Polskie Radio
Section05

historia Polski

Prof. Andrzej Grodek - patron Szkoły Głównej Handlowej w 2024 roku

Wybitny ekonomista i historyk gospodarki, a także nauczyciel akademicki i były rektor Szkoły Głównej Handlowej - prof. Andrzej Grodek (1901-1959) - jest patronem roku 2024 na tej warszawskiej uczelni. Wśród wydarzeń upamiętniających profesora zaplanowano m.in. seminarium naukowe poświęcone jego działalności. Cykl wydarzeń ma przybliżyć i uhonorować postać jednego z twórców polskiej szkoły historii gospodarczej.
Zobacz więcej na temat:  ekonomia Andrzej Grodek Szkoła Główna Handlowa

Unikatowe, barokowe gabloty wracają do zamku Książ: przez 80 lat były schowane w magazynach

Musiało minąć 80 lat, aby do zamku Książ powróciły z magazynów Muzeum Narodowego w Poznaniu dwie piękne barokowe gabloty w orientalnym stylu. Kolejnych sześć jest w renowacji, która ma im przywrócić dawną świetność, i do końca roku 2024 także powrócą do zamku. Jeszcze jedna została wytropiona w Muzeum Narodowym w Warszawie: czy dołączy do pozostałych?
Zobacz więcej na temat:  Zamek Książ Tomasz Miara księżna Daisy Tomasz Miara Trójka KULTURA

"Poczytnik". Dzieje Polski. Tom 6. Potop i ogień

Kolejny tom "Dziejów Polski" prof. Andrzeja Nowaka obejmuje krótszy niż poprzednie tomy okres czasu. Ale biorąc pod uwagę natłok ważnych dla narodu oraz państwa wydarzeń, niektórych brzemiennych w skutki na całe wieki, łatwo zrozumieć, dlaczego Autor poświęcił tym latom tak dużo miejsca. Gościem Krzysztofa Masłonia i Tomasza Zaperta był prof. Andrzej Nowak, historyk (Uniwersytet Jagielloński).
Zobacz więcej na temat:  książki KULTURA literatura Polskie Radio 24 czytelnictwo KSIĄŻKA Tomasz Zapert Krzysztof Masłoń

Film KE o Auschwitz. Siemoniak: fatalny błąd, nie podejrzewam Komisji o działanie intencjonalne

- Nie podejrzewam Komisji Europejskiej czy przewodniczącej Ursuli von der Leyen o świadome działanie, jeśli chodzi o błąd w publikacji dotyczącej Holokaustu i obozu koncentracyjnego Auschwitz. Myślę, że był to właśnie nieświadomy, fatalny błąd - powiedział w Programie 3 Polskiego Radia Tomasz Siemoniak, minister koordynator służb specjalnych.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Trójka polityka Auschwitz Komisja Europejska niemieckie nazistowskie obozy koncentracyjne

Obchody 79. rocznicy wyzwolenia obozu Auschwitz-Birkenau. "Widziałam to, słyszałam krzyk hebrajskiej modlitwy"

Zło nie rodzi dobra, ale dobro nie da się zwyciężyć - powiedziała podczas obchodów 79. rocznicy wyzwolenia Auschwitz była więźniarka obozu Halina Birenbaum. Podczas uroczystości przemawiali też marszałek senatu Małgorzata Kidawa-Błońska, ambasador Izraela w Polsce Jacov Livne i dyrektor Muzeum Auschwitz Piotr Cywiński. 
Zobacz więcej na temat:  społeczeństwo Auschwitz Żydzi Holokaust

Obchody 79. rocznicy wyzwolenia obozu Auschwitz-Birkenau. "Widziałam to, słyszałam krzyk hebrajskiej modlitwy"

Główna ceremonia 79. rocznicy oswobodzenia niemieckiego obozu Auschwitz z udziałem około 20 byłych więźniów rozpoczęła pod namiotem ustawionym nad jednym z więźniarskich baraków w byłym Auschwitz II-Birkenau. Następnie przemówienia wygłosili zaproszeni goście, odmówiono wspólną modlitwę i zapalono znicze.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA społeczeństwo Auschwitz Auschwitz rocznica Żydzi Holokaust

"Nie ma bezpiecznej Polski i Europy bez niepodległej Ukrainy". Premier Donald Tusk w Kijowie

Premier Donald Tusk zaapelował do europejskich przywódców, by wspierali Ukrainę w walce z Rosją. Szef rządu, który przebywa z wizytą w Kijowie, podkreślał, że jeśli komuś zależy na wolności, prawach człowieka, rządach prawa, demokracji, to musi wspierać Ukrainę wszystkimi dostępnymi środkami. To pierwsza wizyta polskiego premiera w państwie spoza Unii Europejskiej po wyborach i po ukonstytuowaniu się nowego rządu.
Zobacz więcej na temat:  Wilno Powstanie Styczniowe Ministerstwo Spraw Zagranicznych Polonia Polacy za granicą film polski język polski Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy Ukraina Donald Tusk

Agnieszka Grochowska o "Kosie": bez bardzo dobrego scenariusza trudno zrobić bardzo dobry film

Ostatnio Agnieszkę Grochowską można zobaczyć w "Kosie" Pawła Maślony. Jej pułkownikowa to największa, a właściwie jedyna rola kobieca w filmie: ważna i wyrazista. I właśnie o tej roli, pracy przy "Kosie", a także nowych wyzwaniach zawodowych, aktorka rozmawiała z Ryszardem Jaźwińskim.
Zobacz więcej na temat:  KULTURA FILM Agnieszka Grochowska Trójka Tadeusz Kościuszko Jacek Braciak Paweł Maślona Robert Więckiewicz

"Kos" już w kinach. Reżyser Paweł Maślona: odczarowujemy mit Polski szlacheckiej

Dziś do kin wchodzi "Kos" - zdobywca Złotych Lwów 48. FPFF (Festiwal Polskich Filmów Fabularnych) w Gdyni. Fabuła filmu w reżyserii Pawła Maślony przedstawia historię z wiosny 1794 roku, kiedy w Polsce wrzało od podziałów społecznych oraz walk o równość i wolność. Do kraju powraca wówczas generał Tadeusz "Kos" Kościuszko, który planuje wzniecić powstanie przeciwko Rosjanom, mobilizując do tego polską szlachtę i chłopów - powiedział reżyser Paweł Maślona.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA FILM Tadeusz Kościuszko KULTURA kultura masowa