Polskie Radio
Section05
dane

Hakerzy wykradli dane pacjentów. Sprawdź, czy twoje dane są bezpieczne

Na początku grudnia media obiegła wiadomość o ataku hakerskim, którego ofiarą padła ogólnopolska sieć laboratoriów. Przestępcy ujawnili część wrażliwych danych pacjentów. Grożą, że upublicznią wszystko, jeśli nie otrzymają żądanych pieniędzy. Jak sprawdzić, czy nasze dane są bezpieczne? Co zrobić, gdy okaże się, że zostały wykradzione?
Zobacz więcej na temat:  Roman Czejarek internet cyberbezpieczeństwo cyberatak haker dane osobowe dane

"Datament" - architektura wygenerowana z danych w Pawilonie Polskim w Wenecji

- Podczas weneckiego Biennale zaprezentujemy rzeźbę, która jest architektonicznym doświadczeniem danych, które zostały zgromadzone globalnie w różnych instytucjach statystycznych. Wygenerowaliśmy z tego pewnego rodzaju architekturę - mówił w "Poranku Dwójki" Jacek Sosnowski, kurator instalacji, która będzie prezentowana w Pawilonie Polskim na 18. Międzynarodowym Biennale Architektury w Wenecji.
Zobacz więcej na temat:  architektura Wenecja Paweł Siwek Dwójka SZTUKA dane

ANALIZA Czy mamy się bać TikToka? "Musimy sobie zadać pytanie, czy naprawdę szanujemy swoją prywatność”

W poniedziałek, 27 marca, Biały Dom wydał nakaz, aby wszystkie agencje rządowe usunęły aplikację TikTok z federalnych urządzeń i systemów. Urzędnicy mają na to 30 dni. Shalanda Young, dyrektor Biura ds. Zarządzania i Budżetu, uzasadnia decyzję władz USA obawami o bezpieczeństwo danych. Czy istnieją rzeczywiste powody do obaw?
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT TikTok internet cyberbezpieczeństwo dane bezpieczeństwo Chiny USA

Auta z przełomu tysiącleci są lepsze od współczesnych?

Zdania są podzielone. W ostatnich latach wiele marek samochodowych wprowadziło na rynek wiele nowych technologii, które miały poprawić bezpieczeństwo, komfort jazdy oraz ekologiczność pojazdów. Jednakże wciąż pojawiają się opinie, że starsze modele aut są bardziej niezawodne i solidne. Czy faktycznie starsze auta są lepsze od współczesnych, czy też może stanowią już tylko nostalgiczne wspomnienia?
Zobacz więcej na temat:  kierowca kierowcy Radio kierowców Polskie Radio Kierowców motoryzacja samochody technologie komputery urządzenia mobilne dane dane osobowe smart Polskie Radio cyberprzestępczość cyberbezpieczeństwo POLSKA społeczeństwo

Statystyka: znienawidzona, wyśmiewana, niezrozumiana, a jednak bardzo ważna

Statystyka to sposób na rozumienie świata: dzięki niej możemy dociekać, analizować i przewidywać, jak kreuje się nasza rzeczywistość – zarówno w skali mikro, jak i makro. Jednak dla większości ludzi statystyka wydaje się bardzo skomplikowana i nudna. Jednak chcemy czy nie, statystyka jest ważnym elementem naszego życia.
Zobacz więcej na temat:  STYL ŻYCIA statystyka społeczeństwo dane ANALIZA gus Główny Urząd Statystyczny Michał Kowarski Piotr Firan Radosław Nałęcz Trójka

Wraz z autem możesz sprzedać… dane osobowe.

Przestępcy internetowi przekraczają kolejne granice pomysłowości, a w kręgu ich zainteresowań znajduje się coraz więcej obszarów i branż. Rynek motoryzacyjny, wbrew pozorom, także jest narażony na działania phishingowe. Jak nie paść ofiarą cyberprzestępców i uniknąć utraty danych wrażliwych?
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Radio kierowców społeczeństwo prawo jazdy bezpieczeństwo na drodze Polskie Radio Kierowców GOSPODARKA prawo dane oszustwa oszustwo

Atak na Nord Stream? Ekspert ds. bezpieczeństwa: narażone są też dane przesyłane podmorskimi łączami

Johannes Peters, ekspert ds. strategii i bezpieczeństwa morskiego z Instytutu Polityki Bezpieczeństwa Uniwersytetu w Kolonii komentował na łamach RND (RedaktionsNetzwerk Deutschland) sprawę wycieku gazu z rurociągów Nord Stream. Ekspert podkreślił, że to akt sabotażu, który może być odczytywany jako ostrzeżenie. W jego ocenie o wiele bardziej należy przejmować się danymi, przesyłanymi podmorskimi łączami.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Europa Nord Stream Nord Stream 2 dane infrastruktura