Polskie Radio
Section05

debataPR24

Polacy podzieleni w sprawie handlu w niedzielę

Regulacje ograniczające handel w niedziele popiera 43 proc. respondentów, a sprzeciwia się im 42 proc. ankietowanych - wynika z badania Maison Partners, przeprowadzonego na zlecenie Związku Przedsiębiorców i Pracodawców. - Od początku wydaje mi się, że to sztuczny problem. To nie jest kwestia, która aż tak spędza ludziom sen z powiek - komentował w Polskim Radiu 24 Mirosław Skowron z Superexpressu. Gośćmi Debaty Dnia byli również Karolina Zioło - Pużuk z Centrum Daszyńskiego i Jacek Liziniewicz, Gazety Polskiej Codziennie.
Zobacz więcej na temat:  handel w niedzielę

Debata poranka: list ambasador USA do premiera

Ambasador USA w Polsce Georgette Mosbacher miała wysłać do premiera Mateusza Morawieckiego list odnoszący się do materiału TVN o środowiskach neonazistowskich w Polsce i śledztwa, które toczy się w tej sprawie - poinformował w poniedziałek na swej stronie tygodnik "Do Rzeczy". O sprawie mówili goście Debaty Poranka: Grzegorz Osiecki, Dziennik Gazeta Prawna i Andrzej Potocki, tygodnik Sieci.
Zobacz więcej na temat:  USA Mateusz Morawiecki TVN

Debata Dnia: po incydencie w Cieśninie Kerczeńskiej

"Jeżeli będą zgłaszane międzynarodowe inicjatywy dotyczące rozszerzenia sankcji wobec Rosji, Polska na pewno będzie się włączała" – oświadczył prezydent Andrzej Duda odnosząc się do sytuacji na Ukrainie. W poniedziałek Ukraina ogłosiła stan wojenny w części kraju po zaatakowaniu przez Rosję trzech okrętów w Cieśninie Kerczeńskiej. Gośćmi Debaty Dnia byli Tomasz Walczak z Super Expressu i Jakub Pacan z Tygodnika Solidarność.
Zobacz więcej na temat:  Ukraina Rosja Andrzej Duda Europa Wschodnia

Marsz Niepodległości możliwy ponad podziałami?

- Prowokacja Hanny Gronkiewicz-Waltz była nakierowana na to, żeby zepsuć to święto - powiedział Piotr Pałka, publicysta. - Trzeba być przygotowanym na różne scenariusze - zauważył Agaton Koziński z "Polska The Times". - Zdecydowana większość uczestników Marszu nie popiera radykalnych haseł - wskazał Tomasz Sakiewicz, redaktor naczelny Gazety Polskiej "Codziennie". Goście PR24 komentowali sytuację wokół Marszu Niepodległości i obchodów Święta Niepodległości.
Zobacz więcej na temat:  Marsz Niepodległości Tomasz Sakiewicz Agaton Koziński Gazeta Polska dyskusja odzyskanie niepodległości 11 listopada

Co dalej z ujawnionymi taśmami? Dyskusja w audycji "7x24"

W audycji "7x24" przedstawiciele partii politycznych dyskutowali m.in. na temat kolejnych ujawnionych nagrań polityków w restauracji "Sowa i Przyjaciele”. Gośćmi w studiu byli: Karol Karski (PiS), Anna Maria Żukowska (SLD), Paweł Kobyliński (Nowoczesna), Elżbieta Zielińska (Kukiz'15), Zbigniew Gryglas (Porozumienie) oraz Joanna Augustynowska (PO).
Zobacz więcej na temat:  POLSKA polityka Prawo i Sprawiedliwość Karol Karski Platforma Obywatelska Zbigniew Gryglas Kukiz'15 Elżbieta Zielińska Sojusz Lewicy Demokratycznej Nowoczesna afera taśmowa debata

Debata PR24: 17 września to temat na prawdziwy dramat antyczny

17 września 1939 roku, Armia Czerwona bez wypowiedzenia wojny zaatakowała Polskę. Związek Radziecki złamał pakt o nieagresji i przypieczętował klęskę Polski, która w tym czasie broniła się przed agresją nazistowskich Niemiec. O tym dramatycznym dniu rozmawiali w Debacie Polskiego Radia 24 Antonii Macierewicz (były szef MON), prof. Janusz Odziemkowski (historyk UKSW), dr Tymoteusz Pawłowski (historyk) oraz prof. Grzegorz Berendt (wicedyrektor Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku).
Zobacz więcej na temat:  polityka POLSKA Jerzy Jachowicz Antoni Macierewicz II wojna światowa nazizm komunizm

