Polskie Radio
Section05

emigracja

Mirosław Rajter: dziś wodzowie rdzennych plemion są moimi przyjaciółmi

Mirosław Rajter, mimo dzielących go od Polski kilometrów, sercem wciąż wraca do ojczyzny. Do Peru wyjechał z ekspedycją naukową. Zachwycił się krajem, ludźmi, kulturą. Został, zakochał się w Peruwiance, założył rodzinę. Przez czternaście lat stał się ambasadorem polskiego języka i kultury w Ameryce Południowej.
Zobacz więcej na temat:  Polonia Peru POLSKA Ameryka Południowa Arkady Fiedler Małgorzata Frydrych

Bronisław Wildstein: zawsze chciałem być pisarzem

- Pisałem już od podstawówki, tylko nigdy nie kończyłem. Potem, już na studiach, kilka rzeczy nawet skończyłem. To były takie rzeczy, z których niektóre teoretycznie mogłyby zupełnie śmiało przejść przez cenzurę, ale nie drukowałem nic. Zadebiutowałem bardzo późno, miałem wtedy 37 lat - mówił w Programie 2 Polskiego Radia Bronisław Wildstein, intelektualista, pisarz i dziennikarz, a w przeszłości opozycjonista.
Zobacz więcej na temat:  Polska Wielki Projekt Bronisław Wildstein Wacław Holewiński Dwójka opozycja demokratyczna PRL

"Zakończenie tryptyku o emigracji". Łukasz Adamski o nowym filmie Domalewskiego

- To film o tym, że Polacy zawsze musieli emigrować i mamy w duszy tę emigrację, Piotr Domalewski stawia kropkę nad "i" w opowieści o imigracji  - powiedział w Polskim Radiu 24 Łukasz Adamski o filmie "Jak najdalej stąd". -  Ten film sprawił, że zacząłem trochę inaczej patrzeć na filmy Domalskiego - przekonywał Piotr Gociek. 
Zobacz więcej na temat:  kultura masowa FILM Piotr Gociek Łukasz Adamski

Konsul Generalny RP w Londynie: Polacy coraz chętniej wracają do ojczyzny

Polacy w Wielkiej Brytanii ruszyli do urzędów. - Epidemia koronawirusa spowolniła bądź wstrzymała wiele procesów formalnych. Po wiosennym okresie izolacji, otrzymaliśmy tak dużo wniosków, że podjęliśmy decyzję o dodatkowych, terenowych dyżurach konsularnych. To efekt pandemii i brexitu, ale są też inne powody - wyjaśnia Konsul Generalny RP w Londynie i zachęca do zapoznania się ze szczegółowym harmonogramem spotkań na stronie instytucji.
Zobacz więcej na temat:  Londyn Wielka Brytania POLSKA Małgorzata Frydrych

Kierunek: Polska. Czas powrotów przerwany wojną

Dwudziestolecie międzywojenne to czas powrotów do nowej Polski. Odzyskana niepodległość kusiła obietnicą nowego początku. Do kraju wracali emigranci zarobkowi, naukowcy, artyści oraz żołnierze walczący o wolną Polskę na zagranicznych frontach. Wspaniały czas powrotów przerwał wybuch drugiej wojny światowej.
Zobacz więcej na temat:  II wojna światowa Instytut Pamięci Narodowej IPN Małgorzata Frydrych POLSKA niepodległość

Kierunek: Polska. „Może uda się przylecieć do kraju na święta”

W czasie pandemii podróże mogą być wyzwaniem. „Obecnie z Australii wyjechać można tylko za zgodą tutejszego rządu. Mam nadzieję, że do grudnia epidemia na świecie nieco złagodnieje lub znajdziemy szczepionkę na koronawirusa, i będę mógł przylecieć do Polski na Boże Narodzenie” - relacjonuje z Sydney, dr Szymon Drobniak.
Zobacz więcej na temat:  praca koronawirus epidemia Australia POLSKA Uniwersytet Jagielloński Małgorzata Frydrych

