Polskie Radio
Section05
inwigilacja

Wojciech Biedroń: i Roman Giertych, i Krzysztof Brejza byli w kręgu zainteresowań służb specjalnych, prokuratury

Dr Sebastian Gajewski z Centrum im. Ignacego Daszyńskiego, Jerzy Mosoń z Fundacji Fibre oraz Wojciech Biedroń z portalu wPolityce.pl byli gośćmi Mirosława Skowrona w "Debacie poranka" na antenie Polskiego Radia 24. Komentowali oni doniesienia agencji Associated Press, która przekazała informację o szpiegowaniu trzech osób z Polski przy pomocy opracowanego przez izraelską spółkę NSO Group oprogramowania Pegasus.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 POLSKA pegasus inwigilacja Roman Giertych służby specjalne Sebastian Gajewski Wojciech Biedroń służby i bezpieczeństwo

"Polskie służby działają zgodnie z prawem". Żaryn o doniesieniach ws. Brejzy

Jak oświadczył rzecznik ministra koordynatora służb specjalnych Stanisław Żaryn "sugestie, że służby nielegalnie wykorzystują metody kontroli operacyjnej do gry politycznej są fałszywe". Associated Press podała, że senator Krzysztof Brejza miał być inwigilowany za pomocą programu Pegasus. 
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Stanisław Żaryn pegasus inwigilacja Zbigniew Ziobro służby i bezpieczeństwo służby specjalne

"Jestem przekonany, że zostały dochowane wszystkie przepisy". Szrot o użyciu Pegasusa

Szef gabinetu prezydenta Paweł Szrot skomentował sprawę użycia przez polskie służby systemu Pegasus. - By podjąć działania operacyjne wymagana jest zgoda sądu. Absolutnie nie zakładam, że prawo zostało złamane - powiedział.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Stanisław Żaryn służby i bezpieczeństwo służby specjalne Roman Giertych polityka inwigilacja inwigilacja w internecie Izrael przestępczość

Śledzenie dziennikarzy, monitoring telefonów. Chiny rozwijają system inwigilacji

Władze chińskiej prowincji Henan budują system elektronicznego nadzoru i automatycznego rozpoznawania twarzy, który ma wykrywać i klasyfikować dziennikarzy, zagranicznych studentów, imigrantki i inne osoby "budzące zainteresowanie" – ustaliła stacja BBC. Rozpoznane osoby mają być przypisywane do trzech kategorii: zielonej, żółtej i czerwonej.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT USA Chiny inwigilacja społeczeństwo technologie komunizm

"Chcemy poznać fakty, żadnych wykrętów". Niemieccy dziennikarze chcą wiedzieć, czy byli szpiegowani za pomocą systemu Pegasus

Przewodniczący Niemieckiego Związku Dziennikarzy zażądał wyjaśnień po ujawnieniu śledztwa, w którym wyszło na jaw, że system Pegasus  był wykorzystywany do inwigilowania dziennikarzy, aktywistów i opozycjonistów w wielu krajach. - Chcemy poznać fakty, żadnych wykrętów - powiedział i dodał, że "oznacza to tyle, że teraz służby muszą wyłożyć wszystkie karty na stół". 
Zobacz więcej na temat:  inwigilacja polityka Niemcy ŚWIAT Izrael

Inwigilacja polityków, dziennikarzy, aktywistów? Są wyniki śledztwa dziennikarskiego

Przynajmniej 50 tysięcy smartfonów na całym świecie było szpiegowanych za po pomocą oprogramowania Pegasus. Takie są wyniki międzynarodowego dziennikarskiego śledztwa przeprowadzonego wspólnie przez 17 redakcji w tym "The Wasington Post", "Le Monde" czy "The Guardian". Szpiegowane telefony należały do polityków, biznesmenów, dziennikarzy, aktywistów społecznych.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Bliski Wschód Izrael inwigilacja pegasus media dziennikarstwo dziennikarze

"Masowa inwigilacja pracowników". Ikea France skazana na milion euro grzywny

We wtorek Trybunał Karny w Wersalu skazał firmę Ikea France na milion euro grzywny, a jednego z jej byłych dyrektorów na dwa lata więzienia w zawieszeniu oraz 50 tys. euro grzywny. Trybunał uznał francuską filię szwedzkiego giganta meblowego winną szpiegowania kilkuset pracowników, w tym związkowców w latach 2009-2012.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Francja Europa ikea pracownicy dane sąd inwigilacja

Zagadkowa śmierć ks. Franciszka Blachnickiego. Woyciechowski: mamy tu do czynienia z niewidzialnymi siłami

- Gdy prokurator Ewa Koj w 2006 r. prowadziła śledztwo w tej sprawie, odbyła się poufna ekshumacja szczątków księdza przez władze kościelne. Zaskakujące jest to, że nie uczyniły tego organy ścigania, gdyż było to formalną rzeczą w dochodzeniu do prawdy - mówił o okolicznościach śmierci ks. Franciszka Blachnickiego w Polskim Radiu 24 Piotr Woyciechowski, ekspert ds. służb specjalnych. 
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Franciszek Blachnicki PRL historia Polski służby i bezpieczeństwo IPN komunizm inwigilacja służba bezpieczeństwa Michał Rachoń Piotr Woyciechowski Polskie Radio 24