany klimatu nadal będą się pogłębiać w tym tempie, to wkrótce białe niedźwiedzie będzie można oglądać jedynie w ogrodzie zoologicznym.
Zobacz więcej na temat:  STYL ŻYCIA Arktyka niedźwiedź polarny natura ekologia klimat zmiany klimatyczne zwierzęta Witold Lazar Trójka