Polskie Radio
Section05

jedynka hp

Polscy archeolodzy angażują społeczność spoza świata nauki

Spotkania poświęcone historii prowadzone w sudańskich szkołach przez polskich badaczy, dni otwarte dla miejscowej ludności na stanowisku archeologicznym, wzajemne konsultacje na temat odkrywanych zabytków, bo często lokalna społeczność wie lepiej, czym był i do czego służył dany przedmiot… To kilka przykładów tzw. archeologii zaangażowanej, która ma na celu wciąganie miejscowych społeczności w działania na rzecz ochrony ich własnego dziedzictwa.
Zobacz więcej na temat:  Katarzyna Kobylecka archeologia Afryka Sudan

"Rytualny taniec wielkich mocarstw". Prof. Zachara-Szymańska o wizycie Pelosi na Tajwanie

Szefowa amerykańskiej Izby Reprezentantów Nancy Pelosi wraz z delegacją kongresmenów zakończyła wizytę dyplomatyczną na Tajwanie. Pekin potępił tę podróż, określając ją jako "poważną prowokację" i "igranie z ogniem". Wydarzenie to zwiększyło napięcie zarówno na linii Chiny - Tajwan, jak i pomiędzy Pekinem a Waszyngtonem.
Zobacz więcej na temat:  Więcej świata ŚWIAT Michał Strzałkowski Stany Zjednoczone Chiny Tajwan Pekin Korea Południowa

Nowa baza Szachtara Donieck. Piłkarze z Ukrainy będą trenować pod Warszawą

Już od pewnego czasu było wiadomo, że zawodnicy ukraińskiego Szachtara Donieck będą rozgrywać mecze Ligi Mistrzów na stadionie warszawskiej Legii. Stołeczny klub poinformował właśnie, że mistrz Ukrainy będzie również stacjonować w legijnym ośrodku pod Warszawą, gdzie będzie mógł przygotowywać się do swoich spotkań w lidze ukraińskiej.
Zobacz więcej na temat:  Legia Warszawa szachtar donieck Ukraina Jedynka Ukraina

Zagłada Romów i Sinti w KL Auschwitz. Niemcy mordowali ich w komorach gazowych

78 lat temu Niemcy zlikwidowali obóz rodzinny dla Cyganów w Auschwitz II-Birkenau. Ocaleni z zagłady oraz młodzi Romowie z całej Europy, przedstawiciele władz państwowych, duchowni i dyplomaci uczcili w Oświęcimiu Europejski Dzień Pamięci o Zagładzie Romów i Sinti, który obchodzony jest rokrocznie 2 sierpnia. 
Zobacz więcej na temat:  historia Europy historia Polski Patryk Michalski śmierć II wojna światowa Auschwitz Oświęcim Romowie Sinti Paweł Pawlica

Narodowcy w Powstaniu Warszawskim. Chwycili za broń i zasypali podziały

Historycy szacują, że w Powstaniu Warszawskim wzięło udział blisko 4800 żołnierzy Narodowych Sił Zbrojnych oraz do 1000 Narodowej Organizacji Wojskowej NOW AK. Ratusz, Bank Polski, kościół św. Krzyża, budynek Polskiej Akcyjnej Spółki Telefonicznej, zwany PAST-ą, ewakuacja powstańców kanałami - to tylko niektóre miejsca i zdarzenia związane z toczonymi w stolicy od sierpnia do października 1944 roku walkami.
Zobacz więcej na temat:  Dorota Truszczak Powstanie Warszawskie Jan Żaryn Witold Pilecki

"Drastyczne odciążenie frontu donieckiego". Prof. Boćkowski o przerzuceniu rosyjskich sił na południe

Ciężar wojny na Ukrainie został przeniesiony ze wschodu na południe, przez co Rosjanie muszą przerzucać żołnierzy i sprzęt z obwodu ługańskiego. - Kiedy Ukraina zaczęła realnie zagrażać Rosjanom na tym kierunku, ci zostali zmuszeni zabrać bardzo dużo sił i środków, a to powoduje koszty, koszty i jeszcze raz koszty - mówi w Programie 1 Polskiego Radia prof. Daniel Boćkowski z Uniwersytetu w Białymstoku.
Zobacz więcej na temat:  Więcej świata ŚWIAT Michał Strzałkowski Ukraina wojna na Ukrainie Jedynka Ukraina Rosja