Polskie Radio
Section05

medycyna

Mukopolisacharydoza - przyczyny choroby, diagnostyka i możliwości leczenia

Mukopolisacharydoza (MPS) to bardzo rzadko występująca choroba przemiany materii, dziedziczna i trudna do zdiagnozowania. Występuje raz na 100 tys. urodzeń. Jej przyczyną jest wada metabolizmu, polegająca na gromadzeniu się w organizmie mukopolisacharydów, które uszkadzają komórki i narządy ciała. W efekcie prowadzi to do wyniszczenia niemal całego organizmu dziecka.
Zobacz więcej na temat:  Krzysztof Michalski choroby rzadkie zdrowie

TYLKO U NAS Przełomowa metoda leczenia białaczki w Polsce? Prezes AMB: przeznaczamy 100 mln złotych na jej wdrożenie

Agencja Badań Medycznych rozpoczyna realizację grantu wartego 100 mln złych na wprowadzenie do Polski terapii leczenia białaczek przy użyciu przeciwciał rekombinowanych CAR-T cells. - Technologia jest o tle przełomowa, że dotyczy bardzo specyficznej grupy ostrych białaczek, która ma szczególne znaczenie w populacji dziecięcej - mówi w rozmowie z portalem PolskieRadio24.pl dr n. med. Radosław Sierpiński, prezes Agencji Badań Medycznych. 
Zobacz więcej na temat:  POLSKA służba zdrowia badania rak

Prof. Marek Krawczyk: polska transplantologia ma ogromne osiągnięcia

Blisko 50 lat temu (1966) w Polsce dokonano pierwszego zabiegu przeszczepienia nerki. Obecnie, jeśli chodzi o przeszczepy wątroby, Polska jest w czołówce Europy. Transplantolog, chirurg, były rektor WUM przypomina, że oprócz nerek i wątroby polscy lekarze przeszczepiają też serce, płuca, kończyny, twarz, czy szpik kostny. - To są ogromne osiągnięcia - mówi prof. Marak Krawczyk.
Zobacz więcej na temat:  lekarz przeszczepy Małgorzata Raczyńska-Weinsberg

Ponad pół miliona ofiar, 11,5 miliona zakażonych. Pandemia COVID-19 na świecie

534 tysiące ofiar śmiertelnych i prawie 11,5 miliona zachorowań - tak wyglądają obecnie statystyki dotyczące pandemii koronawirusa. Dane takie podają naukowcy z amerykańskiego Uniwersytetu Johnsa Hopkinsa, którzy zajmują się monitorowaniem sytuacji na świecie. Jak informują, wyleczyć udało się 6,3 mln osób.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT koronawirus pandemia COVID-19 Wojciech Cegielski Ameryka Azja Bliski Wschód Europa kwarantanna choroby zakaźne zdrowie choroba

Specjalny namiot i system oczyszczania wydychanego powietrza. Polskie wynalazki do walki z koronawirusem

Jak dowiaduje się Polskie Radio 24, w zespole Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego, gdzie powstał namiot barierowy chroniący personel medyczny przed wirusem SARS-CoV-2, trwają prace nad kolejnymi dwoma wynalazkami służącymi walce z pandemią. To namiot barierowy wielokrotny i system oczyszczania wydychanego powietrza.
Zobacz więcej na temat:  Koronawirus w Polsce koronawirus GOSPODARKA

Magdalena Bendzisławska - pierwsza w Polsce kobieta chirurg

- Jej mąż czynnie działał w zawodzie, a ona zamiast zając się domem, poznawała ten trudny fach razem z nim. Szkoliła się pod jego okiem, a po śmierci męża odziedziczyła jego zakład - okazała się najlepszym czeladnikiem i mogła pracować samodzielnie - opowiadała w Polskim Radiu 24 Maryna Miklaszewska. Bohaterką audycji była Magdalena Bendzisławska.
Zobacz więcej na temat:  Maryna Miklaszewska służba zdrowia