Debata Dnia: Pomoc dla rolników dotkniętych suszą

Minister rolnictwa i rozwoju wsi Jan Krzysztof Ardanowski zapowiedział, że od przyszłego piątku rolnicy będą mogli składać wnioski o rekompensatę strat, które zostały spowodowane przez suszę. Minister chce, by poszkodowani w wyniku suszy otrzymali także wsparcie z unijnego budżetu. Gośćmi Debaty Dnia w Polskim Radiu 24 byli: Katarzyna Kozłowska, Dziennk Gazeta Prawna i Tomasz Wróblewski, Warsaw Enterprise Institute
Zobacz więcej na temat:  rolnictwo rolnicy wieś Unia Europejska społeczeństwo Jan Krzysztof Ardanowski

Debata dnia: kolejny etap sporu o reformę sądownictwa

"Brak rozstrzygnięcia prezydenta ws. oświadczenia sędziego o woli dalszego zajmowania stanowiska skutkuje przejściem tego sędziego w stan spoczynku" - powiedział prezydencki minister Paweł Mucha. Według niego, jeśli nic się nie zmieni, od środy pracami SN pokieruje prezes Izby Cywilnej Dariusz Zawistowski. O twającym od miesięcy sporze o reformę polskiego wymiaru sprawiedliwości mówili goście Debaty Dnia: Karol Gac, portal DoRzeczy i Paweł Krulikowski, politolog
Zobacz więcej na temat:  Sąd Najwyższy reforma sądownictwa polityka

Debata Dnia: Polscy prokuratorzy pracują w Smoleńsku

W Smoleńsku grupa polskich prokuratorów i techników kryminalistyki trzeci dzień prowadziła oględziny wraku samolotu Tu-154M. Według doniesień Gazety Polskiej, we wraku mogło dojść do podmiany czarnych skrzynek. Jak czytamy w artykule opublikowanym w środę, "nieuszkodzone rejestratory lotu polskiego tupolewa po zapakowaniu w worki zostały zabrane z wrakowiska i zniknęły. W ich miejscu kilka godzin później pojawiły się identycznie wyglądające skrzynki, tyle że z poważnymi uszkodzeniami". Sprawę komentowali goście Debaty Dnia: Michał Wróblewski z Wirtualnej Polski oraz Miłosz Lodowski, publicysta.
Zobacz więcej na temat:  Smoleńsk prokuratura Lech Kaczyński Rosja Europa

Komisja śledcza ds. VAT. Znamy pierwszych świadków

Przed sejmową komisją śledczą do spraw VAT-u stanie na początek pięciu świadków. Będą to: były minister finansów Jan Vincent Rostowski, byli ministrowie sprawiedliwości Zbigniew Ćwiąkalski i Andrzej Czuma, były prokurator generalny Andrzej Seremet oraz twórca VAT-u profesor Witold Modzelewski. Posłowie mają sprawdzić, dlaczego wpływy z tego podatku w latach 2007-2015 były niższe niż pierwotnie planowano. Gośćmi Debaty Dnia w Polskim Radiu 24 byli: Piotr Skwieciński z Sieci i Marcin Piasecki z Rzeczpospolitej.
Zobacz więcej na temat:  vat komisja śledcza polityka Zbigniew Ćwiąkalski Piotr Skwieciński

Czy prezydent odrzuci kandydatury KRS do SN?

Dzisiaj KRS jest jedną z najbardziej transparentnych instytucji, jej obrady i przesłuchania kandydatów do Sądu Najwyższego są jawne i dostępne dla każdego - podkreślił w środę premier Mateusz Morawiecki. Zaznaczył, że wobec kandydatów do SN podejmowane są próby "wzbudzenia nagonki". O trwającej procedurze wyłaniania sędziów Sądu Najwyższego dyskutowali w "Debacie poranka” w Polskim Radiu 24 Maciej Kożuszek (Gazeta Polska Codziennie), Grzegorz Gruchalski (Warszawskie Forum Samorządowe) i Grzegorz Łaguna (Superstacja).
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Krajowa Rada Sądownictwa Sąd Najwyższy Andrzej Duda Zbigniew Ziobro Kamil Zaradkiewicz Krystyna Pawłowicz sądownictwo