Polskie Radio
Section05

KULTURA

Symbol pamięci o mieszkańcach getta. Wystawa "Pamięć 1943" w Kordegardzie

W audycji "Spacer z kulturą" przypominamy o trwającej do 7 maja wystawie "Pamięć 1943", przygotowaną wspólnie przez Muzeum Getta Warszawskiego (MGW) i Narodowe Centrum Kultury. Ekspozycja opisuje tragedię getta warszawskiego i prezentuje bezcenny dokument: Raport Stroopa, który będzie jednym z najważniejszych eksponatów powstającego muzeum, oraz artefakty odnalezione podczas wykopalisk na terenie getta. 
Zobacz więcej na temat:  Narodowe Centrum Kultury getto warszawskie wystawa historia Polski Michał Montowski Joanna Ficińska Żydzi

Majówkę spędź z trenerem. O fenomenie serialu "Ted Lasso"

Trener amerykańskiego futbolu Ted Lasso przenosi się do Anglii, by objąć pieczę nad drużyną piłki nożnej i staje się ulubieńcem widzów. - Serial pokazuje, że każdy z nas potrzebuje takiego coacha jak Ted Lasso, który da nam wiarę, że możemy spróbować zmienić nasze życie - mówi Katarzyna Czajka-Kominarczuk, autorka bloga "Zwierz popkulturalny”. 
Zobacz więcej na temat:  Czwórka serial FILM Błażej Hrapkowicz

PR24 "Teatr to nie wyłącznie rozrywka". Dr Cymerman o roli teatru w kulturze

Gość Polskiego Radia 24 dr Jarosław Cymerman jest teatrologiem, literaturoznawcą, a także zastępcą dyrektora ds. programowych Instytutu Teatralnego. W Polskim Radiu 24 mówił o zadaniach Instytutu, a także o sytuacji, w jakiej obecnie znajduje się polski teatr. - Zasadnicze zręby polskiego teatru, z którym mamy dzisiaj do czynienia, ukształtowały się w dobie rozbiorów - mówił gość PR24.
Zobacz więcej na temat:  TEATR Zdzisław Krasnodębski Jarosław Cymerman

PR24 Baltic Opera Festival. Muzyka poważna w sopockiej Operze Leśnej

Opera Bałtycka w Gdańsku we współpracy szeregiem instytucji, w tym Narodowym Centrum Kultury i Ministerstwem Kultury i Dziedzictwa Narodowego organizuje Baltic Opera Festival w Operze Leśnej w Sopocie. W Polskim Radiu 24 mówili o tym: prof. Rafał Wiśniewski (dyrektor NCK), Joanna Bancerowska (rzecznik NCK) i Tomasz Konieczny (artysta, dyrektor artystyczny festiwalu).
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Katarzyna Cygler Rafał Wiśniewski Tomasz Konieczny opera MUZYKA Sopot

Stanisław Ligoń - Ślązak zasłużony dla polskiej radiofonii

- W grudniu 1927 roku Stanisław Ligoń był na uroczystym otwarciu rozgłośni Polskiego Radia w Katowicach. Pewnie nie zdawał sobie zrazu sprawy, że to radio odmieni jego życie, ale już wtedy poczuł pewną moc, jaką mu ono dawało. Oto teraz już nie gazeta, ale fale eteru mogą pozwolić mu propagować jego wszystkie wielkie idee - mówił w Dwójce Henryk Grzonka, autor biografii Stanisław Ligonia.
Zobacz więcej na temat:  Stanisław Ligoń Polskie Radio Katowice Śląsk Górny Śląsk Jakub Kukla Małgorzata Szymankiewicz Dwójka

Teatr japoński w pigułce. Jak wyglądają spektakle w Kraju Kwitnącej Wiśni?

Od czego zacząć przygodę z japońskim teatrem? Czym różni się on od tego, co znamy chociażby ze sztuk prezentowanych na polskich scenach? O tym, jak również o bogatej historii tradycyjnego teatru z Kraju Kwitnącej Wiśni w audycji "W antrakcie" opowiedział Jakub Karpoluk – japonista, badacz teatru i aktor teatru Nō.
Zobacz więcej na temat:  Malwina Kiepiel Magda Kuydowicz Trójka sztuka japońska Japonia

Międzynarodowy Dzień Tańca. "Wystarczy obserwować przyrodę, żeby poczuć taniec"

- Taniec to bardzo szerokie pojęcie. Towarzyszy nam w codziennym życiu, pod wieloma względami. Mamy choćby aspekt fizyczny. Taniec to bowiem doskonały rodzaj aktywności fizycznej. W zasadzie każdy nasz ruch jest w pewnym sensie formą tańca. Przechodząc ulicą, obserwując przyrodę, to jak ona tańczy, możemy sami wchodzić w ten ruch - mówił w Dwójce w przededniu Międzynarodowego Dnia Tańca Maciej Seniw z Narodowego Instytutu Muzyki i Tańca.
Zobacz więcej na temat:  taniec Jakub Jamrozek Dwójka

"Między lustrami": thriller w stylu kina noir z elementami irańskimi

Przed długim weekendem majowym do polskich kin wchodzi osiem filmów. A wśród nich irański thriller "Między lustrami", wykorzystujący znany z wielu filmów mroczny motyw doppelgängera. Doppelgänger w języku niemieckim oznacza po prostu sobowtóra, jednak w wierzeniach odnosi się do złego brata bliźniaka. I m.in. o tym filmie w swojej audycji Ryszard Jaźwiński rozmawiał z Ivonną Nowicką, iranistką, tłumaczką książek i filmów.
Zobacz więcej na temat:  Ryszard Jaźwiński kino FILM Iran Trójka

Do pięciu razy sztuka: Harrison Ford żegna się z rolą Indiany Jonesa

Pod koniec czerwca na ekranach kin całego świata pojawi się piąta część przygód Indiany Jonesa, najsłynniejszego archeologa w historii. Tym filmem Harrison Ford żegna się z rolą, która wraz z Hanem Solo w "Gwiezdnych wojnach", przyniosła mu sławę, pieniądze, miejsce na hollywoodzkim szczycie i w historii kina.
Zobacz więcej na temat:  FILM Harrison Ford Steven Spielberg George Lucas Hollywood Jacek Frentzel Tomasz Miara Trójka Indiana Jones Han Solo

"Don Kichot": klasyka światowej literatury została… wyhaftowana

Skrajny idealizm kontra realistyczna koncepcja życia, czyli Don Kichot i jego służący Sancho Pansa. Dwie przeciwstawne filozofie życia, które jednak bez siebie żyć nie mogą. Ponad 400 lat po pierwszym wydaniu, powieść Cervantesa wciąż jest na tyle inspirująca, że jej tekst został… wyhaftowany. I to w języku starohiszpańskim!
Zobacz więcej na temat:  literatura Hiszpania Monika Suszek Katarzyna Cygler Trójka SZTUKA

Osiem dni z historią i kulturą. Rusza sezon letni w Łazienkach Królewskich

Łazienki Królewskie to bez wątpienia miejsce cieszące się największą popularnością wśród tych, którzy majówkę spędzają w stolicy. W tym roku Łazienki proponują aż osiem dni pełnych ciekawych atrakcji. W tym czasie będzie można zwiedzić zabytkowe obiekty, obejrzeć pokazy kawaleryjskie i parady orkiestr, a także wziąć udział w wielu kulturalnych wydarzeniach. Będzie to również okazja, by zobaczyć z bliska kopię Konstytucji 3 maja.
Zobacz więcej na temat:  Trójka Katarzyna Cygler Łazienki Królewskie muzeum majówka Warszawa