Polskie Radio
Section05

HISTORIA

Skanseny powstały dzięki działaczom regionalnym. "Na sercu leżało dobro ich małej ojczyzny"

O tym, jaką rolę obecnie pełnią skanseny w integrowaniu społeczeństwa opowiedzieli na antenie Polskiego Radia Elżbieta Osińska-Kassa z Narodowego Instytut Kultury i Dziedzictwa Wsi oraz wiceprezes "Stowarzyszenia Muzeów Na Wolnym Powietrzu" Piotr Rzeszotarski.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 historia Polski muzeum skansen zabytki fakty opinie ciekawostki ciekawostki społeczeństwo społeczeństwo obywatelskie KULTURA

"Musimy egzekwować umowy międzynarodowe". Prof. Filip Musiał o polskich miejscach pamięci

- W Pierwszej kolejności musimy egzekwować umowy międzynarodowe, które obligują stronę rosyjską do należytego dbania o tego typu miejsca pamięci - mówił w Polskim Radiu 24 prof. Filip Musiał, historyk, dyrektor Muzeum Żołnierzy Wyklętych i Więźniów Politycznych PRL, IPN w Krakowie. Gościem audycji był także Piotr Dmitrowicz, dyrektor Muzeum Jana Pawła II i Prymasa Tysiąclecia.
Zobacz więcej na temat:  pamięć żołnierze POLSKA historia Polski społeczeństwo Polskie Radio 24 Rosja

PR24 Reparacje wojenne. Prof. Musiał: Niemcy robią wszystko, by udowodnić, że Polska zrzekła się odszkodowań

- Niemcy robią wszystko, aby udowodnić, że Polska rzekomo zrzekła się reperacji wojennych. To nie jest prawdą, ponieważ nie było podpisanego żadnego aktu prawnego mówiącego o tym - ocenił na antenie Polskiego Radia 24 ekspert ds. stosunków polsko-niemieckich prof. Bogdan Musiał.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 POLSKA reparacje wojenne Niemcy społeczeństwo historia Polski

Raport o polskich stratach wojennych. Mularczyk: zbliżamy się do końca prac

- W sytuacji, gdy będzie już opublikowany raport, będzie podany zakres strat i potencjalnych roszczeń, wówczas może być on podstawą do działań o charakterze politycznym, dyplomatycznym, prawnym, ale to jest decyzja prezesa PiS Jarosława Kaczyńskiego oraz premiera Mateusza Morawieckiego - mówił na antenie Polskiego Radia 24 Arkadiusz Mularczyk z Prawa i Sprawiedliwości. Polityk skomentował kwestie związane z raportem dotyczącym reparacji wojennych. 
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Arkadiusz Mularczyk Stanisław Janecki POLSKA reparacje wojenne II wojna światowa historia Polski Niemcy

Juliusz Slaski. Dziennikarz z bogatym życiorysem. Pierwszy Polak na Island Peak w Himalajach

Weteran II wojny światowej, antropolog i dziennikarz znany z audycji Rozgłośni Polskiej Radia Wolna Europa. To tylko kilka zajęć wykonywanych przez Juliusza Slaskiego w trakcie jego obfitego w przygody życia. Był także namiętnym miłośnikiem górskiej wspinaczki, która 32 lata temu ściągnęła na niego śmierć.
Zobacz więcej na temat:  alpinizm Radio Wolna Europa Hubert Grzymała Piotr Załuski

Prezydent, premier i prezes PiS podkreślają znaczenie męczeństwa polskiej wsi. "Czcimy bohaterstwo i patriotyzm"

"Niemcy spacyfikowali w trakcie II wojny światowej ponad 800 polskich wsi znajdujących się w dzisiejszych granicach Rzeczypospolitej. Tych zbrodni nie wolno nam nigdy zapomnieć" - napisał premier Mateusz Morawiecki do uczestników Wojewódzkich Obchodów Dnia Walki i Męczeństwa Wsi Polskiej w Osówku (woj. lubelskie). Swój list skierowali również prezydent Andrzej Duda oraz prezes PiS Jarosław Kaczyński.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Mateusz Morawiecki premier wieś Andrzej Duda Jarosław Kaczyński