Polskie Radio
Section05

pr24

Wszystko jest Historią: Śląsk w Rzeczpospolitej

Dziś większość historycznego Śląska leży w graniach Polski. Przez wieki jednak region znajdował się w zasadniczej mierze pod wpływami niemieckimi, austriackimi i czeskimi. W audycji Wszystko jest Historią o przeszłości Śląska mówili Adam Dziurok, Sebastian Rosenbaum i Bogusław Tracz ze śląskiego oddziału Instytutu Pamięci Narodowej.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Górny Śląsk historia Polski IPN Śląsk plebiscyt

„Utracone – odzyskane. Ciąg dalszy…”. Wystawa w Łodzi

„Utracone – odzyskane. Ciąg dalszy…” – to tytuł wystawy, którą obecnie można oglądać w Muzeum Archeologicznym i Etnograficznym w Łodzi. Na ekspozycji prezentowanych jest kilkaset zabytków, które podczas II wojny światowej zostały zagrabione przez okupującą Polskę III Rzeszę. W audycji Utracone, Odzyskane rozmowa z Joanną Borucką-Piech i Kingą Stanecką, przedstawicielkami muzeum.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Łódź Magdalena Ogórek II wojna światowa

Eksperci o ustawie reprywatyzacyjnej. „Restrykcyjna”

W ostatnich dniach Patryk Jaki, wiceminister sprawiedliwości, zaprezentował projekt tzw. dużej ustawy reprywatyzacyjnej. – Mamy nadzieję, że ten dokument „przejdzie” przez Sejm – mówiła w Polskim Radiu 24 Zofia Gońda-Sobczak z Wolnego Miasta Warszawa. Sprawę na naszej antenie komentował także Grzegorz Gruchalski z Warszawskiego Forum Samorządowego.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 reprywatyzacja Komisja Weryfikacyjna dzika reprywatyzacja duża ustawa reprywatyzacyjna Patryk Jaki

Magazyn Europejski: Impas w negocjacjach ws. Brexitu

Główni negocjatorzy Brukseli i Londynu – Michel Barnier i David Davis – oświadczyli w ostatnich dniach, że zamierzony postęp w rozmowach na temat wyjścia Wielkiej Brytanii z UE nie został osiągnięty. Sfinalizowanie pierwszej fazy negocjacji przesunięto tym samym na grudzień. Sprawa była głównym tematem Magazynu Europejskiego Polskiego Radia 24.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Brexit Wielka Brytania Unia Europejska

Morawiecki: Guardian Glass otworzy w Polsce drugą fabrykę

Jeden z największych producentów szkła na świecie, po raz kolejny wybrał Polskę. Amerykańska firma Guardian Glass otworzy w naszym kraju drugą fabrykę. Przebywający w Waszyngtonie wicepremier i minister rozwoju Mateusz Morawiecki w rozmowie z Polskim Radiem poinformował, że nowy zakład powstanie w Częstochowie, w pobliżu już istniejącego.
Zobacz więcej na temat:  Mateusz Morawiecki USA inwestycje zagraniczne inwestycje Marek Wałkuski LOT

Spotkanie Grupy Wyszehradzkiej. Rozmowy o cyfryzacji

Cyfryzacja jest głównym tematem drugiego i ostatniego dnia rozmów prezydentów krajów Grupy Wyszehradzkiej. Od piątku liderzy z Polski, Czech, Węgier i Słowacji rozmawiają w miejscowości Szekszard na Węgrzech. Polskę reprezentuje prezydent Andrzej Duda. W Polskim Radiu 24 o przebiegu spotkania opowiadał Wojciech Cegielski (IAR).
Zobacz więcej na temat:  Węgry grupa wyszehradzka cyfryzacja bezpieczeństwo w sieci Andrzej Duda prezydent Unia Europejska

Tadeusz Kościuszko – uniwersalny bohater ludzkości

Rok 2017 został ustanowiony przez Sejm i Senat Rokiem Tadeusza Kościuszki, w związku z przypadającą w tym roku 200. rocznicą jego śmierci. Tadeusz Kościuszko (1746-1817) był polskim i amerykańskim generałem, Najwyższym Naczelnikiem Siły Zbrojnej Narodowej ogólnonarodowego powstania, zwanego insurekcją kościuszkowską. Walczył też o niepodległość Stanów Zjednoczonych. O znaczeniu Tadeusza Kościuszki mówił w audycji Nos Kleopatry prof. Wiesław Wysocki z UKSW oraz dr Bartłomiej Bydoń z Centralnej Biblioteki Wojskowej.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 historia Polski Tadeusz Kościuszko Stany Zjednoczone

Węgry: szczyt prezydentów państw Grupy Wyszehradzkiej

W piątek rozpoczął się szczyt prezydentów państw Grupy Wyszehradzkiej z udziałem prezydenta Andrzeja Dudy. Głównymi tematami pierwszego dnia rozmów były Bałkany Zachodnie i ekologia. O spotkaniu, które odbywa się w węgierskim mieście Szekszard z udziałem prezydenta z Polski, Czech, Słowacji i Węgier, mówił w audycji Północ – Południe korespondent Polskiego Radia Wojciech Cegielski.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Węgry grupa wyszehradzka Andrzej Duda Bałkany Unia Europejska

"Protest rezydentów nie wpłynął negatywnie na odbiór rządu"

- W Polsce praca intelektualna nie jest zbyt ceniona, ale inteligencja zawsze nadrabiała etosem i poczuciem posłannictwa - że wprawdzie cienko przędą i nie są tak cenieni, ale za to są grupa, która niesie szeroko rozumiany kaganek oświaty w lud – stwierdził w kontekście protestu rezydentów Tomasz Wiścicki. O etosie inteligencji mówił także w audycji w Gruncie Rzeczy Krzysztof Wołodźko (Nowy Obywatel).
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 protest lekarz

"Vega pokazuje jak wygląda aborcja w polskich szpitalach"

Na ekranach polskich kin zadebiutował ostatnio film Patryka Vegi "Botoks". Choć od premiery mijają kolejne dni, dyskusja wokół produkcji nie ustaje. Poruszane przez reżysera problemy, a także sposób ich pokazania sprawiły, że film wzbudza duże kontrowersje. Mówili o tym w Polskim Radiu 24 Agnieszka Wiśniewska (Krytyka Polityczna) i krytyk filmowy Łukasz Adamski.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 FILM kino Patryk Vega

Wybory parlamentarne w Austrii. Kto zostanie kanclerzem?

W niedzielę Austriacy pójdą do urn. Przedwyborcze sondaże wskazują, że wygra je chadecka Austriacka Partia Ludowa (OeVP), co otworzy drogę do urzędu kanclerza jej liderowi, 31-letniemu ministrowi spraw zagranicznych Sebastianowi Kurzowi. O możliwych wynikach niedzielnego głosowania mówił w audycji Świat w Powiększeniu Aleksander Gubrynowicz z Instytutu Studiów Politycznych PAN.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Austria wybory parlamentarne