Polskie Radio
Section05

Zobacz także

Wodoszczelny jak... bóbr?

- Są doskonale chronione przed wpływami wody, która mogłaby być zanieczyszczona. Posiadają szereg adaptacji, jak np. automatyczne zamykanie nozdrzy. Mają specjalną powiekę, która chroni je przed uszkodzeniami oczu w trakcie pływania. Potrafią nawet chwytać zębami różne przedmioty i zamykać wargi przed przednimi siekaczami, uszczelniając jamę ustną pod wodą - mówił w Dwójce dr Andrzej Czech, największy w Polsce specjalista od bobrów.
Zobacz więcej na temat:  bóbr Katarzyna Nowak biologia przyroda Dwójka Andrzej Czech

Harlan Coben w Jedynce. Bestsellerowy pisarz porównuje się do Alfreda Hitchcocka

- Widzę tu pewne podobieństwo do Hitchcocka, bo on snuł opowieści o zwyczajnym człowieku, którego spotykają jakieś nadzwyczajne historie - mówi w Jedynce o swojej twórczości Harlan Coben, bestsellerowy autor thrillerów, tłumaczonych na 46 języków. Amerykański pisarz opowiada, Magdzie Mikołajczuk w ekskluzywnym wywiadzie, o polskiej adaptacji jego powieści "Tylko jedno spojrzenie". Czy pozytywnie ocenia grę polskich aktorów?
Zobacz więcej na temat:  thriller literatura Magda Mikołajczuk Harlan Coben Alfred Hitchcock

88. urodziny Programu 2 Polskiego Radia

Radiowa Dwójka zaprasza na wspólne świętowanie! Z okazji 88. urodzin Program 2 Polskiego Radia zaplanował wyjątkowe wydarzenia, między innymi specjalne wydanie "Dwójki na miejscu", spotkanie z Michałem Pepolem oraz koncert kwartetu Mikołaj Trzaska, Olo Walicki, Piotr Gwadera i Krzysztof Hadrych ze Studia Polskiego Radia im. Władysława Szpilmana w Warszawie.
Zobacz więcej na temat:  Dwójka Michał Pepol Szymon Nehring Wiesław Ochman Mikołaj Trzaska Piotr Pawlak Róża Światczyńska Katarzyna Hagmajer-Kwiatek Monika Zając Tomasz Szachowski Agata Kwiecińska Aleksandra Łapkiewicz Roch Siciński Michał Nowak Hanna Szczęśniak

Wystawa "(Nie)Umarła klasa". W świecie wyobraźni Tadeusza Kantora

W tym roku mija 50. rocznica premiery spektaklu "Umarła klasa" Tadeusza Kantora – sztuki, która zrewolucjonizowała świat teatralny. Z tej okazji w krakowskiej Cricotece można oglądać wystawę "(Nie)Umarła klasa", która ukazuje nie tylko warsztat pracy Teatru Cricot 2, ale również pozwala stać się częścią legendarnego spektaklu twórcy Teatru Śmierci.
Zobacz więcej na temat:  Dwójka Tadeusz Kantor wystawa KULTURA Monika Zając Cricoteka TEATR

Lód załamał się pod samochodem. Jak wydostać się z tonącego auta?

Jeszcze kilka dni temu spore mrozy pozwalały na to, że na wielu jeziorach i stawach można było jeździć na łyżwach po grubym i stabilnym lodzie. Teraz zrobiło się cieplej i niebezpiecznej. Dlatego nie powinniśmy ryzykować, wchodząc o tej porze roku na lód. - Ani tym bardziej wjeżdżać tam samochodem - mówi w Programie 1 Polskiego Radia Michał Strzałkowski. Jak wydostać się z auta, pod którym załamie się lód?
Zobacz więcej na temat:  bezpieczeństwo kierowcy kierowca samochód

Jedynka z wizytą w willi "Harenda". Dlaczego Jan Kasprowicz tak mocno pokochał to miejsce?

- Wchodzimy nie do muzeum, tylko do domu, który pamięta naszych gospodarzy sprzed 100 lat - powiedziała w Programie 1 Polskiego Radia Małgorzata Karpiel, kustoszka Muzeum Jana Kasprowicza w Zakopanem. Martyna Podolska odwiedziła willę "Harenda", gdzie ostatnie trzy lata życia spędził Jan Kasprowicz, znakomity poeta, dramaturg, krytyk literacki i tłumacz.
Zobacz więcej na temat:  KULTURA Martyna Podolska Jan Kasprowicz Zakopane

Dwa dzieła Rembrandta w Zamku Królewskim w Warszawie

Dwa obrazy Rembrandta van Rijna: "Dziewczyna w ramie obrazu" i "Uczony przy pulpicie" - podarowane przez Karolinę Lanckorońską Zamkowi Królewskiemu w Warszawie - można oglądać w zaaranżowanej na nowo Galerii im. Lanckorońskich. Wypełnione malarstwem niderlandzkim i włoskim sale na parterze Zamku czekają na zwiedzających.
Zobacz więcej na temat:  KULTURA SZTUKA Karolina Lanckorońska Rembrandt Zamek Królewski Dwójka malarstwo

Organowy skarb, który skrywa kościół św. Katarzyny w Gdańsku

Olkusz, Kazimierz Dolny, Złoty Potok i Toruń - te miasta są wymieniane jako te, w których znajdują się najstarsze w Polsce organy. Wszystkie instrumenty pochodzą jednak z początku XVII wieku. Ich datowanie różni się nieznacznie - o kilka lat. Tymczasem w Gdańsku zachował się częściowo prospekt organowy niemal o sto lat starszy - z 1516 lub 1517 roku...
Zobacz więcej na temat:  organy Gdańsk Marzena Bakowska KULTURA Dwójka

Osobowość narcystyczna. W pułapce samooceny

Osobowość narcystyczna to rodzaj zaburzenia, które polega m.in. na stałej potrzebie podziwu i braku empatii. Osoba taka zdaje się przekonana o swojej wspaniałości, ale jak mówi w "Czterech porach roku" Marta Bąkowska, psycholożka kliniczna dzieci i młodzieży, może też kryć się za tym dużo tzw. potrzeb wielkościowych. - Zaburzenie osobowości narcystycznej jest skoncentrowane wokół budowy samooceny, którą narcyz cały czas musi sobie potwierdzać, bo tak naprawdę w środku jest tam bardzo kruche, zawstydzone i potrzebujące "ja" - zaznacza. 
Zobacz więcej na temat:  Agnieszka Kunikowska dziecko dzieciństwo psychologia narcyzm

Kaktus dla Valentino... Jak polskie artystki weszły do świata scenografów?

Teresa, Gabriela i Kasia. Trzy Polki, które tworzą rekwizyty scenograficzne. A zaczęło się od gigantycznego kaktusa, którego do swojej sesji reklamowej użył włoski dom wody Valentino. - Nie tworzymy projektów scenograficznych, ale wykonujemy je. Pracując ze scenografami, pomagamy im podjąć jakieś decyzje - słyszymy w "Czterech porach roku". 
Zobacz więcej na temat:  Agnieszka Kunikowska KULTURA scenografia