Polskie Radio
Section05

KULTURA

Życie białostockiej kamienicy sportretowane w słuchowisku

- Gdyby te drzwi, gdyby ta podłoga mogły mówić, myślę, że nieraz uśmiechalibyśmy się do łez, ale również bardzo gorzko płakali, ponieważ budynek przetrwał wojnę bardzo burzliwie. Jak w soczewce odbijają się tutaj losy nawet całego kraju - mówiła prezeska Fundacji Pracownia Teatralna Justyna Godlewska z Białegostoku. W słuchowisku pt. "71 a" Anton Ilyin przedstawił burzliwe losy siedziby pracowni.
Zobacz więcej na temat:  historia Polski Dwójka Białystok

"Kleks. Nowy początek". Jaka jest współczesna wersja bajki wszech czasów?

To może być jedna z najgłośniejszych premier 2024 roku. Ale nie ma w tym nic dziwnego, skoro mówimy współczesnej wersji polskiej bajki wszech czasów. Premiera ekranizacji "Akademii Pana Kleksa" odbędzie się 5 stycznia, a już teraz możemy przeczytać, książkę "Kleks. Nowy początek", która powstała na podstawie filmu w reżyserii Maciej Kawulskiego. 
Zobacz więcej na temat:  Czwórka KSIĄŻKA Weronika Puszkar Akademia Pana Kleksa Jan Brzechwa książki dla dzieci

"Barbieheimer", "Chłopi" i "Zielona granica" dominowały w polskich kinach w 2023 roku

Skorelowane, chociaż jednak przypadkowo, uderzenie "Barbie" i "Oppenheimera", w tym roku zmiotło właściwie całą filmową konkurencję. Także w Polsce. Na szczęście rodzime kino także trzyma się nieźle, czego dowodem doskonałe wyniki "Chłopów" i "Zielonej granicy". Co więcej, przyszły rok również zapowiada się nieźle.
Zobacz więcej na temat:  FILM kino Agnieszka Holland Christopher Nolan Barbie Paweł Maślona Trójka

Wiesław Ochman: koncentruję się na tym, co mam zrobić, a nie na tym, co było

- Nie zastanawiam się nad czasem, on sobie po prostu płynie. Zdaję sobie sprawę z zasad fizyki i na to nie mam wpływu. Wobec tego raczej koncentruję się na tym, co mam zrobić, niż na tym, co było i minęło - mówił w sylwestrowym wydaniu "Cafe Muza" wybitny tenor Wiesław Ochman.
Zobacz więcej na temat:  Wiesław Ochman śpiew opera Andrzej Sułek malarstwo Dwójka sylwester MUZYKA Leonard Bernstein

Marta Burdynowicz: cieszę się, że stres towarzyszy mi cały czas

Jak co tydzień dwie pasjonatki sztuki scenicznej, Malwina Kiepiel i Magda Kuydowicz, opowiadają o spektaklach, festiwalach i imprezach związanych z teatrem, które odbywają się w całej Polsce i nie tylko. Rozmawiają także z twórcami – aktorami, reżyserami, kompozytorami i dramatopisarzami. W ostatniej audycji roku 2023 ich gościem była Marta Burdynowicz: aktorka musicalowych hitów, w tym "SIX" w Teatrze Syrena, doskonale znana także jako zwyciężczyni jednego z talent show.
Zobacz więcej na temat:  Trójka Marta Burdynowicz TEATR musical Malwina Kiepiel Magda Kuydowicz

"Rozmowa Kulturalna". Nowy Rok w Japonii

Miliony ludzi świętują tę noc na hucznych balach, zabawach, pokazach fajerwerków, jednak w Japonii Nowy Rok przypomina bardziej naszą Wigilię niż Sylwestra. Noc sylwestrowa jest raczej spokojna i cicha. W Polskim Radiu 24 o życiu w Japonii opowiadali prof. Maria Pomianowska, instrumentalistka, muzyk, kompozytorka, wokalistka, pedagog i jej syn, Franciszek Pomianowski, student Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina w Warszawie.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Maja Kluczyńska Warszawa kolędy Boże Narodzenie Politechnika Warszawska chór

"Kulturalnie na temat". Podsumowanie roku w Narodowym Centrum Kultury

- To był dobry rok dla kultury, wiele wydarzeń, to półtora tysiąca projektów, w których uczestniczyliśmy lub które wsparliśmy - mówił w Polskim Radiu 24 prof. Rafał Wiśniewski, dyrektor Narodowego Centrum Kultury, który wraz z Joanną Bancerowską, rzeczniczką prasową Narodowego Centrum Kultury, był gościem Katarzyny Cygler.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Polskie Radio 24 Katarzyna Cygler Narodowe Centrum Kultury

Roman Dziewoński: Zenon Wiktorczyk śmiał się przed wojną, w jej trakcie i po wojnie

- Ten humor po wojnie nie został najlepiej zaliczony w poczet jego działalności, ponieważ z Polskiego Radia we Wrocławiu został przez to wyrzucony - mówił w Dwójce Roman Dziewoński, wspominając Zenona Wiktorczyka - twórcę Redakcji Humoru i Satyry Polskiego Radia.
Zobacz więcej na temat:  Zenon Wiktorczyk Polskie Radio humor satyra Irena Heppen Roman Dziewoński Monika Zając Jakub Kukla Czesław Majewski Dwójka

Aleksander Fredro - odrębny pisarz romantyzmu polskiego

- Zaczął ultraromantycznie, bo od szaleństwa, jakim był udział w kampanii napoleońskiej. To doświadczenie tak mocne, również militarystyczno-egzystencjalne, iż spowodowało ono, że Aleksander Fredro niespodziewanie od romantyzmu odstąpił - mówił w Dwójce prof. Wiesław Rzońca z Instytutu Literatury Polskiej UW.
Zobacz więcej na temat:  Aleksander Fredro literatura Katarzyna Hagmajer-Kwiatek Wiesław Rzońca Dorota Siwicka romantyzm Adam Mickiewicz

Aleksander Fredro zapowiada zmierzch patriarchatu. Premiera słuchowiska "Godzien litości"

Kończy się Rok Aleksandra Fredry. Przed nami premiera dość późnego dramatu prozą autorstwa słynnego komediopisarza - spektakl radiowy zatytułowany "Godzien litości". - W tym tekście jest bardzo mocno obecna perspektywa kobieca, żeby nie powiedzieć feministyczna - mówił reżyser Jarosław Tumidajski podczas jednej z prób, na którą zajrzeliśmy z mikrofonem. Emisja słuchowiska już dziś, tj. w sobotę (30.12) o godz. 12.00.
Zobacz więcej na temat:  Dwójka Katarzyna Hagmajer-Kwiatek Aleksander Fredro premiera