Polskie Radio
Section05

dwójka poleca

Warszawskie rzeki i rzeczki - zapomniany krwiobieg stolicy

- Opowieść o "innych rzekach" zaczyna się od tego, że ich już nie ma, a częściowo są ukryte w kanałach i wodociągach. Przypominając o ich historycznej obecności w mieście, wywołujemy szerszą dyskusję o tym, że Warszawa nie opierała się tylko na Wiśle - mówili w "Poranku Dwójki" Konrad Schiller i Magdalena Staroszczyk z Muzeum Woli, gdzie oglądać można wystawę "Niech płyną! Inne rzeki Warszawy". 
Zobacz więcej na temat:  Warszawa rzeka muzeum wystawa Dwójka Roch Siciński

Łańcuch XIX. "Muzyka Lutosławskiego wybitnie nadaje się do reinterpretacji"

- Struktury jego utworów są niezwykle starannie dopracowane do mikroelementu muzycznego. Stanowią dzięki temu bardzo silną podstawę do jakichkolwiek innych działań muzycznych - mówił w "Wybieram Dwójkę" prof. Andrzej Bauer, prezes Towarzystwa im. Witolda Lutosławskiego, które wspólnie z PR2 jest organizatorem Festiwalu Muzyki W. Lutosławskiego "Łańcuch XIX". Inauguracja wydarzenia już w najbliższą sobotę (22.01).
Zobacz więcej na temat:  Witold Lutosławski Andrzej Bauer Jakub Kukla NOSPR Dwójka

Miejscówka z Dwójką. "To dopiero nasz drugi wspólny koncert"

- Można powiedzieć, że to będzie premiera naszego składu. Przygotowaliśmy specjalnie na tę okazję utwory, które zamierzamy grać w przyszłości – mówił w "Poranku Dwójki" gitarzysta Raphael Rogiński, który razem ze śpiewaczką Nastą Niakrasavą będzie gospodarzem najbliższej "Miejscówki z Dwójką" (22.01).
Zobacz więcej na temat:  folk etno gitara Paweł Siwek Miejscówka z Dwójką Raphael Rogiński koncert Dwójka Białoruś

Bruce Liu - nagrania z Konkursu Chopinowskiego. Premiera płyty!

- Ta produkcja, ten portret z jednej strony dodaje prestiżu zwycięzcy, a z drugiej powoduje, że Konkurs Chopinowski, jego efekt muzyczny, w sposób wręcz natychmiastowy pojawia się na całym świecie - mówił w Dwójce Artur Szklener, dyrektor Narodowego Instytutu Fryderyka Chopina. Bruce Liu w nagraniach konkursowych – krążek właśnie ukazał się na polskim rynku.
Zobacz więcej na temat:  Bruce (Xiaoyu) Liu konkurs chopinowski konkurs chopinowski 2020 płyta Dwójka Artur Szklener Beata Stylińska 85 lat Dwójki

"Tosca" Pucciniego. Ewa Vesin: za każdym razem ten spektakl jest inny

- Uraczymy widzów wspaniałą operą; tym tytułem, który sprawia nam ogromną satysfakcję. "Tosca" w reżyserii Barbary Wysockiej jest znakomita i mimo że graliśmy ją już kilkadziesiąt razy, za każdym razem przeżywamy ją na nowo - mówiła w Dwójce Ewa Vesin, którą można oglądać w inscenizacji arcydzieła Giacomo Pucciniego w Teatrze Wielkim - Operze Narodowej.
Zobacz więcej na temat:  Teatr Wielki - Opera Narodowa Dwójka Paweł Siwek opera Giacomo Puccini KULTURA Tosca

Prof. Czesław Dźwigaj: twórczość jest dla mnie sposobem na życie

- Twórczość jest na pierwszym miejscu. Poświęciłem temu całe swoje życie, kosztem wielu innych spraw. Ale to nie znaczy, że jestem zapaleńcem. Jednak tworząc, pokonuję samego siebie, a to mi pozwala wielowymiarowo zrozumieć innych ludzi - mówił w Dwójce prof. Czesław Dźwigaj - wykładowca akademicki, a także malarz, rzeźbiarz i poeta.
Zobacz więcej na temat:  malarstwo Dwójka rzeźba Michał Nowak KULTURA SZTUKA

Piotr Sałajczyk: za tą muzyką stoi prawdziwy geniusz

- Tym, co może pociągać wykonawcę w muzyce Weinberga, jest to, że po pierwsze jest nieznana, po drugie - piękna, a po trzecie - bardzo obszerna. Weinberg pisał przez całe swoje życie, zdążył stworzyć wiele, wiele opusów - mówił w "Poranku Dwójki" Piotr Sałajczyk, pianista, kameralista i pedagog. Jego najnowsza płyta - "Weinberg. Piano Sonatas Nos. 1-3" - ukaże się 21 stycznia pod patronatem Programu 2 Polskiego Radia.
Zobacz więcej na temat:  Agencja Muzyczna Mieczysław Weinberg Dwójka płyta fortepian Paweł Siwek

