Polskie Radio
Section05

historia Polski

Na Białorusi zrównano z ziemią kwaterę żołnierzy AK. Łatuszka: barbarzyństwo nad pamięcią historyczną

Jak ocenił białoruski opozycjonista i były ambasador Białorusi w Polsce Paweł Łatuszka, zniszczenie kwatery żołnierzy AK w Mikuliszkach to czyn absolutnie sprzeczny z białoruską tradycją. - To barbarzyństwo nad pamięcią historyczną i akt polityki Łukaszenki pokazujący jego stosunek do polskiego narodu - skomentował.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Europa Białoruś Armia Krajowa

Więzienie przy Rakowieckiej. Trwa trzeci etap poszukiwań ofiar reżimów

Na terenie byłego więzienia przy Rakowieckiej w Warszawie ruszył kolejny etap prac poszukiwawczych ofiar totalitaryzmów. Zespół pod kierownictwem dyrektora Biura Poszukiwań i Identyfikacji IPN prof. Krzysztofa Szwagrzyka będzie prowadził te prace już po raz ósmy.
Zobacz więcej na temat:  Trójka Magdalena Drohomirecka Klub Trójki areszt Mokotów Warszawa Powstanie Warszawskie Muzeum Żołnierzy Wyklętych Żołnierze Wyklęci badania Instytut Pamięci Narodowej II wojna światowa

Prezes IPN o XVI "Polonijnych spotkaniach z historią najnowszą”: to płaszczyzna wymiany doświadczeń

Prezes Instytutu Pamięci Narodowej Karol Nawrocki powiedział, że należy wspierać nauczycieli, którzy pielęgnują polskość poza dzisiejszymi granicami kraju. Szef Instytutu mówił o tym podczas inauguracji Polonijnych spotkań z historią najnowszą, organizowanych przez Biuro Edukacji Narodowej IPN. W wydarzeniu uczestniczy ponad 50 edukatorów z 21 krajów.
Zobacz więcej na temat:  Polonia IPN Instytut Pamięci Narodowej

Kto wydał generała Grota-Roweckiego? Dr Kosiński o aresztowaniu dowódcy AK

- 30 czerwca 1943 r. sprawy potoczyły się szybko. Agent Gestapo Eugeniusz Świerczewski zauważył gen. Roweckiego na Powiślu i śledził go aż do ul. Spiskiej - opowiadał w Polskim Radiu 24 dr Paweł Kosiński z Biura Badań Historycznych IPN, który przybliżył kulisy zdekonspirowania Komendanta Głównego AK.
Zobacz więcej na temat:  HISTORIA Stefan Grot-Rowecki Tadeusz Płużański IPN Armia Krajowa Generalne Gubernatorstwo

"Jesteśmy dobrej myśli". Prof. Szwagrzyk o pracach ekshumacyjnych w więzieniu przy Rakowieckiej

- Na tę chwilę nie mamy jeszcze żadnej identyfikacji, ale jesteśmy dobrej myśli, że przyjdzie taki dzień, kiedy będziemy mogli ogłosić imię nazwisko pierwszej ofiary z więzienia przy Rakowieckiej w Warszawie - mówił w Polskim Radiu 24 prof. Krzysztof Szwagrzyk, wiceprezes IPN. W audycji także rozmowa z prof. Filipem Musiałem, dyrektorem Muzeum Żołnierzy Wyklętych i Więźniów Politycznych PRL.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 HISTORIA Żołnierze Wyklęci IPN społeczeństwo Muzeum Żołnierzy Wyklętych PRL Krzysztof Szwagrzyk

Publikacja podręcznika Historia i Teraźniejszość. Prof. Wojciech Roszkowski o fali krytyki

W mediach pojawiają się zarzuty dotyczące podręcznika do przedmiotu historia i teraźniejszość. Wskazuje się m.in. na to, że wykład poprowadzony jest jednostronnie, a treść książki przypomina esej. Krytyki podręcznika do przedmiotu "Historia i teraźniejszość" podjął się w Polskim Radiu 24 sam autor - historyk prof. Wojciech Roszkowski. 
Zobacz więcej na temat:  Magdalena Drohomirecka Wojciech Roszkowski Polskie Radio 24 POLSKA HISTORIA edukacja szkoła Ministerstwo Edukacji i Nauki społeczeństwo

Jan Brzechwa. "Zrozumiały dla dorosłych, dla dzieci, a nawet dla zwierząt"

– Nie uznaję podziału na literaturę dla dzieci i literaturę dla dorosłych. Uważam, że utwory dla dzieci tylko wtedy są dobre, jeśli dorośli też mają chęć je czytać – mówił Jan Brzechwa w Polskim Radiu w 1962 roku.
Zobacz więcej na temat:  Jan Brzechwa literatura literatura dziecięca literatura polska KSIĄŻKA książki książki dla dzieci proza poezja dzieci dzieciństwo wiersze satyra Bolesław Leśmian prawo autorskie HISTORIA pisarz

Muzeum Polskie pozostaje w Rapperswilu. W mieście powstanie także oddział Instytutu Pileckiego

Muzeum Polskie pozostanie w Rapperswilu - poinformował podczas wizyty w szwajcarskim miasteczku wicepremier, minister kultury Piotr Gliński. Muzeum znalazło nową siedzibę w zakupionym właśnie przez państwo polskie kompleksie Schwanen, gdzie powstanie także szwajcarski oddział Instytutu Solidarności i Męstwa im. Witolda Pileckiego. Umowa zakupu kompleksu Schwanen umożliwia kontynuację działalności Muzeum, które z końcem czerwca musiało opuścić mury raperswilskiego zamku - porzypomniał wicepremier Piotr Gliński.
Zobacz więcej na temat:  Szwajcaria Rapperswil Ministerstwo Spraw Zagranicznych dyplomacja Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego

Rocznica Poznańskiego Czerwca '56. Prezydent i premier wspominają bohaterów. "Wspólnie pochylamy głowy"

"Poznański Czerwiec zainicjował zmiany w naszym kraju, otworzył drogę do wolności, choć długo jeszcze przyszło Polakom na nią czekać" - napisał prezydent Andrzej Duda do uczestników obchodów 66. rocznicy Poznańskiego Czerwca. "Robotnicze żądania socjalne boleśnie demaskowały władzę, która mieniąc się ludową, rzeczniczką ludzi pracy, ludzi tych bezwzględnie wyzyskiwała" - dodał z kolei premier Mateusz Morawiecki.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Wielkopolska Poznań historia PRL HISTORIA PRL komunizm propaganda strajki Czerwiec 1956 robotnicy represje Andrzej Duda Andrzej Dera Mateusz Morawiecki Szymon Szynkowski Solidarność

Przed czym uciekasz? Odpowiedź wyślij do Mietka Wajnberga

Napisz anonimowo pocztówkę do Mietka - może to być jedno słowo, zdanie, wiersz… forma jest dowolna. Do tego zachęca Instytut Mieczysława Wajnberga, organizator projektu "Pocztówka do Mietka". - Z tekstów zapisanych na kartkach zostanie stworzone libretto utworu, który planujemy zamówić na przyszły rok - mówiła w Dwójce Anna Karpowicz.
Zobacz więcej na temat:  II wojna światowa Sylwia Chutnik Dwójka KULTURA Jakub Kukla