Polskie Radio
Section05

jedynka hp

Szef MON: zabiegam o stałą obecność wojsk sojuszniczych

- Polska konsekwentnie zabiega o to, by wzmocnić obecność sojuszniczą w naszym kraju; ona jest już większa niż wcześniej, dlatego, że u granic Polski toczy się wojna, Ukraina została zaatakowana - powiedział w audycji "Sygnały dnia" w Programie 1 Polskiego Radia Mariusz Błaszczak, minister obrony narodowej.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Mariusz Błaszczak wojsko Sygnały Dnia Rosja Ukraina wojna 2022 Ministerstwo Obrony Narodowej NATO

Agnieszka Bryc o propozycji operacji pokojowej na Ukrainie. "Takie operacje to domena ONZ"

Wicepremier Jarosław Kaczyński oświadczył w czasie wtorkowej wizyty w Kijowie premierów Polski, Słowenii i Czech, że potrzebna jest misja pokojowa NATO, ewentualnie jeszcze jakiegoś szerszego układu międzynarodowego, która będzie w stanie także się obronić, i która będzie działała na terenie Ukrainy. - Dobrze by było taką propozycję wcześniej skonsultować - mówi dr Agnieszka Bryc.
Zobacz więcej na temat:  Ukraina Rosja wojna na Ukrainie Paweł Lekki Agnieszka Bryc

Guillaume de Beauplan - twórca map ziem Rzeczypospolitej

Francuski inżynier, pisarz i kartograf sporządzał mapy, budował mosty, szlaki komunikacyjne i wytyczał granice polsko-moskiewskie na życzenie kolejnych władców. Jest postacią szczególną w historii polskiej kartografii. Pracował sam, posługiwał się nowoczesnymi przyrządami pomiarowymi jak astrolabium, odometr, zegar czy busola, a większość jego map można uznać za aktualne współcześnie. 
Zobacz więcej na temat:  Katarzyna Jankowska Katarzyna Jankowska – PODCAST mapy HISTORIA

Prof. Paruch: w zakresie polityki zagranicznej głównym strategiem jest Jarosław Kaczyński

"Historyczna", "arcyważna", "przełomowa". Tak o wizycie liderów Europy Środkowej w Kijowie mówią światowe media. Premier Mateusz Morawiecki i wicepremier Jarosław Kaczyński zaryzykowali wiele, by dać osobiste świadectwo zainteresowania sprawą ukraińską. W Programie 1 Polskiego Radia odniósł się do tego prof. Waldemar Paruch.
Zobacz więcej na temat:  Małgorzata Raczyńska-Weinsberg Jedynka Ukraina Ukraina Rosja wojna na Ukrainie

Jacek Łęski: Ukraińcy wiedzą, że Polacy zawsze byli po ich stronie

- Apel premiera Morawieckiego, wicepremiera Kaczyńskiego, premiera Czech i premiera Słowenii to jest apel o bardziej konsekwentne, twarde zaangażowanie się po stronie Ukrainy i podjęcie jednak jakiegoś wyzwania militarnego - mówi w Programie 1 Polskiego Radia o wizycie w Kijowie i wyraźnym sygnale dla Zachodu Jacek Łęski, dziennikarz TVP.
Zobacz więcej na temat:  Ukraina Rosja wojna na Ukrainie Magdalena Ogórek Jedynka Ukraina Kijów wojna 2022 Europa ŚWIAT

Znowu podpalają trawy. "To jest zabronione i niebezpieczne"

Każdego roku wraz z nadejściem wiosny, pojawia się na nowo plaga wypalania traw. - Jeżeli ten pożar na łące czy w lesie szybko się rozprzestrzenia, to zwierzęta mają nikłe szanse na przeżycie, nie wspominając nawet o owadach - mówi w Programie 1 Polskiego Radia Leopold Leśko z Nadleśnictwa Puławy. Wypalanie traw to także ogromne zagrożenie dla pobliskich domów i gospodarstw.
Zobacz więcej na temat:  Karolina Rożej pożar straż pożarna

Prof. Zajączkowski: ta wizyta ma bardzo duże znaczenie polityczne, symboliczne i historyczne

- To bardzo ważna wizyta, która pokazuje, że poszczególne państwa członkowskie Unii Europejskiej są zdeterminowane, żeby wspierać w każdej formie Ukrainę - komentuje w Programie 1 Polskiego Radia wizytę premiera Mateusza Morawieckiego, wicepremiera Jarosława Kaczyńskiego oraz premierów Czech i Słowenii w Kijowie prof. Kamil Zajączkowski, dyrektor Centrum Europejskiego Uniwersytetu Warszawskiego.
Zobacz więcej na temat:  Michał Strzałkowski Więcej świata ŚWIAT Rosja konflikty międzynarodowe Ukraina Jedynka Ukraina

Nowe życie polityczne w zaborach: ruch narodowy, socjalistyczny i ludowy

"Jeszcze Polska nie zginęła, kiedy my żyjemy" - te słowa pieśni, dzisiejszego hymnu Polski, mówiły w końcu wieku XIX to, że mimo iż Polski nie ma na mapie Europy, to nie oznacza to jej śmierci. Polska żyje, bo żyją Polacy. Rosja krwawo stłumiła powstanie styczniowe i na długie lata pozbawiła nas nadziei. Szlachta przestała być przewodnią siłą narodu, została zniesiona pańszczyzna, upowszechniała się oświata. W jakim stopniu te zjawiska przyczyniły się do powstania na ziemiach polskich pierwszych partii politycznych o różnych odcieniach: narodowym, socjalistycznym i ludowym?
Zobacz więcej na temat:  Dorota Truszczak Andrzej Nowak HISTORIA