Nieznane polskie fotografki. "To bohaterki, o których powinniśmy pamiętać"

- Na ich fotografiach bez wątpienia zapisane są najważniejsze wydarzenia w historii Europy. To było kluczowe, żeby opowiedzieć o nich szerzej, ponieważ to nie są tylko środowiskowe opowieści, ale historie tego, co działo się w latach 70., 80. i 90. - mówiła w Dwójce Monika Szewczyk-Wittek, autorka publikacji "Jedyne. Nieopowiedziane historie polskich fotografek", a także kuratorka wystawy o tym samym tytule.
Zobacz więcej na temat:  fotografia fotograf kobieta wystawa historia Polski Jakub Kukla Dwójka KULTURA

"Wołyniacy. Jedno życie". Historia, której początek dały rodzinne opowieści

- Punktem wyjścia tej książki były przewijające się od dzieciństwa opowieści i historie dorosłych, których my, dzieci słuchaliśmy. Nie tylko rodziców, ale i całej rodziny, znajomych, ponieważ ta więź z Wołyniem pozostawała silna. Rozmowy o tamtych wydarzeniach coraz bardziej konkretyzowały się wraz z moim dojrzewaniem - mówił w "Poranku Dwójki" Jan Kuriata, autor książki "Wołyniacy. Jedno życie".
Zobacz więcej na temat:  Wołyń historia Polski Dwójka Paweł Siwek

Maria Piotrowska-Bogalecka: chór to wspólnota indywidualności [WIDEO]

- Współpraca z wybitymi muzykami to najpiękniejsza część mojej pracy, każda z osób ma swoją wizję, ale to kompromis okazuje się czymś najlepszym. To bardzo kształcące, czerpię bardzo dużo z takich spotkań, tak jak wcześniej z Martyną Pastuszką i wybitnymi dyrygentami jak Michał Klauza czy Łukasz Borowicz - mówiła na antenie Dwójki Maria Piotrowska-Bogalecka, dyrygentka i dyrektor artystyczny Chóru Polskiego Radia.
Zobacz więcej na temat:  Chór Polskiego Radia Magdalena Łoś Dwójka kolędy

Dariusz Gajewski: w dokumencie trzeba oddać się światu [ZOBACZ WIDEO]

- Moja rodzina próbowała ze mnie robić adwokata, studiowałem prawo na UJ w Krakowie, ale go nie skończyłem. W 1989 roku zacząłem studia w łódzkiej filmówce, to był ciekawy czas, zaczynaliśmy odbudowę rzeczywistości w biedzie i paranoi. Po mandarynki do ćwiczeniowego filmu musiałem pojechać do Warszawy i kupić je za horrendalne pieniądze, a potem zniknęły w tajemniczych okolicznościach - na antenie Dwójki wspominał reżyser Dariusz Gajewski.
Zobacz więcej na temat:  Robert Mazurek kino Dwójka

Julian Rachlin: moim ulubionym instrumentem jest muzyka

- Muzyka jako taka jest balansowaniem między kameralistyką a kompozycjami symfonicznymi. W mojej filozofii każdy utwór jest dla mnie jak kwartet smyczkowy, w którym wszyscy muzycy nawzajem się słuchają i tworzą wspólną intymną atmosferę. Niezależnie od tego, jak obszerne dzieło wykonujemy, ta wspólnota to swego rodzaju muzyczny napęd - mówił na antenie Dwójki Julian Rachlin, austriacki skrzypek i dyrygent.
Zobacz więcej na temat:  filharmonia narodowa Jakub Kukla Dwójka skrzypce dyrygent

Prof. Magdalena Gawin. Zniszczona pamięć małych miast

- Małe miasta mają koszmarne doświadczenie, które zniszczyło ich pamięć, one przeszły przez akcję "Inteligencja" w 1939 roku, podczas której wymordowani zostali radni, bibliotekarze, księgarze - mówiła w Dwójce nowa dyrektorka Instytutu Solidarności i Męstwa im. Witolda Pileckiego prof. Magdalena Gawin.
Zobacz więcej na temat:  Magdalena Gawin Instytut Pileckiego Dwójka Paweł Siwek historia Polski totalitaryzm pamięć nazizm stalinizm

Muzeum Narodowe w Warszawie. Odważne w trudnych czasach

- Kupiliśmy Chagalla, kupiliśmy Académie Julian, również "Kompozycje astronomiczne" Witkacego i mały, piękny szkic Gottlieba. Dużo dobrych rzeczy się wydarzyło - gościem audycji "Wybieram Dwójkę" był dyrektor Muzeum Narodowego w Warszawie Łukasz Gaweł, który podsumował 2021 rok i podzielił się najbliższymi planami placówki.
Zobacz więcej na temat:  Muzeum Narodowe w Warszawie Dwójka Jakub Kukla malarstwo SZTUKA