Polskie Radio
Section05

historia Polski

37. rocznica śmierci błogosławionego ks. Popiełuszki. Paweł Kęska: czczony jest nawet w nawet w państwach arabskich

- Na świecie jest półtora tysiąca miejsc oficjalnego kultu bł. ks. Popiełuszki, z czego za granicą ponad 500. Najciekawsze z nich są w Zjednoczonych Emiratach Arabskich, w krajach północno- i południowoamerykańskich, a także w Azji Wschodniej, w Afryce i na Wybrzeżu Kości Słoniowej - mówił w Polskim Radiu 24 Paweł Kęska (Muzeum i Ośrodek dokumentacji ks. Jerzego Popiełuszki).      
Zobacz więcej na temat:  POLSKA HISTORIA Jerzy Popiełuszko rocznica śmierć Polskie Radio 24 Kościół katolicki wiara PRL

Taka wystawa zdarza się raz na sto lat. "Wszystkie arrasy króla. Powroty 2021-1961-1921"

"Wszystkie arrasy króla. Powroty 2021-1961-1921" – na wystawie o takim tytule można podziwiać 137 XVI-wiecznych królewskich arrasów, które zachowały się w Polsce do dzisiaj. Jako że ekspozycja dobiega końca, Zamek Królewski na Wawelu w dniach od 18 do 24 października organizuje uroczysty finisaż ekspozycji pod hasłem "Pożegnajmy arrasy".
Zobacz więcej na temat:  Trójka KULTURA Wawel Kraków Marcin Jagiełowicz królowie Polski SZTUKA

"Nastąpiła gorączka ułaskawień". Prof. Kulesza o postępowaniu Niemców względem zbrodniarzy wojennych

- Po przejęciu przez Niemców osądów zbrodni popełnianych w okresie istnienia III Rzeszy nastąpiła gorączka ułaskawień tych, którzy zostali skazani na karę więzienia lub śmierci - powiedział na antenie Polskiego Radia 24 prof. Witold Kulesza (były dyrektor Głównej Komisji Badania Zbrodni Hitlerowskich w Polsce). 
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 HISTORIA II wojna światowa okupacja niemiecka III Rzesza nazizm kara śmierci zbrodnie wojenne

Rocznica wyboru kardynała Wojtyły na papieża. Historyk: dla komunistów to był szok

- Bezpieka nie do końca zdawała sobie sprawę z konsekwencji tego wyboru. Ostatecznie przyjęto, że kardynał Karol Wojtyła będzie lepszy jako papież w Watykanie niż jako prymas w Polsce - mówił w Polskim Radiu 24 historyk Rafał Łatka. 43 lata temu, 16 października 1978 roku, na papieża został wybrany metropolita krakowski kardynał Karol Wojtyła. 
Zobacz więcej na temat:  Jan Paweł II HISTORIA Watykan PRL komunizm

"Dawno, dawno temu". Wolne Miasto Kraków

Rzeczpospolita Krakowska powstała w roku 1815 w wyniku uchwały kongresu wiedeńskiego. Inicjatorem jej utworzenia był car Aleksander I. który w toku pertraktacji między trzema mocarstwami rozbiorowymi zaproponował przekształcenie Krakowa i Torunia w wolne miasta. Toruń ostatecznie został przekazany Prusom, zaś Kraków z okolicami przekształcono w "wolne, niepodległe i ściśle neutralne" państwo pod opieką Rosji, Austrii i Prus.
Zobacz więcej na temat:  dzieci Marta Powałowska Kraków

"Wielu zaczęło rozumieć, że to zapowiedź zmian". Prof. Polak o wyborze Jana Pawła II

- Po wyborze Karola Wojtyły na papieża wielu Polaków zaczęło rozumieć, że jest to zapowiedź ogromnych zmian, jakie nastąpią, nie tylko w Kościele, ale także w świecie. Zaczęto rozumieć, że to koniec systemów totalitarnych w Europie Środkowo-Wschodniej - powiedział w Polskim Radiu 24 prof. Wojciech Polak, historyk z UMK w Toruniu. 
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Tadeusz Płużański Jan Paweł II

Ryzykowali własnym życiem, aby ratować Żydów. Rusza przegląd filmów o dyplomacji w okresie II WŚ

W sobotę w warszawskim kinie Iluzjon odbędzie się pokaz filmów poświęconych dyplomatom ratującym Żydów podczas drugiej wojny światowej. Przegląd "Misja: ratunek. Dyplomaci wobec Holokaustu" to organizowana przez Instytut Pileckiego kinowa podróż śladami dyplomatów, których misją było ratowanie ludzi w obliczu Holokaustu.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA regiony mazowieckie Warszawa kino FILM Żydzi

Niezwykły projekt Muzeum Historii Polski. "Poznamy kraj kontrastów II RP"

Muzeum Historii Polski przygotowało cykl audiobooków "Cuda Polski". Popularni aktorzy czytają w nich serię ilustrowanych przewodników, których autorami byli najlepsi polscy pisarze dwudziestolecia międzywojennego. - To powrót do miejsc, które często bardzo się zmieniły albo których nie ma już w granicach Polski - mówi w Programie 1 Polskiego Radia Robert Kostro, dyrektor MHP.
Zobacz więcej na temat:  Karolina Rożej Witold Banach

Niemiecka polityka historyczna wobec Polski

Czy to możliwe, żeby RFN metodami konstytucyjnymi zablokowała po wojnie rozliczanie hitlerowskich zbrodniarzy? Czy to możliwe, żeby żaden z funkcjonariuszy niemieckiego aparatu okupacyjnego w Polsce nie odpowiedział w Niemczech po wojnie za swoje zbrodnie? Czy to możliwe, żeby w czasach III Rzeszy zapadały wyższe wyroki za bezprawne zabijanie Polaków w obozach koncentracyjnych niż w demokratycznej Republice Federalnej Niemiec? 
Zobacz więcej na temat:  piotr gontarczyk społeczeństwo II wojna światowa okupacja niemiecka Żydzi Generalne Gubernatorstwo Klub Trójki Trójka

Proces ppłk. Łukasza Cieplińskiego i IV Zarządu Głównego WiN

14 października 1950 roku zakończył się trwający od 5 października proces IV Zarządu Głównego Zrzeszenia "Wolność i Niezawisłość", na którego czele stał Łukasz Ciepliński - oficer przedwojennego Wojska Polskiego, inspektor rzeszowski ZWZ-AK i komendant krakowskiej Delegatury Sił Zbrojnych. Był to już kolejny proces członków WiN. 
Zobacz więcej na temat:  Dorota Truszczak IPN komunizm Wojsko Polskie propaganda

Prof. Żerko o książce niemieckiego historyka: dr Roth uważa, że Berlin powinien zadośćuczynić tej części Europy

- Jego książka mówi o tym, że Niemcy są winne naszej części Europy częściowe zadośćuczynienie. Częściowe dlatego, że niemożliwym jest pełne odszkodowanie - powiedział o książce dra Rotha, prof. Stanisław Żerko. Gościem Polskiego Radia 24 była także Olga Doleśniak-Harczuk.
Zobacz więcej na temat:  reparacje wojenne pieniądze Niemcy II wojna światowa POLSKA społeczeństwo Polskie Radio 24