Kierunek: Polska. „Przenoszę życie zawodowe do Polski”

Emilia Grodzka postanowiła kontynuować karierę zawodową w Polsce. Mimo pandemii, w kwietniu znalazła pracę w rodzinnym Poznaniu. „Pracujemy zdalnie, więc mój dotychczasowy pracodawca zgodził się, abym przez jakiś czas pracowała z Polski. Akurat zniesiono kwarantannę, mogłam przylecieć do kraju i zorganizować przeprowadzkę” - opowiada Polka.
Zobacz więcej na temat:  praca Wielka Brytania POLSKA epidemia Poznań koronawirus Małgorzata Frydrych

Juliusz Słowacki. Wieszcz, którego nie chcieliśmy

Pod wieloma względami miał pecha. Zanim przedwcześnie zmarł, musiał żyć w czasach, gdy gwiazdą był Adam Mickiewicz. Publiczność żądała tylko jednego geniusza. Ale w "Beniowskim" zapowiadał: "moje będzie za grobem zwycięstwo". I chyba miał rację.
Zobacz więcej na temat:  Juliusz Słowacki literatura poezja romantyzm książki Adam Mickiewicz Zygmunt Krasiński Cyprian Kamil Norwid Józef Piłsudski Wawel Kraków Paryż pisarz pisarze i poeci KSIĄŻKA Salomea Słowacka krzemieniec historia Polski Narodowe Czytanie HISTORIA Andrzej Towiański filozofia

Kierunek: Polska. „W trosce o polskich pracowników w Irlandii”

Barnaba Dorda od kilkunastu lat pracuje w związkach zawodowych w Irlandii. Dba aby konflikty na linii pracodawca – pracownik rozwiązywać z korzyścią dla strony poszkodowanej w sporze. „Doradzamy, czasem reprezentujemy w sądzie ale przede wszystkim jesteśmy, jeśli ktoś potrzebuje pomocy” - wyjaśnia Polak.
Zobacz więcej na temat:  praca rynek pracy związki zawodowe koronawirus Irlandia POLSKA Małgorzata Frydrych

Kierunek: Polska. Koronawirus a polski rynek pracy

Poprawia się sytuacja na polskim rynku pracy po pandemii koronawirusa. Eksperci zwracają uwagę na systematycznie rosnącą liczbę ofert pracy publikowanych w portalach rekrutacyjnych. Ożywienie procesów rekrutacyjnych daje nadzieję osobom poszukującym pracy, również Polakom planującym powrót do ojczyzny w okresie wakacyjnym i jesienią.
Zobacz więcej na temat:  epidemia Koronawirus w Polsce koronawirus rynek pracy praca mobilna rekrutacja Małgorzata Frydrych

Kierunek: Polska. Wsparcie finansowe dla firm po pandemii

Kryzys dotknął także Polaków, którzy po powrocie do kraju z emigracji założyli firmy, rozpoczęli działalność gospodarczą. Tym bardziej, że wielu wśród powracających, zainwestowało w agroturystykę, gastronomię, rekreację, czyli obszary szczególnie narażone na ograniczenia związane z epidemią. Wsparcie finansowe oferowane przez polski rząd stabilizuje gospodarkę i gwarantuje ciągłość pracy wielu firmom.
Zobacz więcej na temat:  firma działalność gospodarcza tarcza antykryzysowa koronawirus Koronawirus w Polsce biznes biznes za granicą BGK Małgorzata Frydrych

Herling-Grudziński, Giedroyc i "Kultura"

- Trzeba było mieć wizję, żeby wbrew rozmaitym emigracyjnym biedom mieć dalszy horyzont i to przekonanie, że mimo różnych trudności ta działalność ma sens długofalowy. Herling miał coś takiego i coś takiego miał Giedroyc. To ich połączyło - wyjaśniał w "Rozmowach po zmroku" prof. Zdzisław Kudelski, historyk literatury, edytor pism autora "Innego świata".
Zobacz więcej na temat:  Gustaw Herling-Grudziński Dorota Gacek Jerzy Giedroyc Dwójka