Polskie Radio
Section05

genetyka

Na co chorował i zmarł Chopin? Tajemnica zdrowia kompozytora zostanie rozwiązana

Naukowcy z Narodowego Instytutu Fryderyka Chopina postanowili zbadać, na jakie choroby cierpiał najwybitniejszy polski kompozytor. Pierwszy etap badań już za specjalistami: były one nieinwazyjne i polegały na oględzinach serca kompozytora. Obecnie pobrano już próbki ze szczątków rodziców i siostry kompozytora. Następnym krokiem będzie uzyskanie materiału genetycznego, który zostanie przebadany.  
Zobacz więcej na temat:  MUZYKA Fryderyk Chopin Narodowy Instytut Fryderyka Chopina badania choroby Tomasz Miara Trójka STYL ŻYCIA

TYLKO U NAS Płodność zależy od stanu zdrowia. Dlatego Polacy coraz częściej wybierają naprotechnologię

W audycji "Sygnały dnia" w Programie 1 Polskiego Radia Wanda Nowicka z Lewicy stwierdziła, że naprotechnologia nie jest metodą naukową. Podała też liczby, które jej zdaniem kwestionują skuteczność tej metody, a dają przewagę in vitro. Jak ma się to do statystyk z gabinetów ginekologicznych, gdzie naprotechnologia jest stosowana, i do wyników badań? Dlaczego ginekolodzy rezygnują z prowadzenia intratnych procedur in vitro na rzecz naprotechnologii? Czym jest ta metoda, która traktuje człowieka holistycznie, i jakie przynosi owoce?  
Zobacz więcej na temat:  POLSKA NAUKA dziecko Dziecko w drodze ciąża zdrowie niepłodność in vitro

Zachodniopomorskie: szczątki ok. stu osób w zbiorowych grobach. Odkrycie naukowców w rejonie byłego obozu jenieckiego

Szczątki około stu osób - jeńców wojennych, a także cywilów z Powstania Warszawskiego - odnaleźli naukowcy w pobliżu byłego obozu jenieckiego Stalag II D w Stargardzie (Zachodniopomorskie) w trzecim sezonie badań. Od początku projektu odnaleziono szczątki około 300 osób.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA II wojna światowa Powstanie Warszawskie Pomorze Zachodnie społeczeństwo

Kobieta była członkinią załogi szwedzkiego okrętu, który miał rzucić Rzeczpospolitą na kolana

"Vasa" miał dać Szwecji panowanie na Bałtyku i odegrać znaczącą rolę w walce z Polską. Tak się jednak nie stało. Kosztowna inwestycja, jaką było zbudowanie jednostki, zakończyła się spektakularną klapą – okręt zatonął chwilę po wyjściu z portu. Dziś badania genetyczne pozwoliły ustalić płeć jednej z ofiar katastrofy.
Zobacz więcej na temat:  HISTORIA archeologia odkrycia i ciekawostki NAUKA Szwecja DNA Morze Bałtyckie

Kolejne firmy z Chin na "czarnej liście" Waszyngtonu. Wiemy o co są podejrzewane

Stany Zjednoczone dodały 37 firm, głównie chińskich, ale także rosyjskich, białoruskich i tajwańskich do handlowej "czarnej listy", oznaczającej ścisłą kontrolę ich transakcji bankowych - taką decyzję podjął Departament Handlu USA. Zostały oskarżone o kradzież technologii elektronicznych oraz tych związanych z genetyką.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA wojna na Ukrainie Rosja Chiny sankcje USA embargo elektronika technologie kradzież danych Białoruś Birma Tajwan

Genetyk: nie można wykluczyć, że uda się zidentyfikować któregoś z rycerzy spod Grunwaldu

Zespół naukowców z Pomorskiego Uniwersytetu Medycznego w Szczecinie zajmuje się badaniem szczątków m.in. rycerzy poległych w bitwie pod Grunwaldem. – W tej chwili szykujemy się do badań genetycznych – mówił PAP kierownik Katedry Medycyny Sądowej PUM dr hab. n. med. Andrzej Ossowski.
Zobacz więcej na temat:  bitwa pod grunwaldem Szczecin badanie rycerstwo średniowiecze rekonstrukcja

Starożytni Mykeńczycy i Minojczycy zawierali małżeństwa z bliskimi kuzynami. Dowodem badania DNA

Dzięki analizie starożytnych genomów po raz pierwszy udało się uzyskać wgląd w zasady dotyczące pokrewieństwa i małżeństwa obowiązujące na minojskiej Krecie i w mykeńskiej Grecji 4000 lat temu. Uczeni z  Instytutu Antropologii Ewolucyjnej Maxa Plancka w Lipsku dowiedli w ten sposób, że niektórzy zdobywcy Troi mogli być mężami swoich kuzynek.
Zobacz więcej na temat:  HISTORIA kreta kreta starożytność starożytność starożytna Grecja DNA

Starożytni Mykeńczycy i Minojczycy zawierali małżeństwa z bliskimi kuzynami. Dowodem badania DNA

Dzięki analizie starożytnych genomów po raz pierwszy udało się uzyskać wgląd w zasady dotyczące pokrewieństwa i małżeństwa obowiązujące na minojskiej Krecie i w mykeńskiej Grecji 4000 lat temu. Uczeni z  Instytutu Antropologii Ewolucyjnej Maxa Plancka w Lipsku dowiedli w ten sposób, że niektórzy zdobywcy Troi mogli być mężami swoich kuzynek.
Zobacz więcej na temat:  HISTORIA kreta kreta starożytność starożytność starożytna Grecja DNA

Prof. Szwagrzyk: część badań potwierdza, że Rydz-Śmigły spoczął na Powązkach

Wyniki badań archeologicznych, historycznych, medycznych, antropologicznych dają podstawy do tego, żeby uznać, że na Powązkach odnaleziono szczątki zgodne z opisem szczątków marszałka Edwarda Rydza-Śmigłego – stwierdza dr hab. Krzysztof Szwagrzyk, wiceprezes Instytutu Pamięci Narodowej.
Zobacz więcej na temat:  HISTORIA Edward Rydz-Śmigły II wojna światowa Instytut Pamięci Narodowej ekshumacja Krzysztof Szwagrzyk

Naprawić uszkodzone cząsteczki DNA. Jak można to zrobić?

Jednym z najważniejszych osiągnięć polskich badaczy ostatnich lat jest wkład w zrozumienie mechanizmów powstania uszkodzeń materiału DNA i jego naprawy. Ich prace mają nie tylko ogromne znaczenie w poznawaniu takich procesów jak starzenie, ale też stanowią podstawę do skuteczniejszej walki z chorobami genetycznymi. Osiągnięcia prof. Marcina Nowotnego w tej dziedzinie zostały niedawno nagrodzone najważniejszym polskim wyróżnieniem naukowym.
Zobacz więcej na temat:  DNA Krzysztof Michalski anatomia człowieka

"The Crown": Rosjanie mordują, a Anglicy pobierają krew

W piątym sezonie serialu "The Crown" przenosimy się na chwilę do Jekaterynburga w 1918 roku, jesteśmy świadkami egzekucji rodziny Romanowów, a potem wracamy do Londynu z początku lat 90. XX wieku, by odkryć rolę, którą w rozwiązaniu zagadki tej zbrodni odegrał książę Filip, mąż Elżbiety II.
Zobacz więcej na temat:  The Crown serial netflix książę Filip HISTORIA Mikołaj II genealogia ZSRR bolszewicy Rosja Michaił Gorbaczow Borys Jelcyn ekshumacja zbrodnie sowieckie DNA profilowanie