Polskie Radio
Section05
firma

Eksperci: zatrudnienie i wynagrodzenia jeszcze rosną, ale jesteśmy na granicy przegrzania gospodarki

Z satysfakcją notujemy kolejne dane GUS o wzroście zatrudnienia i wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw. Jednak procesy te już się raczej stabilizują. Jesteśmy bowiem na granicy przegrzania gospodarki i musimy być czujni, bo natychmiast, jedną decyzją nie da się tego procesu wyhamować - mówili goście audycji "Rządy Pieniądza": Piotr Arak, dyrektor Polskiego Instytutu Ekonomicznego (PIE) i Adam Ruciński, prezes firmy doradczej BTFG.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA Koronawirus w Polsce firma inflacja zatrudnienie wynagrodzenia

W sierpniu wzrosły inwestycje i optymizm przedsiębiorców. Tak wynika z danych PIE i BGK

Miesięczny Indeks Koniunktury (MIK) wzrósł w sierpniu o kolejne 3,9 pkt., a jego poziom wynosi obecnie 110,9 pkt. Oznacza to kontynuację ożywienia oraz wskazuje na wyraźną przewagę pozytywnych nastrojów przedsiębiorców – wynika z danych Polskiego Instytutu Ekonomicznego (PIE), który wspólnie z Bankiem Gospodarstwa Krajowego (BGK) opracowuje wskaźnik.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA BGK pkb Koronawirus w Polsce firma pracodawcy inflacja

Sztuczna inteligencja przeciw człowiekowi? System "zwolnił" 150 pracowników

Dokładnie sto lat temu za sprawą sztuki "Uniwersalne Roboty Rossuma" czeskiego dramaturga Karela Čapka narodziło się słowo "robot", po raz pierwszy użyte, by opisać twory humanoidalne. Dziś nie tylko korzystamy ze sztucznej inteligencji  na co dzień, ale i ta jest zdolna kontrolować nasze życie, a nawet karierę. Przykładem jest jedna z rosyjskich firm, gdzie AI zadecydowała o kompetencjach pracowników, co poskutkowało zwolnieniem 150 osób.
Zobacz więcej na temat:  Trójka Mateusz Drozda społeczeństwo praca Rosja firma robot sztuczna inteligencja pracownik

"E-zwolnienia lekarskie sprawdziły się szczególnie w czasie pandemii". ZUS stawia na elektronizację

Polscy lekarze wystawili ponad 75,5 mln elektronicznych zwolnień lekarskich (e-ZLA). Rekordowy był pod tym względem marzec 2020 roku, kiedy to wystawiono 3,3 mln zaświadczeń. ZUS zdecydowanie postawił na elektronizację i automatyzację - twierdzi rzecznik Zakładu Paweł Żebrowski.
Zobacz więcej na temat:  ZUS GOSPODARKA składki na ubezpieczenie zus składki firma Koronawirus w Polsce

POLSKI ŁAD "Reformujemy system podatkowy, aby pomagać młodym przedsiębiorcom wejść na rynek". Olga Semeniuk o Polskim Ładzie

- Polski Ład wychodzi naprzeciw oczekiwaniom przedsiębiorców, których miesięczne przychody nie przekraczają 6 tysięcy złotych. Tak naprawdę nowe zadania podatkowe stawiamy tylko przed tymi, którzy zarabiają dużo i mają duże obroty - mówiła w Programie 1 Polskiego Radia wiceminister rozwoju Olga Semeniuk.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA Polski Ład podatki firma przedsiębiorca przedsiębiorstwo Olga Semeniuk Ministerstwo Rozwoju społeczeństwo POLSKA

Wynagrodzenia w budżetówce. Eksperci: dobre płace muszą wiązać się z jakością wykonywanej pracy

- Pracownicy budżetówki powinni być dobrze wynagradzani. Kto odważyłby się powiedzieć, że medycy czy nauczyciele mają mieć niskie wynagrodzenia? Do tego konieczne jest nie tylko powiązanie ich wynagrodzeń ze wzrostem PKB, ale również z poprawą efektywności ich pracy, szerszym wykorzystywaniem nowoczesnych instrumentów np. z zakresu IT - mówili goście audycji "Rządy Pieniądza" w Polskim Radiu 24: prof. Elżbieta Mączyńska, prezes Polskiego Towarzystwa Ekonomicznego, i dr Marian Szołucha z Instytutu Prawa Gospodarczego.
Zobacz więcej na temat:  płace GOSPODARKA zarobki wynagrodzenia firma pieniądze

Eksperci: niepewność pogarsza nastroje przedsiębiorców, wymaga to radykalnego podejścia do szczepień

Wskaźniki pokazujące nastroje przedsiębiorców są dziś bardzo niepewne. Już sama informacja o możliwej czwartej fali pandemii i zamykaniu gospodarek obniża ich nastroje. Wiele zależy też od sytuacji poza granicami kraju, w tym w słabnących gospodarkach azjatyckich. Dlatego podejście do szczepień powinno być bardziej radykalne - mówili goście audycji "Rządy Pieniądza": Marek Kowalski, przewodniczący Federacji Przedsiębiorców Polskich i dr Przemysław Kwiecień, analityk XTB.
Zobacz więcej na temat:  szczepienia GOSPODARKA firma POLSKA społeczeństwo Koronawirus w Polsce